SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat zmienił politykę dywidendową. 341 mln zł dla Zygmunta Solorza

Zarząd Cyfrowego Polsatu zapowiedział, że firma przez najbliższe trzy lata będzie wypłacał dywidendę po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,8 mln zł. Dotychczas maksymalna dywidenda od spółki wyniosła 204,6 mln zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Przyjęta właśnie polityka dywidendowa Cyfrowego Polsatu jest zgodna z oczekiwaniami jego większościowego akcjonariusza Zygmunta Solorza. Na początku lutego skierował on do zarządu pismo, w którym zaproponował, żeby ustalono poziom dywidendy na 4 proc. średniej kapitalizacji firmy z grudnia ub.r., co daje 0,93 złotego na akcję. Zaznaczył, że tak skalkulowana nominalna roczna kwota dywidendy mogłaby być płacona przez spółkę przez trzy kolejne lata.

Solorz tłumaczył, że dostawał od mniejszościowych akcjonariuszy sygnały, że Cyfrowy Polsat od przejęcia Polkomtelu w 2014 roku dzielił się z nimi niewielką częścią zysku.

Zygmunt Solorz będzie dostawał minimum 341 mln zł

W piątek poinformowano, że w latach 2019-2021 firma będzie wypłacała dywidendy wynoszące po minimum 93 grosze na akcję. Daje to 594,8 mln zł rocznie.

- Wypłata rzędu 0,93 zł na akcję generuje stopę zwrotu rzędu około 4 proc. rocznie w odniesieniu do średniej kapitalizacji spółki z grudnia 2018 roku, co w opinii zarządu spółki spełnia zasady ogólne przedstawionej wyżej polityki dywidendowej oraz oczekiwania akcjonariusza większościowego Cyfrowego Polsatu wyrażone w piśmie otrzymanym w dniu 7 lutego 2019 roku od pana Zygmunta Solorza - opisano w komunikacie spółki

- Jednocześnie zarząd spółki zaznacza, iż każdorazowo przy przedkładaniu propozycji podziału zysku za rok poprzedni będzie brał pod uwagę wynik netto, sytuację finansową i płynność Grupy, istniejące i przyszłe zobowiązania (w tym potencjalne ograniczenia związane z umowami kredytowymi i innymi dokumentami finansowymi), ocenę perspektyw Grupy w określonych uwarunkowaniach rynkowych i makroekonomicznych, ewentualną konieczność wydatkowania środków w związku z rozwojem Grupy, w szczególności poprzez akwizycje i podejmowanie nowych projektów, czynniki o charakterze jednorazowym oraz obowiązujące przepisy prawa - zaznaczono.

Do Zygmunta Solorza i kontrolowanych przez niego spółek należy obecnie 366,72 akcji Cyfrowego Polsatu stanowiących 57,34 proc. kapitału spółki. Przy takiej liczbie jej walorów biznesmen zgodnie z nową polityką dywidendową będzie otrzymał z zysku firmy co najmniej 341 mln zł rocznie.

Nową politykę dywidendową Cyfrowego Polsatu ogłoszono w piątek po zakończeniu sesji giełdowej. W piątek akcje spółki podrożały o 7,4 proc. do 26,88 zł. Wcześniej, po ogłoszeniu listu Zygmunta Solorza dotyczącego dywidendy, kurs wzrósł z poziomu 22-23 zł do 24-25,5 zł.

Cyfrowy Polsat chce zmniejszyć zadłużenie, w 2022 roku będzie je refinansował

Zarząd Cyfrowego Polsatu zwrócił uwagę, że ustalając zasady co do dywidendy wziął pod uwagę założenia spółki, żeby obniżyć poziom skonsolidowanego zadłużenia, mierzony wskaźnikiem dług netto/EBITDA, poniżej 1,75 x.

- Polityka dywidendy będzie podlegać okresowej weryfikacji przez zarząd spółki. W szczególności zarząd spółki przewiduje modyfikację niniejszej polityki dywidendy po przeprowadzeniu oczekiwanego na rok 2022 refinansowania zadłużenia Grupy Polsat - zapowiedziano.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,68 mld zł wpływów ze sprzedaży i 750,7 mln zł zysku netto, a w samym trzecim kwartale - 2,73 mld zł wpływów i 227,1 mln zł zysku. Na koniec września ub.r. zadłużenie netto firmy wynosiło 10,28 mld zł, a wskaźnik zadłużenia netto do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,83x.

Pod koniec października Cyfrowy Polsat poinformował, że planuje oszacować popyt na jego nowe obligacje oraz zaproponować warunki i harmonogram ich emisji. Firma chce taniej spłacić obligacje o nominalnej wartości 1 mld zł.

Jakie dywidendy wypłacał dotychczas Cyfrowy Polsat?

Przez ostatnie dziesięć lat Cyfrowy Polsat wypłacił trzy dywidendy. W 2016 roku przekazał akcjonariuszom ze swojego zysku 204,6 mln zł (po 32 grosze na akcję), w 2013 roku - 166,3 mln zł (po 26 groszy), a w 2009 roku - 152,9 mln zł (po 57 groszy na akcję).

Firma zaczęła osiągnąć dużo większe zyski netto niż wcześniej od 2015 roku, po przejęciu Polkomtelu. W 2015 roku jej zysk netto (to z niego pochodziła dywidenda w 2016 roku) wyniósł 1,16 mld zł, podczas gdy w 2012 roku było to 598,3 mln zł, w 2013 roku - 525,4 mln zł, a w 2014 roku - 292,5 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat zmienił politykę dywidendową. 341 mln zł dla Zygmunta Solorza

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Panie Solorzu, otwieraj Pan archiwa Polsatu dla wszystkich!!!!
odpowiedź
User
Czyżby
informacyjna polityka prorządowa nie miała jednak perspektyw i trzeba poduszkę szykować?
odpowiedź
User
seba
Panie Solorzu, otwieraj Pan archiwa Polsatu dla wszystkich!!!!


a na co Tobie te archiwa, przecież wszystkie kanały Polsatu pokazują wciąż tą sama sieczkę
odpowiedź