SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT chce wspólnej kontroli nad kanałami w całej Europie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce zacieśnienia współpracy regulatorów rynku w sprawie kontroli stacji zarejestrowanych w różnych krajach. Kwestia ta będzie jednym z celów nowej strategii regulatora na lata 2014-2016.

Obecnie KRRiT może kontrolować jedynie nadawców, którzy emitują program na podstawie wydanych przez nią koncesji. Na takiej podstawie prawnej działają wszystkie stacje naziemne w Polsce, ale już większość kanałów satelitarnych zarejestrowana jest w innych krajach, jak np. Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo szybko można otrzymać licencję od Ofcomu (procedura w Polsce jest o wiele bardziej długotrwała) czy Czechach. Na podstawie koncesji zagranicznych nadają w naszym kraju m.in. stacje Viacomu, Discovery Networks czy FOX International Channels.

- W takiej sytuacji nasze władztwo na tym rynku w ogóle nie istnieje. Musimy odwoływać się do regulatorów czeskich, brytyjskich czy francuskich, a to w praktyce droga mało skuteczna. Czesi nie uznają np. oznaczeń programów dla grup wiekowych, co powoduje potem nierówność w traktowaniu stacji nadających stamtąd i z Polski. Chcemy chronić naszych przedsiębiorców przed takimi nierównościami i tworzyć wspólne reguły gry w całej Europie - mówił Jan Dworak podczas 40. Międzynarodowej Konferencji i Wystawie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (cyt. za “Rzeczpospolitą”).

Krajowa Rada w przygotowywanej właśnie strategii na latach 2014-2016 chce zająć się tym problemem. - To kwestia zajmująca całą Europę. Mówi się o zacieśnieniu pracy operatorów rynku mediów elektronicznych, stworzeniu takiej branżowej Unii Europejskiej, która prowadziłaby do tego, że ten rynek byłby rzeczywiście wspólny - dodał Dworak.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT, informuje Wirtualnemedia.pl, że nie są planowane na żadne zmiany prawne związane z tym problemem. - Istnieje potrzeba współpracy regulatorów europejskich w kwestiach, które leżą w sferze wspólnych zainteresowań. Więcej informacji znajdzie się właśnie w przygotowywanej strategii - mówi Twardowska. Na razie nie podaje, co dokładnie zostanie w niej zapisane.

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce wspólnej kontroli nad kanałami w całej Europie

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
swordfish
To poproszę ujednolicić oznaczenia wiekowe. Jeżeli ciągniemy do UE, to niech będzie tak jak u nich. Jeżeli w Niemczech czy w Wlk.Brytanii nie ma oznaczeń wiekowych, to niech będzie tak samo jak u nas. W EPG każdy widz może sprawdzić kryterium wiekowe.
odpowiedź
User
woofcio
Dokładnie. Niech Polska równa do wyższych standardów, nie żąda od innych zaśmiecania ekranów czy nie wiadomo czego.
odpowiedź
User
lolik
KRRiT postuluje żeby wszyscy się do nich dostosowali, ale to
chyba powinno być odwrotnie
odpowiedź