SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Canal+ zacieśnia współpracę z Polsatem. „Epoka kanałów na wyłączność dobiega końca”

Subskrybenci serwisu Canal+ online zyskali dostęp do kanałów Polsat i TV4. - Epoka kanałów na wyłączność powoli dobiega końca, ale na tak konkurencyjnym, rozdrobnionym rynku jak polski można oczekiwać wzmożonej aktywności również w obszarze fuzji i przejęć - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Sowa, ekspert ds. rynku medialnego.

Polsat i TV4 dołączyły do oferty Canal+ online Article

Jeszcze kilka lat temu Canal+ i Polsat Box zaciekle rywalizowali o abonentów satelitarnych. Przez lata klienci Cyfrowego Polsatu nie mogli oglądać stacji tematycznych Canal+. Kanały filmowe HBO były dostępne wyłącznie w Cyfrze+.

Rosnąca konkurencja ze strony serwisów streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max i Disney+ zmusiła obie firmy do zacieśnienia współpracy. W 2019 roku do największej platformy cyfrowej w Polsce dołączyły Canal+ Sport 3 i 4. Rok wcześniej do nc+ dołączyły Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2.

W grudniu 2021 roku Polsat Box dołączył do oferty stacje tematyczne Canal+, czyli Ale Kino+, Novelas+, MiniMini+, TeleToon+, Planete+, Canal+ Kuchnia i Canal+ Domo.

Abonenci największej platformy cyfrowej nadal nie mogą oglądać np. Canal+ Premium, Canal+ Film, Canal+ Family, Canal+ Dokument czy Canal+ Sport, a klienci Canal+ nie mają dostępu do Polsatu Sport czy Polsatu Sport Extra. Dołączenie Polsatu i TV4 do Canal+ online pokazuje jednak, że firmy zacieśniają współpracę.

W serwisie streamingowym Canal+ nie ma nawet TVN czy TVN7, a spółka TVN Media jest mniejszościowym udziałowcem Canal+. Niedawno z należącego do TVN Warner Bros. Discovery serwisu Player zniknęły stacje tematyczne Canal+.

„Maksymalizacja zasięgu kanałów linearnych”

Czy epoka kanałów na wyłączność dobiegła końca? - Bitewny okrzyk „na wyłączność!”, jeszcze niedawno oczywisty na rynku płatnej telewizji, słychać jakby rzadziej. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, w starciu nowych platform streamingowych z tradycyjnymi operatorami płatnej telewizji - kablowej i satelitarnej - koszty programingu są zbyt wysokie aby ograniczać dystrybucję. Z jednej strony mamy więc do czynienia z wycofywaniem własnych produkcji przez globalne grupy mediowe z konkurencyjnych platform streamingowych, z drugiej strony widać tendencję do maksymalizacji zasięgu "tradycyjnych" kanałów linearnych. Ekstremalnie drogie prawa do transmisji sportowych, ale również do atrakcyjnych pozycji filmowych i serialowych, coraz częściej będą wymuszać współpracę konkurencyjnych grup mediowych w obszarze dystrybucji i programingu, tak jak miało to ostatnio miejsce w Polsce w przypadku Canal+ i Viaplay w zakresie transmisji meczów Premier League – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Sowa, ekspert ds. rynku medialnego, kiedyś wiceprezes sieci kablowej UPC Polska.

Zobacz także: Polsat Box może podnieść opłaty. „Rozważamy różne scenariusze”

W 2002 roku doszło do fuzji Wizji TV z Cyfrą+, a dekadę później do fuzji n z Cyfrą+. Menadżer nie wyklucza, że także obecne platformy satelitarne połączą siły. - Epoka kanałów na wyłączność powoli dobiega końca, ale na tak konkurencyjnym, rozdrobnionym rynku jak polski można oczekiwać wzmożonej aktywności również w obszarze fuzji i przejęć. Warner Bros. Discovery zmienia układ rynkowych sił również w Polsce, uruchamiane są kolejne platformy streamingowe. W tej sytuacji nie dziwi, że Polsat i Canal+ zacieśniają współpracę w obszarze dystrybucji. Nie ma powodu, dla którego narastający trend konsolidacyjny w obszarze mediów i telekomunikacji miałby ominąć polski rynek platform satelitarnych - przekonuje Sowa.

Dołącz do dyskusji: Canal+ zacieśnia współpracę z Polsatem. „Epoka kanałów na wyłączność dobiega końca”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Qwertyuio
Ekspert myli Champions League z Premier League.
10 3
odpowiedź
User
widz
Całe życie mieszkałem w domu i musiałem wybierać pomiędzy kanałami na wyłączność C+ a Polsatu. Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że znajomi w kablówce mają normalnie dostępny Canal+ Sport i Polsat Sport razem. Wtedy pomyślałem, że to fikcja i nierówne traktowanie odbiorców. Tak naprawdę cierpią na tym jedynie osoby, które są skazane na telewizję satelitarną.
29 1
odpowiedź
User
Gie
C+ mógłby oferować pakiet kanałów Polsat Sport a Polsat Box pakiet kanałów C+. Ani jedni ani drudzy raczej by nie stracili.
28 0
odpowiedź