SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BIEC: rynek pracy oczekuje poprawy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, wzrósł w marcu o niespełna 0,2 pkt. Tendencja wzrostowa wskaźnika występuje od sierpnia ubiegłego roku, przy czym skala wzrostu w marcu była blisko dwukrotnie mniejsza niż lutym i styczniu br. i czterokrotnie mniejsza niż pod koniec ubiegłego roku, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

BIEC: rynek pracy oczekuje poprawy

"Oznacza to, że w najbliższym czasie nadal należy spodziewać się nieznacznego wzrostu poziomu bezrobocia, choć skala zmian powinna być mniejsza. Rynek pracy oczekuje również sezonowej poprawy, związaną m.in. z pracami prowadzonymi w okresie wiosennym i letnim. Stopa bezrobocia rejestrowanego, w lutym wyniosła 13,5% (wzrost o 0,3 punktu procentowego w ujęciu miesięcznym)" - głosi raport.

W lutym dosyć znacząco wzrosła liczba ofert pracy napływających do powiatowych urzędów pracy. Była to jedna z trzech najsilniejszych, pozytywnych zmian na rynku pracy, obniżających wartości wskaźnika w tym miesiącu. Do powiatowych urzędów pracy trafiło ponad 15 tys. ofert pracy więcej niż w miesiącu poprzednim, co oznacza ponad 25-proc. wzrost. Wielkość napływu nowych miejsc pracy była również wyższa w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W ujęciu relatywnym do urzędów pracy trafiło o 20% więcej ofert pracy niż w lutym 2011 roku.

"Odnotowano również nieznaczne zmiany w strumieniach napływu i odpływu bezrobotnych. Z jednej strony, spadła liczba osób wyrejestrowanych z urzędów pracy w związku z podjęciem przez nich zatrudnienia, co działało w kierunku pogorszenia sytuacji na rynku pracy i wzrostu wskaźnika" - podał BIEC.

"Na mniej pesymistyczną niż w poprzednich miesiącach ocenę rynku pracy wpływają również oczekiwania przedsiębiorców co do zmian wielkości zatrudnienia w firmach. Co prawda, nadal występuje przewaga odsetka przedsiębiorstw deklarujących zamiar zwalniania pracowników nad odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia. Tym niemniej, skala przewidywanej redukcji miejsc pracy jest mniejsza niż przed miesiącem. Największych spadków zatrudnienia oczekują przedsiębiorstwa małe" - czytamy dalej.

Pozytywne opinie dotyczące wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego wynikają również z badania koniunktury IRG SGH. Co prawda zmiany w obydwu badaniach są nieznaczne, zaś obserwacje w dłuższym okresie wskazują raczej na stabilizację wielkości zatrudnienia, bez wyraźnej tendencji do jego wzrostu i bez oznak zdecydowanych zamiarów redukcji kadr. Podobne tendencje dominują w przypadku ocen ogólnej aktywności całej gospodarki.

"Symptomy pewnej poprawy na rynku pracy zauważyć można również w strukturze zasobu bezrobotnych oraz danych dotyczących wielkości wypłaconych zasiłków. Po raz pierwszy od pięciu miesięcy odnotowano spadek wielkości liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy, choć skala zmian była nieznaczna. Co więcej, najnowsze dane dotyczące wielkości wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych (za styczeń br.), rosły zdecydowanie wolniej niż w ostatnich pięciu miesiącach. Tym niemniej, agregatowa wielkość wypłaconych zasiłków jest na relatywnie wysokim poziomie - w porównaniu do stycznia 2010 roku była większa o blisko 3,5%" - podsumował BIEC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: rynek pracy oczekuje poprawy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl