SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska krytykuje Facebooka, Google i Twittera za słabe wyniki walki z dezinformacją

Komisja Europejska nie jest zadowolona z wyników zwalczania przez Facebook, Google i Twittera dezinformacji w obliczu zbliżających się wyborów do europarlamentu. Zdaniem komisji największe platformy społecznościowe nie wywiązują się ze swoich zobowiązań informacyjnych dotyczących zapobiegania fake newsom i próbom manipulowania wyborcami.

Article

Google, Facebook i Twitter zawarły z Komisją Europejską porozumienie, zgodnie z którym zobowiązały się do zwalczania na swoich platformach dezinformacji w obliczu zaplanowanych na maj br. wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z ustaleniami wszystkie trzy serwisy mają co miesiąc udostępniać instytucjom unijnym sprawozdania z postępów w ograniczaniu zjawiska fake newsów i manipulowania wyborcami.

Słabe wyniki walki z dezinformacją

Teraz Komisja Europejska poinformowała o pierwszych raportach za styczeń br. które wpłynęły do niej od serwisów. Wnioski płynące z tych dokumentów nie są jednak dla unijnych urzędników zadowalające.

W komunikacie KE podkreśla, że raport każdej z wymienionych firm posiada spore luki. Najważniejsze z nich dotyczą braku informacji o konkretnych działaniach podjętych w celu zwalczania dezinformacji czy też polityce związanej z zamieszczaniem w serwisach reklam wyborczych.

W oświadczeniu komisarze Viera Jourova, Julian King oraz Marija Gabriel podkreślili, że platformy nie dostarczyły w sprawozdaniach wystarczających danych pozwalających na ocenę czy odpowiednie narzędzia i działania walki z dezinformacją są na nich wdrażane terminowo i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

W tej sytuacji urzędnicy zaapelowali do Facebooka, Google i Twittera aby uczyniły więcej niż do tej pory w celu zapewnienia uczciwości wyborów do europarlamentu.

Komisarze zaznaczyli, że sprawa jest nagląca bowiem kampania wyborcza do PE rozpoczyna się praktycznie w marcu br. i istnieją obawy, że bez odpowiednich działań ze strony serwisów społecznościowych zostaną one wykorzystane w celu manipulowania opinią publiczną za pomocą szeroko pojętej dezinformacji.

Raporty co miesiąc

Google wprawdzie dostarczył dane dotyczące działań podjętych w styczniu w sprawie poprawy kontroli reklam, ale nie wyjaśniają one, jakie podjęte zostały działania w celu zaradzenia dezinformacji, czy np. reklamy wprowadzającej w błąd - podała Komisja.

Google opublikował nową politykę dotyczącą reklam wyborczych 29 stycznia. Firma ma zamiar opublikować raport dotyczący przejrzystości takich materiałów, gdy tylko reklamodawcy zaczną publikować takie reklamy.

Z kolei jeśli chodzi o Twittera, to Komisja wskazała, że firma ta nie dostarczyła wskaźników dotyczących jej zobowiązań w sprawie poprawy kontroli miejsc na reklamy.

Bruksela ma zamiar publikować raporty składane jej przez firmy internetowe co miesiąc. Jak tłumaczy, ma jej to pozwolić zweryfikować, czy stosowane są efektywne polityki zapewniające integralność procesów wyborczych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska krytykuje Facebooka, Google i Twittera za słabe wyniki walki z dezinformacją

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hgfds
Polska Interia właśnie znowu wyłączyła komentarze wzorem onetu w dziale wiadomości.
Popłyną na tej cenzurce i to bardzo mocno to jawny knebel na swobode wypowiedzi i tylko jednostronny przekaz, jaki to oczywiste
Lewicowy i to mocno lewicowy.
odpowiedź
User
(nie)Normalny
Może w końcu coś zrobią z tymi stadami dronów na wzór armii trolli z Rosji... Bo to co się wyprawia to momentami przerasta ludzkie pojęcie
odpowiedź
User
Wojtek
Interia wyłączyła komentarze, bo były w znacznej części - uwaga - PATRIOTYCZNE.
odpowiedź