SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Parlament Europejski przyjął unijne przepisy bezpieczeństwa dotyczące dronów

Jednakowy poziom bezpieczeństwa na terenie UE, stymulacja rozwoju rynku dzięki koordynacji przepisów, modernizacja zasad bezpieczeństwa w lotnictwie w odpowiedzi na nowe wyzwania - to zakładają przepisy, dotyczące bezpiecznego używania dronów oraz nowe zasady bezpieczeństwa dla lotnictwa.

Article

We wtorek europosłowie przyjęli projekt przepisów, uzgodnionych już nieformalnie z Radą Europejską w listopadzie 2017 roku. Dotyczą one zasad Unii Europejskiej dla dronów oraz ich operatorów, zapewniając bezpieczeństwo oraz przewidywalność rynku - jednocześnie pozwalając na rozwój produktów i usług. Obecnie branża narzeka na nieskoordynowane przepisy krajowe dla dronów.

Zgodnie z nowymi regulacjami, drony będą musiały być projektowane w sposób wykluczający ryzyko dla ludzi. Drony będą musiały być wyposażone w takie urządzenia jak wysokościomierz, możliwość określenia zmiany strefy geograficznej oraz maksymalne dopuszczalne odległości operacyjne, funkcje unikania kolizji i automatycznego lądowania. Pod uwagę będzie brana przewidywalność ryzyka, jego waga oraz obszar użytkowania urządzenia.

Operatorzy samolotów bezzałogowych ze znajomością przepisów

Znajomość wszystkich przepisów dotyczących dronów oraz umiejętność ich bezpiecznego obsługiwania stanie się obowiązkiem operatorów samolotów bezzałogowych. Oznacza to, że niektórzy z nich będą musieli przejść szkolenie, zanim wolno im będzie sterować dronem.

W celu ułatwienia identyfikacji, w przypadku kolizji, operatorzy powinni być zarejestrowani, a ich drony powinny mieć oznaczenie umożliwiające ich identyfikację. Z przepisów tych wyłączone będą najmniejsze jednostki.

W oparciu o najistotniejsze zasady Komisja Europejska ma opracować bardziej szczegółowe przepisy obowiązujące w całej UE, takie jak maksymalne limity lotów i odległości dla lotów bezzałogowych oraz zasady certyfikacji operacji i samolotów bezzałogowych, w zależności od stwarzanego przez nie zagrożenia.

Przepisy określałyby również, którzy operatorzy potrzebują dodatkowego przeszkolenia i rejestracji oraz jakie rodzaje dronów powinny mieć dodatkowe zabezpieczenia.

Aktualizacja przepisów bezpieczeństwa w lotnictwie

Oprócz ustanowienia przepisów UE dotyczących samolotów bezzałogowych, zaktualizowane zostały także unijne przepisy bezpieczeństwa w sektorze lotnictwa. Zdecydowano się na ten krok, by utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa lotniczego w UE.

Regulacje prawne mają być także lepiej dostosowane, bardziej proporcjonalne i oparte na analizie ryzyka, tak by przygotować rynek na wzrost ruchu lotniczego w kolejnych latach.

Dalsze zmiany mają przyczynić się natomiast do zacieśnienia współpracy między unijną agencją bezpieczeństwa lotniczego, a organami krajowymi przy ocenie ryzyka związanego z lotami nad obszarami objętymi konfliktem. Upoważniają one również Komisję Europejską do opracowania norm pobierania danych z rejestratorów parametrów lotu w czasie rzeczywistym, gdy samolot będzie znajdować się w niebezpieczeństwie i by przyspieszyć reakcję w sytuacjach kryzysowych.

Nowe zapisy muszą zostać formalnie przyjęte przez unijnych ministrów, co ułatwi działalność producentom i operatorom, którzy obecnie podlegają różnym wymogom w zakresie projektowania i zapewnienia bezpieczeństwa bezzałogowców. W tej chwili drony lżejsze niż 150 kg podlegają jurysdykcji organów krajowych.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat technologie dronów dla lotnictwa cywilnego będą stanowić około 10 proc. unijnego rynku lotniczego (co stanowi ok. 15 mld euro rocznie). Według Komisji do 2050 roku przemysł związany z samolotami bezzałogowymi mógłby przyczynić się do powstania w Unii Europejskiej ok. 150 tys. miejsc pracy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Parlament Europejski przyjął unijne przepisy bezpieczeństwa dotyczące dronów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl