SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy wybierają częściej wersje kanałów SD niż HD. Dlaczego?

W telewizji znacznie częściej widzowie wybierają tradycyjne wersje programów niż wersje HD - wynika z pomiaru oglądalności Atmedia SpotLight. Wersje HD cieszą się największą popularnością w przypadku stacji sportowych, dokumentalnych i filmowych premium.

Choć 71 proc. badanych widzów ma dostęp do oferty telewizji w wysokiej rozdzielczości, tylko część z nich ogląda stacje w wersji HD. Największy udział oglądania w HD notują stacje sportowe (na czele Eurosport z ponad 48-proc. udziałem HD), dokumentalne (Nat Geo Wild - 44,9 proc. w HD), czy filmowe premium (Canal + z 47-proc. udziałem HD i HBO z 43 proc.).

Największe dysproporcje na korzyść SD widać w oglądalności głównych kanałów Telewizji Polskiej (zaledwie ok. 14-proc. udział HD).

- Niewykluczone, że tylko część widzów „odkryła” wersje HD swoich ulubionych programów; często stacje w wysokiej rozdzielczości mają mniej korzystną pozycję na pilocie (przykład stacji TVP w UPC). Stosunkowo niewielki udział oglądalności HD może też wynikać z kwestii promocji tego rozwiązania i świadomości istnienia tej oferty wśród widzów - mówi Wirtualnemedia.pl Bartłomiej Kosek, zastępca dyrektora marketingu i szef działu badań w Atmediach.

Różnic w popularności HD nie widać także w analizie oglądalności wśród różnych grup wiekowych (16-24 lata, 25-34 lata i 35-49 lat). Najmłodsi widzowie częściej niż średnio grupa 16-49 lat oglądają w wersji HD takie kanały jak Eurosport (56 proc.), Nat Geo Wild (46 proc.) czy National Geographic (34 proc.). Z kolei jeszcze rzadziej niż średnio wybierają wersję HD czterech głównych stacji (TVP1 - 11,9 proc., TVP2 - 12 proc., Polsat - 35 proc., TVN - 33,6 proc.).

Dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 15 lutego br. i widzów z grupy 16-49. Pochodzą z badania Atmedia SpotLight, które monitoruje oglądalność telewizji przez 12 tys. widzów z 5 tys. gospodarstw domowych z telewizją cyfrową UPC. Pomiar odbywa się w ramach metodologii Return Path Data.

Dołącz do dyskusji: Polacy wybierają częściej wersje kanałów SD niż HD. Dlaczego?

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hd
w cyfrze mam ciągle problemy z kanałami HD problem z sygnałem chociaż niby jest dobry , sprawdzany przez nich 2 razy do tego kupiłem większą antenę i inny konwenter a ten badziewny dekoder z nagrywaniem PACE to mega porażka !!! chodzi jak czołg , głośno powoli i do tego się zawiesza , jeden wymieniłem drugi ma dokładnie tak samo czekam na tylko koniec umowy
odpowiedź
User
t
kanały hd w cyfrowym polsacie są na zbyt dalekiej pozycji np. TVP2 HD na pozycji 114. Abonamenci dekoderów hd nie zawsze zdają sobie sprawę,że mają dostęp do kanałów w wysokiej rozdzielczości.
odpowiedź
User
adam
na cyfrze na niektórych kanałach hd różnica między kanałami zwykłymi
jest minimalna a często jej wcale nie ma.Jest to zwykłe naciąganie
odbiorce na wyższe koszta.
odpowiedź