SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

AWR Wprost pozywa RASP i Tomasza Lisa. Chce 12 mln zł za kopiowanie „Wprost” przez „Newsweek”

AWR Wprost złożyła pozew sądowy przeciw Ringier Axel Springer Polska i Tomaszowi Lisowi. Domaga się od nich 12,2 mln zł odszkodowania, twierdząc, że kierowany przez Lisa zespół redakcyjny skopiował w „Newsweeku” format i linię redakcyjną „Wprost”.

Tomasz Lis (fot. TVP) i Sylwester Latkowski (fot. Newseria) Article

Pozew AWR Wprost dotyczy wydarzeń z wiosny 2012 roku, kiedy to Tomasz Lis, po zwolnieniu go z funkcji redaktora naczelnego „Wprost” objął taką samą funkcję w „Newsweeku Polska”, a wraz z nim z pierwszego do drugiego tytułu przeszło wielu dziennikarzy.

Według AWR Wprost nowe kierownictwo „Newsweeka”, naruszając standardy uczciwej konkurencji, skopiowało linię redakcyjną i format „Wprost”. - Skopiowane zostały m.in. rozwiązania w zakresie układu graficznego pisma i prezentacji tematów głównych artykułów tygodnika, a w nowej koncepcji tygodnika „Newsweek Polska” wykorzystane zostało know-how i poufne informacje na temat planowanych aktywności tygodnika „Wprost” - wylicza spółka w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Firma w pozwie domaga się od Ringier Axel Springer Polska i Tomasza Lisa 12,2 mln zł odszkodowania. Ta kwota ma odzwierciedlać realne koszty i udokumentowane straty poniesione przez wydawcę „Wprost”. - Wartość szkody została ustalona w oparciu o rzetelnie zgromadzoną dokumentację dowodową oraz stosowne ekspertyzy rzeczoznawców - zaznacza AWR Wprost.

Na razie nie udało nam się uzyskać komentarza wydawcy i naczelnego „Newsweeka” do tego pozwu.

Platforma Mediowa Point Group (większościowy udziałowiec AWR Wprost) już w marcu 2012 roku - zaraz po tym jak kierowanie „Newsweekiem" tymczasowo przejęła Aleksandra Karasińska, zastępczyni Lisa - twierdziła, że nowy zespół redakcyjny tego tygodnika zamierza skopiować formułę „Wprost” (więcej na ten temat).

>>> „Newsweek” Lisa i „Wprost” Latkowskiego - globalna marka kontra tabloidyzyn śledczy (opinie)

Przypomnijmy, że we wrześniu 2012 roku to RASP i Tomasz Lis pozwali AWR Wprost i PMPG, twierdząc, że redakcja „Wprost” ukradła pomysł Lisa na akcję społeczną promującą nowoczesny wizerunek Polski i patriotyzmu. Domagali się za to 8,7 mln zł odszkodowania (przeczytaj o tym więcej).

W lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Newsweeka” wynosiła 117 335 egz., a „Wprost” - 51 928 egz. (według ZKDP - zobacz wyniki wszystkich tygodników opinii).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: AWR Wprost pozywa RASP i Tomasza Lisa. Chce 12 mln zł za kopiowanie „Wprost” przez „Newsweek”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
Święte krowy z Wprostu pozywają człowieka który odnowił Newsweeka.Wprost tonie i przegra.
22 33
odpowiedź
User
bbb
Ale już od dwóch lat nikt Wprost6owi żaddnych genialnych pomysłów nie kradnie, więc skąd ta ciągła degrengolada?
20 22
odpowiedź
User
I co z tego?
W tych zmielonych lasach i tak do czytania nic nie ma.
27 8
odpowiedź
User
jaja
To chyba najśmieszniejszy pozew w historii. Lis bezczelnie skopiował siebie! a jak przeszedł z Faktów do Wydarzen to skopiował Fakty, a Lis na zywo to kopa Co z tą Polską. Ten biedny Lisiecki zupełnie upadł na łeb.
24 14
odpowiedź
User
R
SENSACJA z tabloidu .... za chwile AWR WPROST zlozy wniosek do sądu o zwolnienie z oplaty w sądzie sad sie nie zgodzi ... ale NEWS jest .... za chwile bedzie kolejny , wydawca bedzie rozważał zlozenie wezwania na zakup akcji TVN a moze Polsat Cyfrowy .. i tez bedzie NEWS ...
14 9
odpowiedź