SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Parlament Europejski odrzuca podatek od linkowania i broni wolności panoramy

Podczas głosowania w Parlamencie Europejskim europosłowie odrzucili projekt zakładający powszechny „podatek od linkowania” w wyszukiwarkach internetowych. Parlament pozwolił także, by poszczególne państwa członkowskie nadal decydowały samodzielnie o wolności panoramy, czyli publikowaniu w sieci zdjęć zawierających elementy architektury lub dzieł sztuki.

Article

Kwestia opłat za linkowanie w wyszukiwarkach internetowych, a także tak zwana wolność panoramy od dłuższego czasu budziły kontrowersje w europejskim internecie.

„Podatek od linkowania” to koncepcja, która zakłada wprowadzenie opłat od operatorów wyszukiwarek internetowych, którzy w swoich wynikach publikują odnośniki do treści (między innymi artykułów prasowych) chronionych prawem autorskim. Na tym tle od dawna toczył się spór pomiędzy koncernem Google a niemieckimi wydawnictwami prasowymi (więcej na ten temat), z kolei w Hiszpanii wojna o opłaty za linkowanie zakończyła się zamknięciem tamtejszej wersji serwisu Google News.

We wczorajszym głosowaniu Parlament Europejski odrzucił większością głosów poprawkę pozwalającą na wprowadzenie „podatku od linkowania”. Zobowiązał jednak Komisję Europejską do opracowania reformy prawa autorskiego, które lepiej niż obecnie będzie przystawało do warunków panujących w internecie.

Akceptacji europosłów nie uzyskał także projekt ujednolicenia na terenie UE prawa dotyczącego fotografowania i umieszczania w internecie zdjęć publicznych obiektów, w tym zabytków architektury czy dzieł sztuki. Od kilku dni internet alarmował, że wprowadzenie podobnych przepisów drastycznie ograniczy możliwość publikowania w sieci na przykład zdjęć z wakacji, na których konkretne osoby występują na tle znanych zabytków. Protestowali też twórcy Wikipedii argumentując, ograniczenie tak zwanej wolności panoramy spowoduje konieczność usunięcia z Wikipedii tysięcy zdjęć.

Parlament zdecydował jednak, że w kwestii wolności panoramy nie zostaną wprowadzone regulacje unijne pozostawiając decyzje w tym zakresie poszczególnym państwom wspólnoty. W większości krajów zaś zabytki i dzieła sztuki stojące w przestrzeni publicznej mogą być fotografowane bez żadnych ograniczeń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Parlament Europejski odrzuca podatek od linkowania i broni wolności panoramy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl