SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koronawirus sieje spustoszenie w konferencjach i targach branżowych. Stowarzyszenia przedsiębiorców apelują do rządu o pomoc

Na całym świecie, również w Polsce, z powodu koronawirusa odwoływane są imprezy branżowe, pokazy nowych technologii, targi i konferencje. Organizacje przedsiębiorców apelują do rządu o pomoc finansową i czasowe zwolnienie z podatków dla firm, które najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa. GIS radzi, by imprezy o zamkniętym charakterze odwoływać.

Fot. Wikimedia CommonsArticle

Google poinformował, że ze względu na obawy związane z koronawirusem i zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (jednym z zaleceń WHO jest unikanie dużych skupisk ludzi), anuluje Google I/O 2020, coroczną konferencję dla programistów, która miała odbyć się 12-14 maja w Shoreline Amphitheatre w Kalifornii. Na tym spotkaniu firma miała przedstawić Androida 11 oraz smartfona Google Pixel 4a. Jak zapowiedział amerykański gigant, w najbliższych tygodniach będzie starał się zorganizować spotkanie z programistami w inny sposób.

Firma zmieniła także formułę swojego dorocznego wydarzenia Google Cloud Next '20. Konferencja będzie transmitowana na żywo w zaplanowanym terminie 6-8 kwietnia br. Co jest plusem, wydarzenie będzie bezpłatne dla osób, które zarejestrują się na stronie internetowej.  

Wcześniej Facebook poinformował, że nie odbędzie się konferencja dla programistów F8 z powodu "rosnących obaw" dotyczących COVID-19. Była zaplanowana na 5-6 maja w San Jose w Kalifornii. "To była trudna decyzja, bo F8 to ważne wydarzenie dla nas, ale priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych współpracowników, pracowników i gości tej imprezy" - napisał Facebook. Firma planuje zorganizowanie tego spotkania w formie mniejszych, lokalnych wydarzeń i ich transmisję na żywo.

Odwołane wydarzenia Microsoftu

Ofiarą koronawirusa padła też doroczna impreza Microsoftu - MVP Global Summit, który miał się odbyć 16-19 marca w stanie Waszyngton w USA. Jak poinformowała firma, wydarzenie odbędzie się w tym roku online. Microsoft nie podjął jeszcze decyzji, co będzie z konferencją Microsoft Build, która ma odbyć się 19-21 maja w Seattle (Waszyngton). Jak czytamy na stronie internetowej wydarzenia, "Microsoft monitoruje wytyczne dotyczące zdrowia publicznego i na razie nie widzi przeciwwskazań do odbycia wydarzenia w tej lokalizacji". Amerykańska spółka zapowiada, że w razie zmiany sytuacji, podejmie odpowiednie decyzje i niezwłocznie o nich poinformuje.

Organizator targów telewizyjnych MIPTV 2020, zaplanowanych na 30 marca - 2 kwietnia w Cannes, również odwołał wydarzenie. Zapowiedział, że ze względu na obawy klientów dotyczące podróżowania, niemożliwe jest zorganizowanie eventu w najbliższych miesiącach. Kolejne targi odbędą się w 2021 roku.

Nie odbyły się światowe targi telekomunikacyjne Mobile World Congress w Barcelonie 24-27 lutego br. Imprezę odwołał organizator GSM Association, ponieważ wycofały się z niej 33 firmy, m.in Nokia, Ericsson, Sony, Amazon, Intel, Rakuten, Viber, Cisco oraz Facebook. Targi odwołano 12 lutego, a więc zaledwie 12 dni przed wydarzeniem.

- Najwięcej stracą na tym małe firmy, które kupiły już bilety lotnicze i zarezerwowały hotele - powiedział Forbesowi Ben Wood, analityk z CCS Insight. Przedstawiciel GSMA w rozmowie z agencją Bloomberg przyznał, że trwają dyskusje nad tym, czy powinny być odwołane targi MWC Shanghai, które mają się odbyć 30 czerwca - 2 lipca br.

GIS: rekomendujemy odwołanie imprez masowych

W niedzielę Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla organizatorów imprez masowych. W przypadku wydarzeń, których liczba uczestników przekracza 100o, rekomenduje się je odwołać.  

- Po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych - czytamy na stronie GIS.

Decyzję o odwołaniu danej imprezy podejmuje wojewoda, "który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego" - informuje urząd.

 

W Polsce anulowane targi i wydarzenia kulturalne

Na polskim rynku organizatorzy targów również odwołują zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia branżowe z powodu obaw przed koronawirusem. Termin targów Forum Beauty został przeniesiony z 7-8 marca na 16-17 maja. Nie odbędą się Targi Edukacyjne 2020 w Lublinie, które były zaplanowane na 5-6 marca. Z kolei Warsaw Motor Show 2020, które miały się odbyć 6-8 marca w Warszawie zostały przeniesiona na 5-7 czerwca br., a Poznań Motor Show zamiast 26-29 marca odbędzie się 18-21 czerwca br. Nie dojdzie też do planowanego w marcu Mistrzostwa Programistów PLC we Wrocławiu.

Onet zrezygnował z prezentacji programowej, która miała się odbyć 10 marca w Warszawie. Zapowiedział, że ramówka zostanie zaprezentowana w zupełnie inny sposób.

Odwołanych jest również szereg wydarzeń kulturalnych i imprez o charakterze masowym, np. Gala MocArty 2019 RMF Classic (9 marca), eliminacje do Konkursu Chopinowskiego (od 1 marca), koncerty w ramach eliminacji do Pol'and'Rock (28 marca). Najbardziej ucierpi na tym branża zajmująca się organizacją eventów.

Branża MICE apeluje do rządu o pomoc

W piątek przedstawiciele sześciu stowarzyszeń branży MICE, która zajmuje się organizowaniem spotkań i wydarzeń, wystosowali dramatyczny apel do rządu o wsparcie dla reprezentowanych przez nich firm ze względu na odwoływanie targów i eventów.

"Podejmowane na szczeblu państwowym, jak i przez poszczególne organizacje decyzje anulowania z dnia na dzień wszystkich projektów o charakterze wydarzeń i wyjazdów w okresie najbliższych sześciu miesięcy powodują bardzo wysokie ryzyko niewypłacalności i zaprzestania prowadzenia przez nas działalności w trybie natychmiastowym" - piszą stowarzyszenia branżowe.

Dodają, że sytuacja przypomina "klęskę żywiołową", a przed firmami z branży MICE stanie niebawem konieczność zwolnień grupowych i zagrożenie utratą płynności finansowej, co może doprowadzić do bankructw firm, które w większości są małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Stowarzyszenia apelują o wsparcie finansowe ze strony państwa poprzez uruchomienie nisko oprocentowanych linii kredytowych w państwowych bankach, ulgi i zwolnienie z podatku CIT czy ZUS. Organizacje branżowe wzywają też spółki skarbu państwa i firmy prywatne, aby nie anulowały imprez, lecz przenosiły je na inny termin. Apel poparła Konfederacja Lewiatan.

W stanowisku podkreślono, że polski sektor MICE ma wartość ok. 3 mld zł, a pracuje w nim ponad 30 tys. osób w firmach oferujących różne usługi: od organizatorów wydarzeń i wyjazdów, przez obiekty i hotele, po przewoźników, dostawców logistyki, cateringu i wyposażenia scenotechnicznego.

Zaznaczono, że 95 proc. branży stanowią polskie małe i średnie firmy, z rodzimym kapitałem, zasobami i kompetencjami.

- Wszystkim nam zależy na jak najszybszym wypracowaniu i wdrożeniu rozwiązań, dzięki którym branża organizacji wydarzeń i wyjazdów biznesowych będzie mogła przetrwać trudny czas, a po normalizacji sytuacji niezwłocznie wrócić do pracy, oferując klientom niezmiennie usługi na najwyższym poziomie - dodano.

Jest to wspólnie stanowisko Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, Klubu Agencji Eventowych SAR, Stowarzyszenia Branży Eventowej SBE, Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, Meeting Professional International Poland Chapter MPI i Stowarzyszenia Przedstawicieli Organizatorów Turystyki Biznesowej SITE Poland.

BCC chce pakietu pomocowego dla firm

Również w piątek Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, oświadczył, że specustawa nie uwzględnia rekompensaty dla przedsiębiorstw prywatnych, które ponoszą straty związane z zagrożeniem koronawirusem i w związku z tym rząd powinien podjąć "działania nadzwyczajne".

- Rząd powinien z budżetu państwa wyasygnować dla przedsiębiorców dotacje celowe, także zwolnić ich z odpowiedzialności wobec kontrahentów za niewykonane umowy w związku z walką z koronawirusem - powiedział Marek Goliszewski. - Spodziewamy się i będziemy to postulować, żeby rząd wprowadził pakiet stymulujący dla firm, który by zapewniał płynność przedsiębiorstwom i zwalniał je na określony czas z płacenia takich podatków jak PIT, CIT i VAT. Będziemy rozmawiać z bankami, żeby zawiesiły na określony czas spłaty kredytów - dodał.

Korea Południowa zapowiedziała uruchomienie specjalnych funduszy w wysokości 12 mld dolarów na pomoc dla firm, które mają trudności finansowe z powodu koronawirusa. Z kolei Włochy przygotowały pakiet pomocy w wysokości 3,6 mld euro dla różnych sektorów gospodarki, które ucierpiały z powodu COVID-19.

Dołącz do dyskusji: Koronawirus sieje spustoszenie w konferencjach i targach branżowych. Stowarzyszenia przedsiębiorców apelują do rządu o pomoc

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
A niby z jakiej racji rząd ma pomagać?
odpowiedź
User
art
A z jakiej racji ma pomagać powodzianom?
odpowiedź
User
Parafia
Zarażeni przewiezieni do Raciborza a mieszkający w Rybniku po przyjezdzie z Włoch chodzili tydzień po Rybniku. Jak każdy czlowiek. Do sklepów. Do kościoła.

A teraz mówią że wszystkich których mogli zarazić namierzyli
odpowiedź