SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet mobilny w Polsce: większe koszty korzystania przy malejącej cenie 1 GB

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat w Polsce średnie minimalne koszty użytkowania mobilnego internetu wzrosły o ok. 10%. Jednocześnie o ok. 13% zmalał rzeczywisty koszt za 1 GB danych - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

fot. Shutterstock.comArticle

UKE w swojej "analizie cen usług mobilnego dostępu do internetu w 2020 r." uwzględnił cenniki i regulaminy promocji dostępne na stronach internetowych operatorów komórkowych Play, Plus, T-Mobile, Orange i Cyfrowego Polsatu. Pod uwagę wzięto usługi post-paid dla klientów indywidualnych sprzedawane samodzielnie (jedna karta SIM), wykluczając usługi sprzedawane w pakiecie, tj. usługi wiązane. Analizowano oferty skierowane do nowego klienta, który nie korzystał z benefitów i promocji związanych z posiadaniem innych usług. Założono zakup usługi wraz z modemem USB lub routerem (w pakiecie), uwzględniono promocje i rabaty obniżające koszty usługi (w tym również rabat za zgodę marketingową oraz e-fakturę) oraz założono, że użytkownik korzysta jedynie z transmisji danych (nie korzysta z usług takich jak połączenia głosowe, SMS, MMS).

W sumie uwzględniono 24 oferty, z których wszystkie były dostępne z 24-miesięczną umową. Na potrzeby analizy oferty zostały podzielone na 3 przedziały: do 50 GB (w zakresie tego limitu wyszczególniono przedziały do 20 GB i od 30 do 50 GB), od 50 GB (włącznie) do 100 GB oraz powyżej 100 GB (włącznie). Przeanalizowane cenniki i regulaminy były aktualne na dzień 31 lipca 2020 r.

W lipcu 2020 r. średnie miesięczne koszty użytkowania internetu mobilnego wyniosły ok. 55 zł (54,83 zł), a ich mediana prawie 50 zł (49,62 zł). Różnica pomiędzy najniższą a najwyższą kosztowo ofertą wyniosła niewiele ponad 90 zł (90,84 zł). Najtańszą ofertę przedstawił Orange (20,82 zł) za najniższy miesięczny limit transmisji danych wynoszący 10 GB, a najdroższą Play za ofertę 500 GB miesięcznie (111,67 zł), dostępną również w standardzie 5G.

Średnia kosztów dla ofert dla klientów indywidualnych wahała się między 43,67 zł a 68,38 zł. Największą rozpiętość cenową ofert w lipcu 2020 r. miał Play (66,25 zł), najmniejszą zaś Cyfrowy Polsat (38,31 zł).

W przeliczeniu na 1 GB danych, koszty ponoszone przez użytkowników wyniosły średnio 0,81 zł, a mediana - 0,85 zł. Największą rozpiętość rzeczywistych kosztów za jednostkę danych oferował Orange, najmniejszą zaś Cyfrowy Polsat.

Średni udział poszczególnych elementów składowych w całkowitych kosztach to odpowiednio: 90,3% za abonament promocyjny, 8,3% za modem/router i 1,4% za aktywację.

W przedziale do 20 GB znalazły się dwie oferty od Orange. Najniższą cenę należało zapłacić za pakiet internetu 10 GB (20,82 zł), a najwyższą za 20 GB (30,82 zł).

Pozostali operatorzy oferowali dwie oferty z limitem 30 i 45 GB. Najniższą cenę należało zapłacić za pakiet z transmisją danych 30 GB od T-Mobile (29,42 zł), najwięcej za 45 GB w Plusie (45,75 zł).

 

Efektywna cena za 1 GB danych była zbliżona u trzech (Cyfrowy Polsat, Plus i T-Mobile) spośród czterech analizowanych operatorów i kształtowała się na poziomie ok. 1 zł. Jedynie minimalny rzeczywisty koszt za jednostkę danych w Orange był wyższy o ok. 0,50 zł od ofert pozostałych operatorów.

Wszyscy operatorzy posiadali w swojej ofercie usługę mobilnego dostępu do sieci z limitem od 50 GB (włącznie) do 100 GB. W przedziale tym dostępne były oferty z pakietami danych na poziomie 50 GB i 60 GB. Najniższa miesięczna stawka wyniosła 39,42 zł (Orange, 50 GB), a najwyższa - 55,33 zł (Plus, 60 GB).

Rzeczywisty koszt za 1 GB w tym przedziale limitu transmisji danych nie przekroczył 1 zł. Efektywny koszt za jednostkę danych wyniósł maksymalnie 0,95 zł (Play). Najniższa stawka była natomiast o 0,16 zł mniejsza i wyniosła 0,79 zł (T-Mobile).

Za internet mobilny z limitem danych powyżej 100 GB (włącznie) w lipcu 2020 r. użytkownicy musieli zapłacić od 45,17 zł do 111,67 zł. Najniższa stawka obowiązywała za usługę z limitem 100 GB od T-Mobile (41,17 zł). Najwięcej należało zapłacić przy wyborze oferty Play, która jednocześnie była ofertą z największym limitem transmisji danych (500 GB) spośród wszystkich w zestawieniu.

Efektywny koszt za 1 GB był mocno zróżnicowany. Najniższa stawka obowiązywała w Play i wyniosła 0,22 zł. Najwyższa opłata była o 0,53 zł droższa i kształtowała się na poziomie 0,75 zł (Plus). U żadnego z operatorów rzeczywista cena za 1 GB danych w tym przedziale nie przekroczyła 1 zł.

W ramach analizy dokonano porównania z cenami obowiązującymi w lutym 2018 r. We wszystkich przedziałach transferu danych ceny mobilnego dostępu do sieci uległy nieznacznym wahaniom. W przedziale do 50 GB ceny zwiększyły się o ok. 12%. Był to jedyny zakres, w którym ceny wzrosły. Spadki zaś odnotowano w przypadku usług z transferem do 100 GB i powyżej 100 GB włącznie. W przypadku tego przedziału ceny w lipcu 2020 r. były odpowiednio o ok. 10% i 7% niższe niż w lutym 2018 r.

Efektywny koszt za 1 GB we wszystkich przedziałach limitu transmisji danych uległ zmniejszeniu. W przedziale do 50 GB koszt usługi wyniósł 0,92 zł, co oznaczało spadek w porównaniu do 2018 r. o 34%. Szczególnie widoczna jest różnica w przedziale powyżej 100 GB, gdzie stawka za 1 GB wynosiła w 2020 r. 0,25 zł, podczas gdy w 2018 r. koszt ten kształtował się na poziomie 0,54 zł (spadek o 54%).

Podsumowując, w lipcu 2020 r. żaden z operatorów nie oferował usługi z transferem mniejszym niż 10 GB. W porównaniu do analizy sprzed dwóch lat operatorzy proponowali klientom większą liczbę usług dostępu do internetu mobilnego, w tym tych z "nielimitowanym" transferem danych. W porównaniu do ofert sprzed dwóch lat widoczny jest też znacznie większy miesięczny limit transmisji danych.

Średnie minimalne koszty użytkowania w porównaniu do ubiegłych dwóch lat wzrosły o ok. 10%. W odniesieniu do rzeczywistego kosztu 1 GB zmiany były bardziej widoczne, co jest spowodowane większą liczbą dostępnych GB w pakietach danych oferowanych klientom. Średnio rzeczywisty koszt za 1 GB danych wyniósł 0,81 zł. W porównaniu do lutego 2018 r. oznacza to spadek o ok. 13%.

UKE podkreśla w swoim raporcie, że wpływ na wynikające z analizy zwiększenie średnich kosztów użytkowania przy równoczesnym spadku rzeczywistych kosztów za jednostkę danych mogą mieć wzrosty cen wśród pakietów z najmniejszym limitem transmisji danych internetowych (do 50 GB włącznie). Spośród ofert dla użytkowników indywidualnych zauważalna jest także ogólna właściwość, że im większy limit transmisji danych w abonamencie tym niższa cena efektywnego kosztu jaki użytkownik musi zapłacić za 1 GB.

Regulator zaznacza, że operatorzy internetu mobilnego konstruują oferty w taki sposób, że dla użytkownika o wiele korzystniejszy jest wybór usługi mobilnego dostępu do internetu wraz z np. abonamentem telefonii komórkowej, połączonych w ramach jednej usługi wiązanej. W myśl zasady "więcej za więcej" konsument dostaje spory pakiet danych internetowych do wykorzystania. Również popularne wśród użytkowników w Polsce są oferty, w ramach których abonent otrzymuje duży limit transmisji danych do podziału na wiele urządzeń w ramach jednej umowy abonenckiej.

UKE podaje, że uwzględniając minimalne wynagrodzenie netto (ok. 1920 zł) i średnie wynagrodzenie netto (ok. 3815 zł) w czerwcu 2020 r., obliczony na podstawie zestawienia cen średni miesięczny koszt korzystania z usług dostępu do internetu mobilnego stanowił odpowiednio ok. 3% i ok. 1,5% miesięcznego wynagrodzenia w 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Internet mobilny w Polsce: większe koszty korzystania przy malejącej cenie 1 GB

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Po co pisać? Żeby znużyć?
Niezrozumiały, nudny tekst. Mam a2mobile ładuje 15 zł miesięcznie i mam internet przez cały miesiac. Jaki wiec Orange najtańszy? Jakie 20 zł?
odpowiedź