SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Więcej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

We wtorek o godz. 13 w Katowicach ruszył nowy multipleks eksperymentalny w standardzie DVB-T2/HEVC. Spółka MWE Networks informuje, że dzięki emisji z RTCN Katowice-Kosztowy ma największy zasięg spośród MUX-ów testowych.

Sygnał multipleksu eksperymentalnego MWE Networks jest nadawany z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, czyli najwyższego masztu w Polsce, mającego aż 359 metrów wysokości. W zasięgu multipleksu znajduje się całe województwo śląskie, a przy dobrej antenie sygnał można odebrać nawet w Krakowie.

Emisja jest prowadzona na kanale 38. Pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testy wygasa 22 maja br. Dzień później województwo śląskie i południowo-wschodnia Polska przejdzie na standard DVB-T2/HEVC. Zmiana obejmie MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2). W starym standardzie będą nadawać MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD) i MUX-8 (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta). Osoby z telewizorami lub dekoderami, które nie są kompatybilne z DVB-T2/HEVC utracą dostęp do większości stacji komercyjnych. Mogą jednak skorzystać z rządowego bonu na zakup tunera (100 zł) lub telewizora (250 zł).

Jakie kanały w nowym multipleksie?

W multipleksie nadawane są kanały telewizyjne grupy MWE, w tym m.in. Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina24, który w ostatnim czasie trafił do oferty platform satelitarnych i streamingowych. Grupa MWE finansuje nadawanie tej stacji w ramach multipleksu eksperymentalnego z myślą o uchodźcach z Ukrainy.

- Działając jako nadawca telewizyjny i operator naziemnej telewizji cyfrowej zastanawiałem się w jaki sposób możemy pomóc osobom, które musiały nagle uciekać przed wojną ze swoich domów. Wtedy natrafiłem na komunikat nadawcy programu Ukraina24 z prośbą, aby jak najbardziej powiększać jego zagraniczną dystrybucję, szczególnie w Polsce. Dzięki dobrej woli KRRiT oraz UKE udało się bardzo szybko uzyskać zgodę na nadawanie programu w j. ukraińskim w naziemnej telewizji cyfrowej - powiedział Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks.

Multipleksy testowe w DVB-T2/HEVC

W województwie lubuskim i dolnośląskim w poniedziałek doszło już do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Pod koniec kwietnia, maja i czerwca nastąpi to w kolejnych regionach zgodnie z harmonogramem. Po decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej MUX-3 z najważniejszymi stacjami TVP może kontynuować nadawanie w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku w związku z wojną na Ukrainie.

Multipleksy eksperymentalne powstały, aby widzowie sprawdzili czy ich sprzęt jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC. Największy zasięg ma MUX-5 TVP. Dociera bowiem do 90 proc. populacji i zawiera kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Kobieta HD, TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD i TVP Kultura HD. Po przejściu na DVB-T2/HEVC TVP zamierza kontynuować testy, bo UKE zgodził się na emisje próbne w ramach kanałów przewidzianych dla MUX-5 i MUX-6.

Związane z Polsatem spółka BCAST nadaje multipleks próbny w Warszawie, we Wrocławiu i Trójmieście. Oferuje kanały Polsat HD, Nowa TV HD, Stars TV, TV Okazje, EWTN Polska, TV Republika i TV Regionalna. W Szczecinie działa MUX testowy MWE, którego oferta jest zbliżona do katowickiej. Firma planuje też rozpocząć emisję w DVB-T2/HEVC w Warszawie, Gdańsku i Łodzi.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam 150
W skawinie odbiór dobry
0 0
odpowiedź
User
Arek
Okolice Pszczyny , SD, 576i, EPG
0 0
odpowiedź
User
TT
Regularne transmisje pod płaszczykiem pozornych testów. Winnicki konsekwentnie buduje ogólnopolską sieć multipleksów. Polsat już zbudował (na bazie MUX4, który tylko z nazwy jest "mobilny"... a tak naprawdę to zwykły, kodowany MUX).
0 0
odpowiedź