SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie co piąty Polak ogranicza mięso z przyczyn zdrowotnych

Aż 84 proc. Polaków deklaruje, że zdrowe odżywianie jest dla nich ważną lub bardzo ważną kwestią - wynika z raportu agencji Inquiry „Zdrowe odżywianie”. 18 proc. świadomie ogranicza spożycie mięsa dla poprawy samopoczucia i lepszej kondycji.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wynika z badania Inquiry, zdrowa dieta jest ważna dla 89 proc. Polaków z grupy 55 i więcej lat, a wśród najmłodszych ankietowanych (18-24 lata) - tylko dla 72 proc.. Trend związany ze zdrowym odżywianiem jest także bardziej popularny wśród kobiet i osób z wyższym wykształceniem.

Dla ponad połowy tych osób najważniejszą motywacją skłaniającą do  zdrowego odżywania jest zachowanie zdrowia (54 proc.), a co piąta osoba wskazała na dobre samopoczucie. Odchudzanie, kondycja fizyczna czy wygląd były wymieniane znacznie rzadziej, głównie w grupie osób młodych i mężczyzn.

 

Co to znaczy "odżywiać się zdrowo"?

Zdrowe odżywianie jest utożsamiane przez Polaków głównie z jedzeniem dużej ilości warzyw i owoców, unikaniem „chemii” w żywności (konserwantów, polepszaczy smaku) oraz piciem dużej ilości płynów. Nieco rzadziej wskazuje się na ograniczanie spożywania cukru i używek (alkohol, kawa), unikanie żywności przetworzonej, przestrzeganie urozmaiconej diety oraz zwracanie uwagi na jakość wybieranych produktów.

Na pytanie o sposoby stosowane na co dzień aż 44 proc. osób odpowiedziało, że starają się jeść dużo warzyw i owoców, 41 proc. pije dużą ilość płynów, a 35 proc. unika „chemii” i cukru w pożywieniu. W porównaniu z ubiegłym rokiem badani nieco mniejszą wagę przywiązują do  jakości produktów oraz rzadziej stosują się do zasady 5-6 posiłków dziennie.

Zdrowa dieta z reguły wymaga sporego wysiłku - niemal 40 proc. badanych wskazuje, że utrzymanie zdrowej i zróżnicowanej diety jest dla nich trudne. Podstawową barierą jest jej koszt: panuje powszechna opinia, że zdrowe produkty są o droższe od pozostałych. Duże trudności sprawia także powstrzymanie się od mnogości pokus, tym bardziej, że niezdrowe produkty często są postrzegane jako smaczniejsze.

Polacy wskazują również na brak zaufania do producentów zdrowej żywności co do jakości ich produktów oraz na brak informacji, co jest rzeczywiście zdrową żywnością, niemniej odsetek tego typu wskazań spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyraźnie poprawia się też dostępność produktów z tej kategorii, zarówno w sklepach, jak i w gastronomii.

- Na propagowanie zdrowego stylu życia duży wpływ mają  internet i telewizja – to właśnie z tych źródeł Polacy korzystają najczęściej, kiedy szukają informacji i porad o zdrowej żywności. Największym autorytetem z dziedziny zdrowej żywności cieszą się wciąż lekarze, dietetycy oraz Instytut Żywności i Żywienia, jednak znaczny wpływ na kształtowanie postaw Polaków mają także znani celebryci – m.in. Katarzyna Bosacka, Karol Okrasa czy Ewa Chodakowska. Właśnie dzięki nim zdrowe odżywianie staje się w ostatnich latach coraz ważniejsze dla naszego społeczeństwa - komentuje Agnieszka Górnicka, prezes firmy Inquiry .

Badanie zostało zrealizowane w dniach 15-23 września 2020 r. na reprezentatywnej próbie 2000 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie co piąty Polak ogranicza mięso z przyczyn zdrowotnych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie na diecie
Dlaczego rezygnacja z mięsa ma być zdrowa? Jem wszystko na co mam ochotę. Gotuję w domu, z dobrej jakości produktow i unikam żywności wysokoprzetworzonej. A mięso jem codziennie bo lubię i bez niego w diecie po prostu źle się czuje.
odpowiedź
User
a
Dlaczego rezygnacja z mięsa ma być zdrowa? Jem wszystko na co mam ochotę. Gotuję w domu, z dobrej jakości produktow i unikam żywności wysokoprzetworzonej. A mięso jem codziennie bo lubię i bez niego w diecie po prostu źle się czuje.


nie rezygnacja, a ograniczenie. Dla 55+ jest logiczne, bo przy o wiele mniejszej aktywności i o wiele wolniejszym metabolizmie bez ograniczenia mięsa będzie się mocno tyć Metabolizm już mocno zwalnia po 40-tce (i w sumie do tego momentu powinno się zacząć o tym myśleć) i poźniej tylko postępuje. Bycie szczupłym lub jako tako szczupłym jest kluczowe dla zachowania sprawności fizycznej do przysłowiowej grobowej dechy.
odpowiedź
User
Kucharz
Łyżką i widelcem można też sobie grób wykopać
odpowiedź