SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj: 33 proc. akcji na sprzedaż w debiucie giełdowym, minimum połowa zysku na dywidendę

Oferta publiczna Grupy Pracuj obejmie 22,38 mln istniejących akcji, stanowiących 32,86 proc. kapitału zakładowego, cena maksymalna została ustalona na 82 zł za akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Zakładany pierwszy dzień notowania akcji na GPW to 9 grudnia. Firma deklaruje, że przynajmniej 50 proc. zysku netto będzie wypłacać w dywidendzie.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy PracujArticle

Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje Grupy Pracuj od 17 do 24 listopada 2021 r. po cenie maksymalnej ustalonej na 82 zł za akcję. Pojedynczy zapis złożony przez inwestora indywidualnego może opiewać na co najmniej 100 akcji i maksymalnie 72.000 akcji. Inwestorzy indywidualni mogą złożyć więcej niż jeden zapis. Publiczna oferta obejmie wyłącznie część istniejących akcji należących do dotychczasowych akcjonariuszy spółki.

Ostateczna cena akcji dla inwestorów indywidualnych i ostateczna cena akcji dla inwestorów instytucjonalnych zostaną ustalone po przeprowadzeniu procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (17–24 listopada 2021 r.).

Grupa Pracuj ma zadebiutować na giełdzie ok. 9 grudnia

- Publikacja prospektu i rozpoczęcie publicznej oferty akcji jest kolejnym krokiem przybliżającym Grupę Pracuj do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeśli warunki rynkowe będą sprzyjające, jeszcze w tym roku dołączymy do spółek notowanych na GPW - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Przemysław Gacek.

Zakładany w podanym prospekcie harmonogramie pierwszy dzień notowania akcji spółki na GPW to 9 grudnia 2021 r. (lub okolice tej daty).

Spółka zamierza ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie wszystkich swoich istniejących akcji, tj. 68.104.250, do obrotu na rynku regulowanym (rynku podstawowym) prowadzonym przez GPW.

Obecnie największymi akcjonariuszami spółki są: Przemysław Gacek, współzałożycieli prezes Grupy Pracuj (posiada 54,71 proc. udział w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na WZ, w tym 51 proc. pośrednio poprzez w pełni kontrolowaną spółkę Frascati Investments sp. z o.o.), fundusz TCV (poprzez swój wehikuł inwestycyjny), który zainwestował w spółkę w 2017 r. (26,66 proc.), oraz Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj i obecny przewodniczący rady nadzorczej spółki (10,22 proc.).

Zamiarem TCV jest sprzedaż do 9.396.084 akcji (reprezentujących 13,80 proc. kapitału zakładowego), natomiast w przypadku, gdy TCV, wraz z Globalnymi Koordynatorami, uzna popyt inwestorów indywidualnych oraz inwestorów instytucjonalnych na akcje oferowane za odpowiedni, może zwiększyć liczbę akcji oferowanych o nie więcej niż 8.759.776 akcji oferowanych, jednak w żadnym przypadku TCV nie zaoferuje więcej niż 18.155.860 akcji (26,66 proc.), a cała oferta w żadnym przypadku nie będzie obejmować więcej niż 22.380.626 akcji oferowanych (32,86 proc.).

Przemysław Gacek dalej większościowym akcjonariuszem Grupy Pracuj

Po zakończeniu oferty Przemysław Gacek, bezpośrednio i pośrednio poprzez FrascatiInvestments sp. z o.o., pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki, z udziałem wynoszącym co najmniej 53 proc.

Jak podano, TCV oraz pozostali akcjonariusze sprzedający zobowiążą się, że nie będą oferować, sprzedawać ani obciążać akcji spółki przez 180 dni od daty pierwszego notowania akcji spółki na GPW, przy czym w przypadku Przemysława Gacka, Frascati Investments sp. z o.o., oraz pozostałych obecnych członków zarządu Grupy Pracuj ten okres wyniesie 360 dni.

Spółka także nie będzie emitować, oferować, sprzedawać ani obciążać swoich akcji przez 360 dni od daty pierwszego notowania akcji na GPW.

"Naszą pozycję rynkową budujemy od ponad dwóch dekad. Serwisy Pracuj. pl oraz Robota. ua są dzisiaj najbardziej rozpoznawalnymi markami rekrutacyjnymi w Polsce i na Ukrainie. (...) Zamierzamy umacniać naszą pozycję rynkową nie tylko na rynku internetowych usług rekrutacyjnych, lecz również rynku HR w szerszym ujęciu" - ocenił prezes Grupy Pracuj.

Citigroup Global Markets Europe AG, Dom Maklerski Banku Handlowego, Goldman Sachs Bank Europe SE oraz Trigon Dom Maklerski działają jako globalni współkoordynatorzy oraz współprowadzący księgę popytu, Numis Securities Limited jako współprowadzący księgę popytu, a mBank jako współmenedżer oferty.

Trigon Dom Maklerski pełni również rolę firmy inwestycyjnej pośredniczącej w ofercie publicznej akcji.

Przynajmniej połowa zysku na dywidendę

Grupa Pracuj zamierza regularnie dzielić się wypracowywanymi zyskami z akcjonariuszami. Jej intencją jest wypłata dywidendy w wysokości nie mniejszej niż 50 proc. zysku netto za dany rok obrotowy.

- Intencją spółki jest wypłata dywidendy, o ile pozwolą na to możliwości finansowe spółki, warunki rynkowe oraz bieżące potrzeby inwestycyjne. W przypadku gdy bieżące potrzeby inwestycyjne spółki, w tym konieczność realizacji celów oferty lub nieuzyskanie wystarczających środków z oferty, wymagać będą od spółki zmiany polityki dywidendowej, spółka zastrzega sobie możliwość podjęcia takiej decyzji - napisano w prospekcie.

W prospekcie podano też, że łączna wartość dywidendy zadeklarowanej przez spółkę do wypłacenia w 2021 r. wyniosła 103,67 mln zł, z czego na datę prospektu wypłacone zostało 79,8 mln zł, a pozostała część ujęta została w zobowiązaniach krótkoterminowych.

Wpływy Grupy Pracuj 60 proc. w górę, 213 mln zł zysku netto

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. Grupa Pracuj osiągnęła przychody z umów z klientami w wysokości 344 mln zł, o 60 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2020 r. Grupa wypracowała w tym okresie skorygowaną EBITDA w wysokości 200 mln zł (marża 58 proc.), co oznacza wzrost o 85 proc. rdr.

Koszty operacyjne Grupy zwiększyły się z 98,33 do 175,75 mln zł, a zysk netto - z 75,07 do 212,62 mln zł.

Grupa Pracuj jest platformą technologiczną w branży HR w Europie Środkowo-Wschodniej. Wspiera przedsiębiorstwa w zakresie rekrutacji, utrzymania i rozwoju pracowników, od ponad 20 lat działa w Polsce i od 15 lat na Ukrainie. Zatrudnia ponad 800 osób.

Do Grupy należą marki: Pracuj. pl - polski internetowy serwis rekrutacyjny, Robota. ua – działający na rynku ukraińskim internetowy serwis rekrutacyjny, oraz eRecruiter – polski system wspierający prowadzenie procesów rekrutacyjnych, oferowany w modelu SaaS (ang. software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa).

W 2020 r. z serwisów Grupy korzystało średnio 6,8 mln użytkowników miesięcznie, w tym 3,1 mln w Polsce i 3,7 mln na Ukrainie. Na portalach Grupy każdego dnia dostępnych jest średnio 176 tys. ofert pracy (wg stanu na koniec września 2021 r.). Z systemu eRecruiter, służącego do zarządzania rekrutacjami, korzysta ponad 1.500 firm.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj: 33 proc. akcji na sprzedaż w debiucie giełdowym, minimum połowa zysku na dywidendę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asd
za 30 to bym kupił
odpowiedź
User
Andrzej
Niech lepiej poprawią swoją wyszukiwarkę, bo działa obecnie bez ładu i składu selekcjonując oferty pracy zupełnie nieodpowiadające temu czego się szuka i wpisanym kryteriom. Chyba sukces im zaszkodził i brak konkurencji.
odpowiedź