SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ zacieśnia współpracę z Polsatem. „Epoka kanałów na wyłączność dobiega końca”

Subskrybenci serwisu Canal+ online zyskali dostęp do kanałów Polsat i TV4. - Epoka kanałów na wyłączność powoli dobiega końca, ale na tak konkurencyjnym, rozdrobnionym rynku jak polski można oczekiwać wzmożonej aktywności również w obszarze fuzji i przejęć - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Sowa, ekspert ds. rynku medialnego.

Polsat i TV4 dołączyły do oferty Canal+ onlineArticle

Jeszcze kilka lat temu Canal+ i Polsat Box zaciekle rywalizowali o abonentów satelitarnych. Przez lata klienci Cyfrowego Polsatu nie mogli oglądać stacji tematycznych Canal+. Kanały filmowe HBO były dostępne wyłącznie w Cyfrze+.

Rosnąca konkurencja ze strony serwisów streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max i Disney+ zmusiła obie firmy do zacieśnienia współpracy. W 2019 roku do największej platformy cyfrowej w Polsce dołączyły Canal+ Sport 3 i 4. Rok wcześniej do nc+ dołączyły Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2.

W grudniu 2021 roku Polsat Box dołączył do oferty stacje tematyczne Canal+, czyli Ale Kino+, Novelas+, MiniMini+, TeleToon+, Planete+, Canal+ Kuchnia i Canal+ Domo.

Abonenci największej platformy cyfrowej nadal nie mogą oglądać np. Canal+ Premium, Canal+ Film, Canal+ Family, Canal+ Dokument czy Canal+ Sport, a klienci Canal+ nie mają dostępu do Polsatu Sport czy Polsatu Sport Extra. Dołączenie Polsatu i TV4 do Canal+ online pokazuje jednak, że firmy zacieśniają współpracę.

W serwisie streamingowym Canal+ nie ma nawet TVN czy TVN7, a spółka TVN Media jest mniejszościowym udziałowcem Canal+. Niedawno z należącego do TVN Warner Bros. Discovery serwisu Player zniknęły stacje tematyczne Canal+.

„Maksymalizacja zasięgu kanałów linearnych”

Czy epoka kanałów na wyłączność dobiegła końca? - Bitewny okrzyk „na wyłączność!”, jeszcze niedawno oczywisty na rynku płatnej telewizji, słychać jakby rzadziej. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, w starciu nowych platform streamingowych z tradycyjnymi operatorami płatnej telewizji - kablowej i satelitarnej - koszty programingu są zbyt wysokie aby ograniczać dystrybucję. Z jednej strony mamy więc do czynienia z wycofywaniem własnych produkcji przez globalne grupy mediowe z konkurencyjnych platform streamingowych, z drugiej strony widać tendencję do maksymalizacji zasięgu "tradycyjnych" kanałów linearnych. Ekstremalnie drogie prawa do transmisji sportowych, ale również do atrakcyjnych pozycji filmowych i serialowych, coraz częściej będą wymuszać współpracę konkurencyjnych grup mediowych w obszarze dystrybucji i programingu, tak jak miało to ostatnio miejsce w Polsce w przypadku Canal+ i Viaplay w zakresie transmisji meczów Premier League – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Sowa, ekspert ds. rynku medialnego, kiedyś wiceprezes sieci kablowej UPC Polska.

Zobacz także: Polsat Box może podnieść opłaty. „Rozważamy różne scenariusze”

W 2002 roku doszło do fuzji Wizji TV z Cyfrą+, a dekadę później do fuzji n z Cyfrą+. Menadżer nie wyklucza, że także obecne platformy satelitarne połączą siły. - Epoka kanałów na wyłączność powoli dobiega końca, ale na tak konkurencyjnym, rozdrobnionym rynku jak polski można oczekiwać wzmożonej aktywności również w obszarze fuzji i przejęć. Warner Bros. Discovery zmienia układ rynkowych sił również w Polsce, uruchamiane są kolejne platformy streamingowe. W tej sytuacji nie dziwi, że Polsat i Canal+ zacieśniają współpracę w obszarze dystrybucji. Nie ma powodu, dla którego narastający trend konsolidacyjny w obszarze mediów i telekomunikacji miałby ominąć polski rynek platform satelitarnych - przekonuje Sowa.

Dołącz do dyskusji: Canal+ zacieśnia współpracę z Polsatem. „Epoka kanałów na wyłączność dobiega końca”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Qwertyuio
Ekspert myli Champions League z Premier League.
odpowiedź
User
widz
Całe życie mieszkałem w domu i musiałem wybierać pomiędzy kanałami na wyłączność C+ a Polsatu. Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że znajomi w kablówce mają normalnie dostępny Canal+ Sport i Polsat Sport razem. Wtedy pomyślałem, że to fikcja i nierówne traktowanie odbiorców. Tak naprawdę cierpią na tym jedynie osoby, które są skazane na telewizję satelitarną.
odpowiedź
User
Gie
C+ mógłby oferować pakiet kanałów Polsat Sport a Polsat Box pakiet kanałów C+. Ani jedni ani drudzy raczej by nie stracili.
odpowiedź