SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zbiera podpisy przeciw ograniczeniu pracy dziennikarzy w parlamencie

Działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich Centrum Monitoringu Wolności Prasy zaczęło zbierać podpisy pod apelem o wycofanie się z planowanych ograniczeń pracy dziennikarzy w parlamencie. - Uważamy, że uderzają one w prawo obywateli do bycia informowanymi o pracach Sejmu, co jest ważnym elementem sprawowania kontroli społecznej nad władzą ustawodawczą - uzasadnia organizacja.

PAP / Jacek Turczyk Article

W zeszły wtorek w Sejmie konferencję prasową wicemarszałka tej izby Ryszarda Terleckiego zakłócił działacz Fundacji imienia Dobrego Pasterza z Sosnowca. Doszło do szarpaniny między nim a szefem biura prasowego klubu parlamentarnego PiS.

Kilka godzin po incydencie Ryszard Terlecki stwierdził, że należy przyspieszyć prace nad poprawą bezpieczeństwa w Sejmie, także w zakresie pracy mediów. Większość dziennikarzy skrytykowała to, uznając za zapowiedź dalszego ograniczenia ich pracy w parlamencie.

Na początku br. wprowadzono dla dziennikarzy zakaz wstępu do kuluarów wokół sali plenarnej, gdzie wcześniej nagrywano wypowiedzi posłów. Natomiast w marcu przedstawiono plan, według którego dziennikarze będą pracować tylko w pomieszczeniach zajmowanych do niedawna przez Straż Marszałkowską i nie będą już mieli wstępu na korytarze sejmowe. Wywołało to krytyczne komentarze wielu dziennikarzy oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Teraz Centrum zaczęło zbierać podpisy pod apelem do marszałków Sejmu i Senatu o zrezygnowanie z ograniczeń pracy dziennikarzy w parlamencie. Organizacja tłumaczy, że o taką inicjatywą prosiło wielu dziennikarzy.

Co autorzy apelu sądzą o planowanych ograniczeniach? - Uważamy, że uderzają one w prawo obywateli do bycia informowanymi o pracach Sejmu, co jest ważnym elementem sprawowania kontroli społecznej nad władzą ustawodawczą. Są one także sprzeczne z tradycją polskiego parlamentaryzmu i stanowią trudne do wytłumaczenia utrudnienie dla pracy dziennikarzy, co więcej, utrudniają samym politykom kontakt z mediami, informowanie ich o sprawach ważnych dla państwa - czytamy w apelu. - Wprowadzanie wyżej wspomnianych ograniczeń jest także poważnym błędem z perspektywy dobrego wizerunku Sejmu RP jako otwartego dla przedstawicieli IV władzy, którzy reprezentują ogół obywateli - dodają autorzy inicjatywy.

Osoby, które chcą poprzeć ten apel, powinny wysłać mail na adres cmwp@ikp.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zbiera podpisy przeciw ograniczeniu pracy dziennikarzy w parlamencie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Jakie ograniczenia, w normalnych cywilizowanych państwach tak wygląda właśnie praca. Najlepiej jakby dziennikarze mogli robić co chcą i kiedy chcą. Bardzo dobry pomysł
9 9
odpowiedź
User
Euro Pol
Jakie ograniczenia, w normalnych cywilizowanych państwach tak wygląda właśnie praca. Najlepiej jakby dziennikarze mogli robić co chcą i kiedy chcą. Bardzo dobry pomysł


Jakich normalnych krajach? Prosze przyklady!
8 8
odpowiedź
User
conf
a moze przy okazji pojdzie oburzonko SDP za oblezenie redakcji wprost przez sługusów tuska, bo to juz drugi rok czy trzeci leci ;)
8 8
odpowiedź
User
Hura
Chyba nie dostali wytycznych lub je źle zrozumieli :D
8 8
odpowiedź