SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE z konkursem na system testowania jakości internetu

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na dostawę systemu służącego do pomiaru jakości stacjonarnego internetu oferowanego przez operatorów. Dzięki certyfikowanej przez UKE platformie użytkownicy będą mogli sprawdzić czy parametry ich dostępu do sieci są zgodne z zapisami w umowie z dostawcą usługi.

Article

W komunikacie UKE przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 dostawcy usług dostępu do internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych prędkości transmisji danych.

W związku z tym prezes UKE ogłosił konkurs, którego celem jest wybór podmiotu mającego zapewnić system pomiarowy usługi dostępu do internetu. Weryfikacja warunków umowy będzie mogła zostać przeprowadzona poprzez pomiar prędkości dokonany przez użytkownika za pomocą mechanizmu monitorowania certyfikowanego przez UKE.

Regulator zapowiada, że system będzie przeznaczony do pomiaru m.in. prędkości transmisji danych dla usług dostępu do internetu świadczonych w stacjonarnych publicznych sieciach telekomunikacyjnych. System będzie składał się m.in. z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne (np. desktop, laptop).

Według UKE podmiot wyłoniony w konkursie zapewni system pomiarowy nieodpłatnie, w wyniku czego uzyska certyfikat prezesa UKE. Certyfikacja wybranego systemu zostanie dokonana przez urząd na okres 24 miesięcy, w wyniku realizacji porozumienia zawartego po zakończeniu konkursu z podmiotem wyłonionym. Oferty można składać do 15 marca br.

Według danych firmy Ookla w grudniu 2017 r. najszybszy internet stacjonarny na świecie posiadali użytkownicy w Singapurze. Polska znalazła się na 32. miejscu w kategorii połączeń stacjonarnych z wynikiem 44,7 Mb/s i spadła o 3 pozycje w rankingu mobilnym ze średnią prędkością 22,8 Mb/s.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE z konkursem na system testowania jakości internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl