SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

K2 z 10 mln zł za udziały w Audiotece i poniżej 100 mln zł wpływów

Grupa K2 sprzedała funduszowi Giza za 10 mln zł 40 proc. udziałów w spółce Audioteka prowadzącej internetową księgarnię z audiobookami, której udziałowcem i partnerem była przez 5,5 roku. Wbrew zapowiedziom K2 nie osiągnie w br. poziomu 100 mln zł wpływów ze sprzedaży.

Tomasz Tomczyk, prezes Grupy K2 Article

Grupa K2 posiadała udziały w Audiotece poprzez swoją spółkę zależną Fabrity K2 (do kwietnia b.r. funkcjonującą pod nazwą K2 Web Systems). K2 zainwestowała w działającą od 2008 roku Audiotekę w lutym 2009 roku, przejmując 50 proc. udziałów oraz zapewniając wsparcie technologiczne. W 2012 roku 20 proc. udziałów spółki poprzez podwyższenie kapitału objął fundusz Giza.

Obecnie Fabrity K2 podpisała umowę sprzedaży funduszowi Giza swoich udziałów w Audiotece za 10 mln zł. Pozostałe udziały w spółce ma jej założyciel i prezes Marcin Beme.

- Rola K2 jako inwestora technologicznego i finansowego dobiegła końca. W związku z dalszymi planami rozwoju oraz ekspansji na kolejne zagraniczne rynki, Audioteka potrzebuje znacznego dofinansowania, jakie może uzyskać od partnerów inwestycyjnych akceptujących znacznie wyższy poziom ryzyka - tłumaczy Tomasz Tomczyk, prezes Grupy K2 i wiceprezes Fabrity K2. - Osiągnęliśmy wysoką ponad 500-procentową stopę zwrotu z tej inwestycji, której nie powstydziliby się najlepsi inwestorzy i to jest niewątpliwy sukces - podkreśla.

- Pozyskane z transakcji środki przeznaczymy na wsparcie działalności podstawowej Grupy K2. Skupimy się na umocnieniu pozycji w ramach agencji interaktywnej, domu mediowego oraz spółek technologicznych takich jak Oktawave czy Fabrity. W każdym z tych obszarów planujemy wprowadzenie do oferty nowych usług oraz wsparcie sprzedaży - zapowiada Tomczyk. - Nie wykluczamy również akwizycji podmiotów mogących uzupełnić portfolio podstawowych usług Grupy K2 - zaznacza.

W I połowie br. Grupa K2 zanotowała 34,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, o 42 proc. więcej niż rok wcześniej, oraz 1,12 mln zł, o 33 proc. mniej niż przed rokiem (zobacz szczegóły).

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Tomasz Tomczyk przyznał, że spółka nie osiągnie w br. zapowiadanych 100 mln zł wpływów ze sprzedaży. - Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami w grupie, które mają nam powiększyć przychody. Cel 100 mln zł jest realny do osiągnięcia w nadchodzących latach. Skupiamy się obecnie przede wszystkim na poprawie rentowności biznesów, a nie tylko powiększaniu ich skali - stwierdził.

Audioteka została założona w 2008 roku przez Marcina Beme oraz Błażeja Kuklę. Oferuje książki i czasopisma w wersji audio, do słuchania na komputerach i urządzeniach przenośnych.

Serwis działa obecnie w krajach takich jak Polska, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Litwa oraz Włochy. Jak podaje, jest liderem wśród e-księgarni z audiobookami na rynku polskim i czeskim.

W najbliższym czasie Audioteka wystartuje w Brazylii, Portugalii, Holandii, na Słowacji, w Chinach, Turcji, Rosji i krajach arabskich. W dalszej przyszłości planowane jest rozszerzenie działalności na kolejne rynki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: K2 z 10 mln zł za udziały w Audiotece i poniżej 100 mln zł wpływów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl