SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójka: Jerzy Sosnowski niesłusznie ukarany naganą?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Związek Zawodowy Pracowników i Współpracowników Programów II i III PR stanęły w obronie Jerzego Sosnowskiego z radiowej Trójki.

Trójka: Jerzy Sosnowski niesłusznie ukarany naganą?

Zdaniem Helsińskiej Fundacji oraz związkowców 6 lipca br. Sosnowski niesłusznie został ukarany przez zarząd PR naganą za opublikowanie w „Newsweeku” artykułu, krytykującego sytuację w publicznym radiu. Tym bardziej, że kary nagany udzielono mu na podstawie uchwał, których treści nikt nie chce ujawnić.

W artykule „Co się stało z naszą Trójką”, opublikowanym w wydaniu „Newsweeka” z 4 lipca 2010, Sosnowski opisał nieprawidłowości i niepokojące zjawiska w publicznym radiu. W ten sposób – zdaniem zarządu PR - miał złamać zakaz konkurencji. Władze Polskiego Radia uznały, że opublikowanie jednorazowego artykułu jednoznaczne jest z „rozpoczęciem współpracy” z „Newsweekiem”, na którą dziennikarz powinien uzyskać zgodę zarządu. Ponadto wskazano, że dziennikarz nie był upoważniony do udzielania informacji przytoczonych w artykule, ponieważ organem uprawnionym do reprezentowania spółki na zewnątrz w zakresie polityki kadrowej i strategii rozwoju jest zarząd oraz rzecznik prasowy.

W oficjalnym liście, wystosowanym do zarządu PR, Danuta Przywara, prezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wyraziła oburzenie, że Sosnowski został ukarany na podstawie uchwał zarządu, które nie są publicznie znane, a zarząd Polskiego Radia uniemożliwia fundacji zapoznanie się z ich treścią, zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa. Chodzi o dwie uchwały zarządu PR - z 2007 oraz 2010 roku - wprowadzających umowy o zakazie konkurencji oraz regulujących kwestię upoważnienia do udzielania informacji podmiotom zewnętrznym.

Brak możliwości zapoznania się z treścią uchwał nie podoba się także Związkowi Zawodowemu Pracowników i Współpracowników Programów II i III PR. - Odmowa udostępnienia Fundacji Helsińskiej treści uchwał zarządu PR, ograniczających wolność wypowiedzi, jest kolejnym przykładem tego, jak prezes Jarosław Hasiński oraz członkowie władz radia rozumieją i traktują ideę mediów publicznych – powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Dorosz, członek zarządu związku.

- Oburzające jest to, że członkowie zarządu PR w imię „wyższości telewizji nad radiem” dokonują destrukcji Polskiego Radia oraz powołując się na „rację stanu” upolityczniają radio, obsadzając je amatorami z prawicowych pisemek. Mamy nadzieję, że ich działaniom przyjrzą się NIK oraz prokuratura. Skandalem jest zaś, że w pełni świadomie łamią obowiązujące w Polsce prawo oraz Ustawę o związkach zawodowych, szykanując działacza związku zawodowego (Sosnowski jest przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników i Współpracowników Pr. II i III PR – przyp. red.) i dziennikarza za wypełnianie przezeń obowiązków - zarówno związkowych, jak i dziennikarskich – podkreśla Dorosz.

Również Helsińska Fundacja Praw Człowieka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem zarządu Polskiego Radia. - Uznanie, że jednorazowa publikacja prasowa mogła naruszyć zakaz konkurencji i powinna być poprzedzona zgodą zarządu, przeczy gwarancjom wolności słowa oraz tłumi możliwość wyrażania krytycznych opinii pod adresem pracodawcy. Wymóg uzyskania zgody zarządu czyni również iluzorycznym możliwość poinformowania opinii publicznej o zjawiskach ważnych z punktu widzenia interesu społecznego – czytamy w liście fundacji, skierowanym do zarządu PR.

Wtorkowy list Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to nie pierwsza tego typu reakcja. W sprawie polityki kadrowej prowadzonej w stosunku do Jerzego Sosnowskiego, Magdy Jethon oraz Anity Gargas z TVP fundacja apelowała już 26 lutego 2010. - W swoim stanowisku wskazywaliśmy na zagrożenia dla wolności słowa wynikające z praktyki odsuwania od anteny lub zwolnień dziennikarzy pracujących w mediach. Teraz oczekujemy od organów statutowych Polskiego Radia jasnych i przejrzystych działań, które zmierzać będą do zapewnienia realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań mediów publicznych, w szczególności do prowadzenia polityki kadrowej będącej wyrazem dbałości o pluralizm mediów publicznych – napisała Danuta Przywara, prezes zarządu fundacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójka: Jerzy Sosnowski niesłusznie ukarany naganą?

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hasior
Jurek, po co ci to? No, chyba że będziesz nowym dyro albo prezio. To sorki.
odpowiedź
User
Wendy
Po takiej głupiej zabawie Jurek na pewno nie będzie szefem trójki. No chyba że bierze przykład z rządu i stosuje zasadę po mnie choćby potop. To wtedy ma sens.
odpowiedź
User
słuchacz był
Związkowiec nic dobrego dla firmy nie zrobi. W dodatku paskudzi w swoje gniazdo.
Cenię go jako prowadzącego program, ale szacunku do człowieka ubywa po takim politykowaniu kontra swojemu pracodawcy. Jeśli jest tak źle jak pisze i nie jest zadowolony, to niech pokaże jakim jest bezkompromisowym człowiekiem i zmieni firmę. Będzie najszczęśliwszy.
odpowiedź