SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ustawa o mediach narodowych nie wyznacza sposobu wyboru zarządów, zdecyduje o tym 5-osobowa rada

Ustawa o mediach narodowych, wprowadzająca w życie zapowiadaną przez PiS reformę mediów publicznych, może obowiązywać już od 1 stycznia 2016 roku. Jej projekt, który zostanie złożony w Sejmie w tym tygodniu, nie wyznacza sposobu wyboru zarządów - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Zdecydują o tym członkowie Rady Mediów Narodowych - wyjaśnia Krzysztof Czabański, wiceminister kultury.

Krzysztof Czabański Article

Projekt ustawy o mediach narodowych, zmieniający Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową w instytucje kultury, zostanie złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakłada, że ustawa może wejść w życie 1 stycznia 2016 roku (więcej o planowanej reformie).

- Jeśli procedowanie będzie sprawne i nie ujawnią się istotne błędy, których nie da się naprawić podczas procedowania przy projekcie, to jest duża szansa na taki termin. Od tego dnia media publiczne zostaną przekształcone w media narodowe, a to znaczy, że przestaną być spółkami prawa handlowego - potwierdził w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy w mediach publicznych.

Jak już informowaliśmy, władze w mediach narodowych wskaże nowo powstały organ - Rada Mediów Narodowych. Pięcioosobowy skład Rady będzie wybierany tak samo jak skład KRRiT: Sejm i prezydent RP wskażą po dwóch członków RMN, a Senat - jednego.

Krzysztof Czabański poinformował Wirtualnemedia.pl, że przygotowany przez PiS projekt ustawy nie reguluje sposobu wyboru jednoosobowych zarządów, które po reformie pokierują mediami narodowymi. - Członkowie Rady Mediów Narodowych zdecydują sami, w jaki sposób wybiorą prezesów mediów narodowych. Ustawa, przynajmniej w projekcie, który w tym momencie powstaje, nie będzie o tym przesądzać. Bardzo jednoznacznie wskazuje jednak, że na stanowiska kierownicze oraz do samej Rady mogą być powoływane osoby z dużym doświadczeniem w mediach i kulturze. Nie ma możliwości, żeby były to osoby przypadkowe - wyjaśnił nam Czabański.

Projekt ustawy zawiera tzw. przepisy przejściowe, określające precyzyjnie, jakie kompetencje wobec mediów narodowych mają Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Mediów Narodowych. - KRRiT nie będzie miała żadnych specjalnych kompetencji wobec mediów publicznych, oprócz wpisanego w konstytucję obowiązku przestrzegania wolności słowa w Polsce - zapowiedział wiceminister kultury.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ustawa o mediach narodowych nie wyznacza sposobu wyboru zarządów, zdecyduje o tym 5-osobowa rada

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jj
PRL wraca
62 57
odpowiedź
User
Krasawica
"Członkowie Rady Mediów Narodowych zdecydują sami, w jaki sposób wybiorą prezesów mediów narodowych. Ustawa, przynajmniej w projekcie, który w tym momencie powstaje, nie będzie o tym przesądzać." Czyli sposób wyboru osób zarządzających gigantycznym majątkiem państwowym oraz nadzorujących przekaz mediów państwowych nie zostanie opisany w prawie krajowym, czytaj: pozostanie poza kontrolą np. parlamentu czy, nie daj Boże, poza nadzorem mediów prywatnych.

Na moje (pół-) amatorskie oko, to po absolutnie prywatnych uwagach pani rzeczniczki obecnego rządu o stawianiu pana Tuska przed Trybunał Stanu, jakże cennej myśli pana wiceministra pracy i rodziny o ozusowaniu wszystkich możliwych umów, zatrudnieniu w ministerstwie kultury pana o wdzięcznym nazwisku Szczebiot celem referowania panu ministrowi kultury poziomu artystycznego Starego Teatru w Krakowie, najchętniej z płyt DVD nadesłanych przez wspomniany teatr, zmianie reguły wydatkowej w budżecie państwa, przygotowywanej przez ministerstwo finansów celem dodruku pieniędzy czy najnowszej złotej myśli pana wiceministra obrony, że Polska pracuje nad dostępem do NATO-wskiej broni atomowej ustawa o mediach państwowych, szczęśliwie właśnie przygotowana przez ministerstwo kultury może się okazać prawdziwą perłą w koronie.
54 34
odpowiedź
User
haha
ale pisowskie zacofanie się szykuje, pewnie co godzinę w tvp będzie odmawiana modlitwa...
59 69
odpowiedź
User
Goldman
Przynajmniej moze jedna telewizja bedzie w Polsce Polska! Interia, Onet, Newsweek, FAKT Niemieckie, Wybiorcza nie wiadomo jaka,napewno nie Polska....
78 78
odpowiedź
User
Donek
Super,świetna wiadomość o poranku!
Komuchy precz, idzcie do TVN i POlsatu.
Nareszcie będzie dobra polska telewizja.
72 85
odpowiedź