SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platformy VOD - z czego najchętniej korzystają Polacy?

Dobry film to wspaniała rozrywka, jednak nie każdy lubi zatłoczone sale kinowe i nie wszyscy akceptujemy absurdalnie wysokie ceny przekąsek. Rozwiązanie? Serwis VOD. Z jakich platform najczęściej korzystają Polacy?

fot. materiały prasoweArticle

Skąd bierze się fenomen serwisów oferujących wideo na życzenie? W dobie niemal powszechnego dostępu do Internetu, coraz mniej osób wykazuje zainteresowanie ofertą stacji telewizyjnych. Mówiąc wprost - Polacy wolą sami decydować, co obejrzą. Z drugiej strony mamy kina, jednak taka forma konsumpcji treści nie odpowiada każdemu, tym bardziej, że cena, jaką trzeba zapłacić za popcorn dla dwóch osób i za dwa napoje gazowane, dochodzi nawet do kilkudziesięciu zł. Jeżeli na seans chce wybrać się cała rodzina, łatwo można dojść do wniosku, że kino jest dość kosztowną rozrywką. w tym miejscu, do głosu dochodzą serwisy VOD, które oferują sporo darmowych treści, a w ramach opłaty abonamentowej - także do największych kinowych hitów. Platformy VOD - na jakie treści stawiamy najczęściej?

W głównym obszarze zainteresowania pozostają filmy i seriale. W przypadku niektórych serwisów, największe klasyki wielkiego i małego ekranu są dostępne nieodpłatnie. Za dostęp do najnowszych produkcji trzeba zapłacić, jednak koszt najczęściej nie przekracza ceny dwóch biletów do kina, zatem rachunek jest niezwykle prosty - to się opłaca, tym bardziej, że zestawy kina domowego i dobrej klasy telewizory dawno temu straciły już status dobra luksusowego.

Nie jest tajemnicą, że nasz gust nie ogranicza się wyłącznie do filmów i seriali. Na ekranach Polaków goszczą też programy rozrywkowe, jak choćby kabarety, wydarzenia sportowe (zwłaszcza transmitowane na żywo), produkcje naukowe i edukacyjne oraz serwisy informacyjne.

Poza asortymentem oferowanych treści, dla odbiorców ważna jest też jakość. Czasy, w których "niezaśnieżony" obraz był spełnieniem marzeń kino-maniaka, odeszły w niepamięć. Oczekujemy obrazu w wysokiej rozdzielczości, która pozwoli w stu procentach wykorzystać obraz matrycy telewizora, oraz zaawansowanego dźwięku. Jeżeli platforma nie oferuje wystarczająco dobrej jakości, najczęściej nie przebija się do głównego nurtu, nawet mimo bogatej oferty.
 
W tym miejscu pojawia się jednak problem, bowiem większość platform VOD skupia się jedynie na wąskim zakresie tematycznym - serwisy filmowe nie oferują dostępu do newsów i odwrotnie. Dla wielu osób, jest to bardzo istotne ograniczenie, bowiem nie każdy chce lub może opłacać kilka subskrypcji. Istnieją jednak serwisy, których oferta może zostać określona jako kompleksowa i to właśnie takie platformy są najczęściej wybieranymi. Przykładem jest choćby popularna ipla.tv. W ramach platformy, odbiorcy mogą uzyskać dostęp do wielu darmowych filmów i seriali, do największych kinowych przebojów, najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych, programów rozrywkowych i serwisów informacyjnych. Mało tego, w ofercie dostawcy usługi znajduje się też telewizja cyfrowa z wieloma kodowanymi kanałami. Właśnie takie platformy, które można określić jako "all in one", cieszą się największym powodzeniem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej