SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec abonamentu - opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd lub wg bazy adresów pocztowych

Ministerstwo Kultury zakończyło prace nad założeniami nowej ustawy medialnej. Do końca wakacji w Sejmie mają zostać przeprowadzone eksperckie konsultacje na temat proponowanych zmian.

Bogdan Zdrojewski / akpa

Bogdan Zdrojewski / akpa

O zakończeniu prac nad założeniami nowej ustawy medialnej poinformował w "Sygnałach Dnia" minister kultury Bogdan Zdrojewski. To jednak dopiero początek długiej drogi mającej na celu wprowadzenie w życie nowych regulacji. Projekt całej ustawy zostanie bowiem przygotowany dopiero po tym, jak na temat proponowanych założeń wypowiedzą się sejmowi eksperci. A stanie się to najwcześniej we wrześniu br.

Zdrojewski powiedział, że pewne już jest, iż wprowadzona zostanie tzw. opłata audiowizualna. Tym samym zniesiony zostanie obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych, a w to miejsce każde gospodarstwo domowe będzie musiało wnosić jedną opłatę za odbieranie radia i telewizji. Sejm musi rozstrzygnąć, które rozwiązanie jest zgodne z prawem: opłata audiowizualna ściągana według bazy adresów pocztowych poszczególnych gospodarstw domowych czy też wariant pobierania takiej opłaty wraz z rachunkiem za prąd.

Orędownikiem wprowadzenia opłaty audiowizualnej jest od dawna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jan Dworak, przewodniczący KRRiT mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że opłata audiowizualna mogłaby być - jego zdaniem - zdecydowanie niższa od obecnie obowiązującej kwoty abonamentu. - Byłaby wnoszona przez każde gospodarstwo domowe, oczywiście z uwzględnieniem zwolnień ustawowych. Przestałaby obowiązywać zasada, w ramach której odbiorcy płacili abonament radiowo-telewizyjny w zależności od posiadanych odbiorników, nie byłoby już potrzeby ich rejestrowania. Program mediów publicznych stałby się tzw. „usługą publiczną”, a każde gospodarstwo domowe wnosiłoby opłatę za prawo do korzystania z tej usługi - podkreśla Jan Dworak.

Przewodniczący KRRiT obawia się jednak, że proces legislacyjny związany z wprowadzeniem opłaty audiowizualnej może potrwać dość długo. - Decyzje są w rękach ustawodawców, a KRRiT wesprze każdą inicjatywę zmierzającą do stworzenia stabilnej sytuacji w mediach publicznych. Chciałbym, aby nowy system finansowania mediów publicznych został wprowadzony z początkiem 2015 roku. Mam jednak świadomość, że ze względów formalnych, związanych m.in. z długim okresem potrzebnym na konsultacje ustawy oraz jej uchwalenie, może być to termin trudny do realizacji - mówi nam Jan Dworak (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec abonamentu - opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd lub wg bazy adresów pocztowych

143 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdrojewski wracaj do Wrocławia!
Akurat! Mamy płacić podatek, dlatego, że politmajsterkowicze Dworaka i Zdrojewskiego nie mają pojęcia o zarządzaniu telewizją?!?!?! Koncertowo ją rozłożyli i teraz kombinują, jak wyłudzić pieniądze na mydło produkowane w totumfackich fabrykach. Od jak daaaawna KRRTv jest oredownikiem? Półtora roku temu Dworak usiłował dobrać się do gniazdek elektrycznych, straszył i nasyłał komediantów z poczty, którzy wystawali pod drzwiami.
odpowiedź
User
Fu!
Partii wyświechtanych garniturków zabrakło na enerdowską propagandę w TVP? I na lokowanie produktów myśliwskich?
odpowiedź
User
Ja takich usług nie zamówię. Brzydzę się!
"usługi publiczne" partyjnych mediów Dworaka i jego szefciów.
odpowiedź