SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po przerwie multipleks eksperymentalny spółki Polsatu znów dostępny

Przez blisko tydzień odbiorcy w zasięgu multipleksu eksperymentalnego DABCAST w Katowicach, nie mogli słuchać stacji radiowych w technologii DAB+. Emisję wznowiono, ale należąca do Cyfrowego Polsatu spółka BCAST nie zdradza przyczyn przerwy w nadawaniu.

W skład multipleksu DABCAST wchodzi m.in. Muzyczne Radio z Jeleniej GóryArticle

Multipleks DABCAST jest nadawany w stolicy województwa śląskiego na kanale 10B. W jego skład wchodzą: Muzyczne Radio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Muzo.fm, Radio Jasna Góra, Radio Maryja, a od niedawna także Radio Niepokalanów. Wszystkie stacje są nadawane z bitrate 136 kb/s.

Spółka BCAST nadaje multipleks DABCAST także w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Ich oferta programowa nieco się różni. Na przykład w stolicy Polski można dodatkowo słuchać Pop Radia z Pruszkowa i Radia Parada z Łodzi.

BCAST zamierza kontynuować emisje eksperymentalne

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Za pośrednictwem tych MUX-ów można słuchać m.in. Radia Bezpieczna Podróż, Radia Jasna Góra, Radia Profeto, Mega Radia, Disco Radia, Radia Nuta, Radia 7, Radia Parada i Muzycznego Radia.

Spółka BCAST, która jest operatorem multipleksów DABCAST chce, żeby pozostały one w eterze.  - Podtrzymujemy świadczenie usług w Katowicach, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu w ramach multipleksów eksperymentalnych. Zamierzamy wystąpić o przedłużenie pozwoleń. Przyglądamy się działaniom prowadzonym przez regulatorów w zakresie zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych emisji DAB+ - informowała Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Na jakich zasadach rozgłośnie mogą być emitowane w ramach tych MUX-ów? - Od strony formalnej nadawca (także internetowy) zainteresowany emisją naziemną radia musi uzyskać zgodę UKE/KRRIT na rozpowszechnianie treści naziemnie, a więc posiadać stosowne koncesje i zezwolenia. Po drugie, musi spełniać techniczne wymagania BCAST, chociażby w zakresie dosyłu sygnału (z wykorzystaniem autorskiej technologii DABCAST wystarczy strumień online, który zostanie odpowiednio przekonwertowany; bez konieczności inwestycji w łącza typu punkt-punkt). Po trzecie, nadawca musi uregulować opłatę za świadczenie usługi, która w głównej mierze, z racji eksperymentalnego charakteru emisji, oznacza pokrycie kosztów nadawania - tłumaczyła Zomer.

W MUX-ach testowych m.in. stacje z odległych części kraju

Nadawcy lokalni, tacy jak Muzyczne Radio z Jeleniej Góry dzięki multipleksom eksperymentalnym mogą ocenić potencjał wejścia do innych miast. - Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

We wrześniu zeszłego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Liczba chętnych była mniejsza niż liczba dostępnych miejsc. To m.in. nadawca Radia Fama, Grupa MWE, RMF FM, Radio Maryja, Radio Eska, właściciel Radia Bezpieczna Podróż. Zainteresowane podmioty chcą, żeby UKE wyłonił przed przyznaniem koncesji operatora multipleksu. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Wielu nadawców komercyjnych krytykuje DAB+. Twierdzą, że to przestarzała i nieefektywna technologia. Proponują, żeby kontynuować emisję w analogowym FM i oprzeć cyfryzację na internecie.

Obecnie największym zasięgiem może pochwalić się multipleks eksperymentalny Polskiego Radia. Dociera do 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). Trwa przetarg dotyczący dalszej emisji i zwiększenia zasięgu tego multipleksu. MUX obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Dołącz do dyskusji: Po przerwie multipleks eksperymentalny spółki Polsatu znów dostępny

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAB+ Quality
Wszystkie stacje są nadawane z bitrate 136 kb/s.


Natomiast w MUXie krajowym KRRiT zaplanowała sobie góra 96 kbps. Bo trzeba było kolanem dopchać 3 sloty dla Polskiego Radia (jakby już jednego całego MUXa było im mało). W rezultacie chcą upchnąć 12 stacji. I TO POMIMO, że parę lat temu w tzw. Zielonej Księdze (opracowanie KRRiT) jak byk było napisane:
"maksymalna liczba programów na multipleksie nadawanych z jakością najbardziej zbliżoną do nadawanej w FM powinna oscylować między 8 a 10. Z powyższego wynika, że należałoby zastanowić się, czy na multipleksie publicznym nie powinno znaleźć się 8 programów z możliwością zwiększania ich liczby do 9."

8-9 to nie 12 (!!!)
odpowiedź
User
Maxi
Przez blisko tydzień mux nie nadawał i nikt nawet nie zwrócił na to uwagi.
odpowiedź
User
Leszek
Nikt poza WM nie zauważył, że to nie nadawało. 😹
odpowiedź