SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agnieszka Szydłowska bez swojej audycji w Trójce. „To miejsce z zatraconą energią”

Nowa dyrektor radiowej Trójki Agnieszka Szydłowska w najbliższym czasie na pewno nie będzie prowadziła w niej swojej audycji. Chce, żeby w rozgłośni było więcej audycji mówionych i nieco inna muzyka. - To miejsce, którym zgasł duch, a może się tli jeszcze, ale trzeba będzie dużo pracy, żeby tego ducha odnowić - podkreśliła.

fot. AKPAfot. AKPA

Agnieszka Szydłowska na szefową radiowej Trójki została powołana w zeszłą środę. - Chcemy być wszędzie tam, gdzie nasi potencjalni odbiorcy. Trójka aktywnie włączy się do dyskusji o przyszłym kształcie mediów publicznych, wsłuchując się w głosy aktywistów i aktywistek, osób zawodowo zajmujących się badaniem mediów, środowisk intelektualnych, artystycznych. Zapraszamy do Trójki! - zapowiedziała w komunikacie.

Na czwartkowym spotkaniu z zespołem rozgłośni zapewniła, że nie chce ściągać z powrotem do stacji jej byłych dziennikarzy, którzy od kilku lat tworzą dwie rozgłośnie internetowe. - Nie chcę burzyć wspaniale działających obywatelskich projektów, jakimi są Radia 357 czy Nowy Świat, do których poszli moi wspaniali koledzy i koleżanki dalej spotykać się ze słuchaczami i słuchaczkami - stwierdziła.

„Nie ma we mnie odwetu”

Szydłowska w rozmowie z radiem newonce, z którym współpracowała w ostatnich latach, przyznała, że nie należy spodziewać się ściągnięcia do Trójki gwiazd innych rozgłośni, także ze względów finansowych. - Raczej myślę, gdzie są ludzie, którzy marzą o pracy w radiu, mają w sobie potencjał, nie mieli szansy. Wiem, że trzeba będzie popracować, zanim w ogóle oni będą mogli odpalić swoje pomysły i projekty - stwierdziła. - Wiem o konkretnych osobach, które idealnie wpisałyby się i być może jest szansa, że mają ochotę na taki pomysł - zaznaczyła.

Zapewniła, że nie zamierza z zasady pożegnać się z dziennikarzami, którzy dołączyli do redakcji za rządów PiS. - Na pewno nie ma we mnie odwetu: że jak pracowałeś do któregoś roku to OK, a jak potem to znaczy, że wsiuuu. Absolutnie nie przyszłam z taką myślą - podkreśliła.

Przed odejściem z Trójki w połowie 2020 roku Agnieszka Szydłowska pracowała tam jako dziennikarka muzyczna. Prowadziła codzienną audycję „Program Alternatywny” i weekendowe pasmo „Radiowy Dom Kultury”, relacjonowała m.in. festiwale muzyczne.

W najbliższych miesiącach na pewno nie wróci na antenę stacji. - Nie mam na to przestrzeni, nie mam na to czasu. Myślę, że to nie byłoby fajne, gdyby jedną z pierwszych zmian na antenie było to, że ja sobie robię program - wyjaśniła.

W Trójce dużo niedziałania

Nowa szefowa Trójki przyznała, że jej pierwsze wrażenia z wewnątrz rozgłośni nie są najlepsze. - Widzę, że to miejsce, w którym mamy do czynienia z zatraconą energią. To miejsce, którym zgasł duch, a może się tli jeszcze, ale trzeba będzie dużo pracy, żeby tego ducha odnowić. Nie znalazłam tam jakiegoś powietrza, które pamiętałam - opisała.

- Weszłam na każdym odcinku niedziałania: systemowe, organizacyjne i wiele jeszcze mogłabym opowiadać. Spotkałam wielu pokiereszowanych ludzi - dodała.

Sporo zastrzeżeń ma również do obecnej ramówki rozgłośni. - Trójka jest obecnie sformatowana jak komercyjna stacja muzyczna, jeśli chodzi o układ. Jest złożona z pasm, które mają swoich gospodarzy, nie ma tam właściwie w ogóle słowa, ono zostało ograniczone w ciągu do tych lat i po ostatniej zmianie w wakacje ‘23 do takich wstawek - opisała. Latem ub.r. z anteny zniknął m.in. wieczorna audycja kulturalno-publicystyczna „Klub Trójki’.

- Nie ma audycji godzinnej, w której ktoś opowiada. W świecie podcastów i tego, jak zobaczyliśmy, że ludzie kochają słuchać historii innych ludzi i ludzi rozmawiających, to bardzo dziwne - dodała Szydłowska.

Trójka delikatnie zmieni muzykę

Zmiany w Trójce będą wprowadzane stopniowo. - Pierwszym etapem jest zajęcie się konkretnymi miejscami na antenie, konkretnymi pasmami z równoległą, delikatną pracą nad muzyką. Potem kolejne elementy, które będą przebudowywały to radio z takiego formatu blokowego na bardziej pasmowy - zapowiedziała nowa dyrektor.

- Najpierw trzeba zbudować struktury, redakcję. Teraz widzę, że będzie to jeszcze trudniejsze z tego względu, że nie uwzględniłam dużej ilości obowiązków, które przy okazji muszę wykonywać - dodała.

Podczas spotkania z pracownikami Szydłowska stwierdziła, że pierwsze spore zmiany mają pojawić się na antenie z początkiem kwietnia, przy okazji urodzin rozgłośni. Według nowej szefowej przeobrażenie rozgłośni to proces, który potrwa przynajmniej rok. Natomiast władze Polskiego Radia nie postawiły przez nią celu, żeby szybko zwiększyć wyniki słuchalności stacji.

 

Słuchalność Trójki ostro w dół

Gdy prezes Agnieszka Kamińska obejmowała swój urząd w 2020 roku Jedynka i Trójka miały po 5,3 proc. udziału w rynku (badanie Radio Track za okres październik-grudzień 2019 r.). Według ostatniego badania (wrzesień 2023 - listopad 2023) Jedynka ma 5,0 proc., a Trójka zaledwie - 1,8 proc. Wynik Programu Trzeciego jest jednym z najniższych w historii badań. Jeśli spojrzeć na dane z końcówki 2015, gdy "dobra zmiana" nie dotarła jeszcze do Polskiego Radia, widać gigantyczne spadki słuchalności. Jedynka w okresie październik-grudzień 2015 miała 9,5 proc. udziału w rynku, a Trójka - 7,8 proc.

Agnieszka Szydłowska pracowała w Trójce przez ponad 15 lat. Prowadziła przede wszystkim audycję muzyczną „Program Alternatywny” i weekendowe pasmo „Radiowy Dom Kultury”, relacjonowała dla stacji m.in. festiwale muzyczne.

Agnieszka Szydłowska z rozgłośnią pożegnała się w maju 2020 roku. Jej decyzja była spowodowana zamieszaniem wokół unieważnienia jednego z wydań Listy Przebojów Trójki. Władze stacji unieważniły wówczas notowanie listy, które wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” krytykująca wizytę Jarosława Kaczyńskiego w czasie pierwszej fali pandemii na cmentarzu w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Równocześnie z Trójki odeszli m.in. Marek Nieźdzwiecki, Hirek Wrona i Marcin Kydryński.  

W czasie pracy w Programie III Agnieszka Szydłowska współpracowała z Telewizją Polską, współprowadziła m.in. „Pegaz”, „Tygodnik kulturalny”, „Kinematograf” i „Niedziela z…” w TVP Kultura oraz „Po godzinach” w TVP1. Wcześniej pracowała w Rozgłośni Harcerskiej i Radiostacji. We wrześniu 2020 po rozstaniu z Trójką i TVP Kultura Szydłowska dołączyła do Newonce.radio, gdzie pracowała w ostatnich latach. 

Dołącz do dyskusji: Agnieszka Szydłowska bez swojej audycji w Trójce. „To miejsce z zatraconą energią”

67 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ye
Jak ma być energia kiedy przez prawie 4 lata wysysała ją nieudolna zarządczo prezeska A. K amińska? Zmieniani co chwilę dyrektorzy, ramówki, znikający dziennikarze i audycje. Ilu zostało? 5 normalnych z audycjami autorskimi? Reszta obraz nędzy i rozpaczy. Umpa umpa przez 24 h. Nawet sport okroili. Masakra.
odpowiedź
User
A.
Na spokojnie dobrać współpracowników, mądry i ogarnięty menadżer; dobry muzyczny; współczesna publicystyka, przywrócić akademię rozrywki - za prezeski k@mińskiej nie wolno było się śmiać w Trójce. Oddzielnie człowiek od kontaktów ze słuchaczem - konieczna zmiana komunikacji w mediach społecznościowych, nowa oprawa graficzna postów, współczesny język ale poprawny - ostatnio pięta Achillesowa Trójki, przywrócić telefony na żywo. Naprawa aplikacji - masa błędów, stare nakładki ramówek. Inwentaryzacja strony www, przywrócenie archiwalnych audycji, naprawa linków. Zwrócić uwagę na słabą jakość nagrywarek, a w efekcie podcastów. Powrócić do czytelnictwa. Sport w Trójce też był lubiany, niech ma swoje znaczące miejsce. Nie bać się, że odziedziczyło ruinę, nie ciskać, zostawić Zarządowi niech audytem udowodni do jakiego stanu doprowadzono Polskie Radio przez ostanie 8 lat, z naciskiem na sprawozdania, raporty organów kontrolujących, opinię związków. Robić swoje, jest potencjał, a przede wszystkim dobry odzew (nie bez powodu). Proszę też słuchać tych co byli w najgorszym czasie w Trójce, znają jej sytuację i co należy zrobić w pierwszej kolejności. Słuchać, być elastycznym wobec ludzi i twardym wobec problemu. Będzie dobrze. Ma Pani wokół siebie dobrych słuchaczy:) Pozdrawiam.
odpowiedź
User
Gin
Tak, najpierw zmiana muzyki żeby dało się włączyć a później powoli wdrażać zmiany. Redakcja słowa, koniecznie odświeżyć poranne pasma 6-9 i 15-19. Sobota 6-9 oraz panel kultury między 9-17. Niedziela popołudniu 12/14-19, przywrócić autorskie audycje muzyczne oraz kulturę i sport. Otworzyć ponownie radio dla słuchaczy - telefony. Mądre, nowoczesne reportaże a nie historia starych kapci. I polityka w sobotę - świat do Trzeciej oraz normalne Zapraszamy do Trójki. Jak ktoś napisał wyżej naprawić aplikacje i zrobić remont strony www, z naciskiem na nowoczesną, świeżą, z polotem i czytelną a nie tak jak teraz przypominającą buduar z lat 90 tych.
odpowiedź