SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GIF: spot Ketonal Active ma być wstrzymany, bo wprowadza w błąd

Główny Inspektor Farmaceutyczny zażądał od firmy Sandoz Polska natychmiastowego wstrzymania emisji reklamy Ketonalu Active. Uznał, że zawarte w niej stwierdzenia „Działa silniej niż najpopularniejsze leki przeciwbólowe” i „Działa silniej” wprowadzają widzów w błąd.

Article

GIF zwrócił przede wszystkim uwagę na dwa hasła wykorzystane w spocie: słowa wypowiadane przez lektora „Działa silniej niż najpopularniejsze leki przeciwbólowe” oraz hasło umieszczone w centralnej części kadru „Działa silniej”. Dodatkowo urząd wskazał na umieszczone na ekranie bardzo drobną czcionką zdanie: „ 25-100  mg ketoprofenu działa silniej niż 400 mg ibuprofenu, 500 mg paracetamolu, 600-650 mg kwasu acetylosalicylowego, 50-100 mg diklofenaku”.

W ocenie Inspektora poprzez użycie takich sformułowań w reklamie jej widz otrzymuje informację, że Ketonal Active działa silniej niż inne środki przeciwbólowe, a nie otrzymuje żadnych informacji na temat kryteriów, na podstawie których określono siłę oddziaływania Ketonalu Active oraz przygotowano ranking środków przeciwbólowych. GIF zauważył też, że informacji tego rodzaju nie ma w tzw. Charakterystyce Produktu Leczniczego Ketonal Active, czyli w informacjach zawartych w ulotce produktu.

GIF poprosił producenta Ketonalu Active o wyjaśnienia. W odpowiedzi na wezwanie Sandoz wyjaśnił m.in., że popularność leków przeciwbólowych jest pochodną chęci nabycia tych leków. Firma przywołała dane IMS Health, z których wynika, że  największy udział w rynku mają ibuprofen i paracetamol. Firma wskazała też, że ból ocenia się wykorzystując skalę jego oceny. „Dzięki ocenie nasilenia bólu przed podaniem leku i po jego podaniu można ocenić efekt działania badanego leku. Jest to wiedza powszechnie dostępna” - tłumaczyła firma. Powołała się też na kilka publikacji naukowych, które wskazują, że działanie przeciwbólowe ketoprofenu jest silniejsze niż innych leków, np. ibuprofenu, paracetamolu itp.

GIF uznał, że przedstawione przez Sandoz argumenty i wyjaśnienia zasługiwałyby na uwzględnienie, gdyby reklama Ketonalu Active skierowana była do profesjonalistów, lekarzy czy farmaceutów, którzy dzięki posiadanej wiedzy właściwie zrozumieliby zawarty w reklamie przekaz. Tymczasem spot emitowany jest w telewizji i w internecie, czyli kierowany jest do szerokiej publiczności. Dlatego w ocenie GIF zawarte w nim informacje powinny być przedstawione czytelnie, jasno, wprost, a przekaz reklamy powinien być jednoznaczny.

Spot wciąż jest dostępny w serwisie YouTube.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GIF: spot Ketonal Active ma być wstrzymany, bo wprowadza w błąd

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl