SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przesuwa decyzję ws. przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat, zbada lokalne rynki płatnej telewizji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wydłużeniu postępowania w sprawie ogłoszonego dwa miesiące temu przejęcia kontrolnego pakietu akcji Netii przez Cyfrowy Polsat. Według UOKiK-u wszyscy dostawcy płatnej telewizji - zarówno platformy satelitarne, jak i sieci kablowe - są konkurentami, bo rywalizują o podobnych klientów.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-uArticle

Na początku grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat kupił od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN ok. 32 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie poinformował, że zamierza przejąć od innych akcjonariuszy dalsze 34,2 proc. akcji telekomu, ogłosił już wezwanie do zapisywania się na sprzedaż tych papierów.

Jednak na przejęcie większościowego pakietu Netii przez Cyfrowy Polsat musi się zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firma Solorzów liczyła, że regulator podejmie decyzję w tej sprawie w lutym.

W piątek UOKiK poinformował, że zdecydował się przeprowadzić badanie rynku płatnej telewizji, żeby sprawdzić udziały Cyfrowego Polsatu, Netii oraz ich konkurentów na lokalnych rynkach. Zgodnie z przepisami taka analiza może potrwać do czterech miesięcy.

Dlaczego regulator się na to zdecydował? - W opinii UOKiK przedsiębiorcy prowadzący działalność na rynku dostępu do płatnej telewizji rywalizują o klienta, niezależnie od tego, w jaki sposób dostarczają usługę (w tej sprawie Cyfrowy Polsat poprzez platformę satelitarną, a Netia za pomocą sieci kablowej). Konsument otrzymuje bowiem porównywalną usługę. Natomiast w ujęciu geograficznym rynek zależny jest od stosowanej technologii. Dla operatorów platform satelitarnych jest to co do zasady rynek krajowy, a dla operatorów kablowych rynek ten ograniczony jest zasięgiem sieci i stanowi obszar miasta lub miejscowości - opisał UOKiK w komunikacie prasowym.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 7,25 mld zł wpływów ze sprzedaży (wobec 7,19 mln zł rok wcześniej) i 788 mln zł zysku netto (po wzroście o 108,8 w skali roku). Jeśli chodzi o płatną telewizję, na koniec tego okresu firma miała sprzedanych 4,88 mln jednostkowych usług (RGU), w tym 1,07 mln z opcją multiroom, w modelu abonamentowym i 63,6 tys. w modelu przedpłaconym.

Z kolei Netia w trzech kwartałach ub.r. zanotowała 1,08 mld zł wpływów (6 proc. mniej niż rok wcześniej) i 41,5 mln zł zysku netto (po wzroście w skali roku o 37 proc.). W tym okresie firma wydała 185 mln zł na inwestycje. Na koniec września miała 184 tys. klientów usługi telewizyjnej i 132 tys. - usług telekomunikacyjnych.

Przypomnijmy, że na początku grudnia Telewizja Polsat kupiła za ok. 103 mln zł od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV (z opcją dokupienia kolejnych 15 proc.). Ta transakcja nie wymagała zgody UOKiK-u.

Z kolei UOKiK analizuje obecnie jeszcze jedną dużą fuzję na rynku płatnej telewizji - ogłoszone w październiku ub.r. przejęcie Multimedia Polska przez UPC Polska za 760 mln dolarów. Regulator ma podjąć decyzję w tej sprawie do końca marca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK przesuwa decyzję ws. przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat, zbada lokalne rynki płatnej telewizji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TheRightOne
Jakby wgl. Cyfrowemu Polsatowi zależało na przejściu platformy telewizyjnej Netii.
Jedynym celem tej transakcji jest przejęcie dobrze rozbudowanej sieci strukturalnej która pozwoliła by znacznie ograniczyć koszty przesyłu danych w obrębie sieci wewnętrznej Polkomtel.
Biorąc pod uwagę 5G na horyzoncie które stanowczo zwiększy pojemność sieci, takie akcje akwizycyjne są niezbędne do oferowania przyszłego nielimitowanego internetu w rozsądnej cenie i z jakąkolwiek marżą.
Ale znając Polską władze urzędników to zablokują przejęcie i T-Mobile z uśmiechem pojawi się na scenie.
Bo nie można pozwolić by w 57% polski kapitał był konkurencjny z niemieckim. :X
odpowiedź
User
Kacper
Widzę, że gimbaza rozpracowała sposób, jak nabić łapki w dół... Fajnie.
odpowiedź
User
gość
Czyżby chwilowy brak centralnej dyspozycji politycznej?
odpowiedź