SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Cyfrowy Polsat chce ponownego rozpatrzenia decyzji przez UKE dot. pasma 800 MHz

Spółka Sferia z Grupy Cyfrowego Polsatu złożyła wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o ponowne rozpatrzenie sprawy w związku z decyzją o nierozłożeniu na raty opłaty 1, 726 mld zł za rezerwację częstotliwości 800 MHz na kolejny okres - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W połowie grudniu ub.r. Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel sieci telekomunikacyjnej Plus, zdecydowała się na wyłączenie LTE w paśmie 800 MHz. Jednocześnie nadszedł termin końca rezerwacji tej częstotliwości dla Sferii, spółki z Grupy Cyfrowego Polsatu Zygmunta Solorza.

Natomiast pisaliśmy o tym, że Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję, że nie rozłoży płatności w wysokości 1,7 mld zł na raty. Nie było wtedy wiadomo, czy operator zdecyduje się na prolongatę pasma.

Jak udało nam się dowiedzieć, 2 stycznia 2019 roku wpłynął wniosek do UKE o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem decyzji odmawiającej spółce rozłożenia na raty opłaty w wysokości 1, 726 mld zł za dokonanie rezerwacji częstotliwości (800 MHz) na kolejny okres (o negatywnej dla Sferii decyzji UKE pisaliśmy tutaj).

- Sprawa z wniosku o ponowne rozpatrzenie decyzji udzielającej rezerwacji nadal pozostaje w toku – poinformował Wirtualnemedia.pl Martin Stysiak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jednocześnie Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu powiedział nam, że procedura trwa i „na razie nie udzielają komentarzy”.

Grupa Cyfrowy Polsat wyłączyła pasmo 800 MHz

Pisaliśmy także, że w połowie grudnia Grupa Cyfrowy Polsat wyłączyła pasmo 800 MHz w Warszawie i okolicach. LTE 900 działa w sieci Grupy Cyfrowy Polsat na ponad 6000 stacjach. W sumie cała sieć to prawie 10 tys. stacji bazowych. Działanie miało mieć związek ze zbliżającym się terminem końca rezerwacji tej częstotliwości (upłynął 31 grudnia br.). Nadajniki LTE obsługujące 800 MH były wyłączane przez firmę przez ostatnie kilka miesięcy. Nie oznaczało to zatem, że klienci nagle zostali odcięci od szybkiego internetu.

- Do takiego scenariusza przygotowywaliśmy się od około roku, przeznaczyliśmy kolejną częstotliwość, czyli 900 MHz dla potrzeb LTE, od kilkunastu tygodni był wymieniany sprzęt klientom, którzy mieli starsze generacje modemów czy routerów, więc klienci w ogóle tego nie odczuli - jak widać, gdyż proces wyłączenia był wprowadzany stopniowo w całej Polsce. Nie ma to nic wspólnego z legendarnym już wnioskiem o rozłożenie na raty. Mamy wiele częstotliwości, na których świadczymy usługi – mówił nam informator związany ze spółką, który zastrzegł sobie anonimowość.

Różne scenariusze gry o pasmo 800 MHz

Analitycy przewidywali w grudniu, że Sferia prawdopodobnie nie zdecyduje się na zapłacenie jednorazowo 1,726 mld zł.

Spółka z Grupy Cyfrowego Polsatu mogła złożyć wniosek do UKE o ponowne rozpatrzenie sprawy (co uczyniła), wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie lub zrezygnować dopóki trwa postępowanie. Z kolei zrezygnuje, urząd rozpisze nowy przetarg lub aukcję, a wtedy Sferia może wziąć udział w nowym postępowaniu.

Wniosek o rozłożenie opłaty na raty

Na początku listopada 2018 firma złożyła wniosek o rozłożenie płatności 1,73 mld zł na raty. Sferia wystąpiła o rezerwację tego pasma w czerwcu ub.r. Zgodnie z procedurami, po wydaniu przez UKE pozytywnej decyzji spółka w ciągu 14 dni ma zapłacić za przyznane pasmo. 9 listopada Sferia odwołała się od decyzji UKE - złożyła wniosek o to, żeby przyznać jej pasmo 800 MHz, a płatność rozłożyć na raty.

Urząd miał czas na rozpatrzenie tego wniosku do 21 grudnia. Za to rzecznik prasowy UKE zwrócił wtedy uwagę, że w przypadku wcześniejszych rezerwacji pasm dla operatorów telekomunikacyjny opłat nie rozkładano na raty. Tak było w 2016 roku, kiedy po zakończonej jesienią 2015 roku aukcji Urząd przydzielił pasma z częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz. Telekomy zapłaciły za nie 9,2 mld zł, z czego ok. 3 mld zł Orange Polska, a nieco mniej Play i T-Mobile Polska.

Klienci operatora nie zgłaszali uwag dotyczących zasięgu i dostępu do internetu po zmianie pasma na 900 MHz w LTE.

„Newsweek Polska” oraz „GW” w swoich publikacjach połączyły spotkanie właściciela Cyfrowego Polsatu Zygmunta Solorza z Mateuszem Morawieckim pod koniec października w Świątyni Opatrzności Bożej z faktem, że należąca do CP Sferia odebrała właśnie decyzję UKE o przyznaniu jej pasma 800 MHz na kolejne 15 lat. Temu stanowczo zaprzeczyli zarówno przedstawiciele kancelarii premiera, jak też holdingu Solorza, którzy przekonywali, że spotkanie dotyczyło obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Polsat był bowiem jednym z producentów wyemitowanego z tej okazji filmu „Niepodległość”.

Na koniec września ub.r. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 1,81 mln jednostkowych usług (RGU) internetu w modelu abonamentowym i 152,5 tys. w modelu prepaidowym.

W trzech kwartałach ub.r. firma zanotowała 7,68 mld zł wpływów ze sprzedaży i 750,7 mln zł zysku netto, a w samym trzecim kwartale - 2,73 mld zł wpływów i 227,1 mln zł zysku.

Dołącz do dyskusji: Grupa Cyfrowy Polsat chce ponownego rozpatrzenia decyzji przez UKE dot. pasma 800 MHz

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iksinski
Czytam to w dziale TV więc nie jestem fachowcem w tym tamacie. Chciałbym się jednak z tekstu dowiedzieć jakie owa częstotliwość 800Mhz ma przełożenie dla telekomu i układu rynkowego. Z tekstu zrozumiałem że Solorz ograniczył się do pasma 900Mhz i klienci są zaspokojenia. Czemu więc miał wydawać te symboliczne 1,7 mld zł to już nie wiem. Czy to się przekłada na stabilność i szybkość transferu, liczbę użytkowników, usługi???

Poza tym przeczytałem coś takiego "Telekomy zapłaciły za nie 9,2 mld zł, z czego ok. 3 mld zł Orange Polska, a nieco mniej Play i T-Mobile Polska". Może z matmy nie byłem mistrzem świata ale czegoś tu chyba brakuje.
odpowiedź
User
Marek
Zbigniew się irytuje. Zatrudnił Gawryluk, zrobił z Wydarzeń Polsatu Wiadomości bis, obiecał w Świątyni, że odstąpi Sławomira na sylwestra Kurskiego a tu taka niezręczność. Ma płacić za częstotliwości. Sam byłbym zagubiony.
odpowiedź
User
nawet
więcej
Zatrudnił Gawryluk,
, proszę pamiętajmy o red. Rymanowskim. Siły Opus Dei też nie wystarczyły?
odpowiedź