SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

VoD i wideo w internecie według portali, nadawców i mediowców: jaki był 2017 rok, co zdarzy się w 2018?

O najważniejszych wydarzeniach 2017 roku i prognozach na nowy rok w segmencie wideo internetowego mówią dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych nadawców i operatorów telewizyjnych (TVP, TVN, Cyfrowego Polsatu), wydawców internetowych (Grupy Onet-RASP, Interii, Gazeta.pl), a także domów mediowych i firm doradczych (Carat, MediaPlus, Media4Fun), IAB Polska i Akademii Leona Koźmińskiego.

Article

Jakub Abramczuk, zastępca dyrektora ds. wideo online w Cyfrowym Polsacie

Wydarzenie roku
Minione dwanaście miesięcy to bardziej czas wzmacniania trendów, które mogliśmy obserwować już wcześniej, niż rok przełomów. Niemniej patrząc na rynek, warto wskazać dwie grudniowe akwizycje, które mogą wpłynąć na kształt branży wideo online w najbliższych latach.

W Polsce był to zakup przez Cyfrowy Polsat części akcji Netii. Transakcja ta da Grupie Polsat możliwość wykorzystania rozbudowanej naziemnej infrastruktury Netii do dalszego rozwoju na rynku płatnej telewizji i OTT oraz wzmocni ją na rynku usług telekomunikacyjnych.

W skali globalnej jestem pod wrażeniem akwizycji dokonanej przez Disneya. Ponad 52 miliardy dolarów wydane na zakup studia 21st Century Fox, to nie tylko nabycie praw do postaci i filmów (m. in. bohaterowie Marvel Cinematic Universe), ale także przejęcie kontrolnego pakietu akcji (w sumie 60 proc.) platformy VOD Hulu. Dzięki temu zakupowi Disney nie musi budować od zera swojego serwisu VOD (co wcześniej było zapowiadane), lecz może wykorzystać bazę 30 milionów użytkowników Hulu do mocnego wejścia w rynek i rzucenia rękawicy Netfliksowi.
 
Sukces roku
Bardzo cieszy mnie rosnąca akceptacja konsumentów wideo dla płatnych treści premium VOD. Może nie jest to jeszcze 100-procentowy sukces branży, ale podczas prowadzonych przez nas badań widać, że dla użytkowników internetu konieczność zapłacenia za komfort obcowania z dobrym produktem w dobrej jakości przestaje być czymś, co ich oburza. To nasz zbiorowy sukces: Ipli, HBO GO, Netfliksa, Showmax i innych - razem pracujemy nad tym, by internauci dostrzegali i doceniali różnice pomiędzy legalną jakością i piracką wrzutką na pseudolegalny serwis.

Porażka / rozczarowanie roku
Nad Wisłą możemy obserwować wycofywanie się horyzontalnych portali internetowych z projektów telewizyjnych, co pokazuje, że skuteczne wejście w branżę telewizyjną nadal wymaga potężnych zasobów finansowych i technicznych.

Na świecie wskazałbym na kolejny rok nieudanej ekspansji rozwiązań VR. Tym razem to już miało być tu i teraz! Tania produkcja, powszechnie dostępne gogle, największy producent konsol do gier oferujący dedykowaną technologię. Tymczasem odbiorcy nadal nie są przekonani do takiego sposobu konsumpcji treści rozrywkowych i wideo, a producenci sprzętu wciąż nie opracowali naprawdę wygodnych, ergonomicznych rozwiązań. Toteż pewnie usłyszymy o roku 2019, że to już, teraz się zacznie…, no, może w 2020.
 
Człowiek roku
Luis Fonsi. Nie wiecie, kto to? Ja też nie wiedziałem, póki nie sprawdziłem jak nazywa się wykonawca utworu „Despacito”. Cztery i pół miliarda wyświetleń w serwisie YouTube to absolutny rekord tej platformy. To także około 10 milionów dolarów przychodów reklamowych z tego serwisu i dowód na to, że faktycznie staliśmy się globalną wioską.
 
Serwis / kampania / projekt roku
Na naszych oczach rozgrywa się rewolucja w branży reklamy display (w tym reklamy wideo instream). Najwięksi gracze zrozumieli, że na dłuższą metę wojna z użytkownikami adblocków nie ma sensu i postanowili zająć się sednem problemu, czyli wydawcami emitującymi reklamy niezgodne z założeniami IAB. Efektem działań Koalicji dla Lepszych Reklam (Coalition for Better Ads) jest nie tylko specyfikacja dobrych/złych formatów reklamowych, lecz także implementowana w przeglądarce Chrome wtyczka, która ma blokować reklamy na serwisach zgłoszonych jako nieuczciwe. To może oznaczać bardzo duże zmiany na rynku reklamowych i duże poprawienie komfortu użytkowania internetu. Debiut rozwiązania: luty 2018.

Premiera, nowość roku
Na rynku wideo trudno wskazać coś, co stanowi nową jakość. Powiedziałbym raczej, że wszystko, co było w roku 2016, w roku 2017 zostało nieco poprawione, przyśpieszone i odchudzone (także w kontekście ceny). Osobiście z zadowoleniem przyglądam się coraz lepszym parametrom i niższym cenom półprofesjonalnych dronów z kamerami umożliwiającymi nagrywanie filmów i realizację transmisji online w dobrej jakości. Dodajmy do tego kamerę 360 stopni i nic nie szkodzi na przeszkodzie, by najbliżsi uczestniczyli w naszej wakacyjnej przygodzie, obserwując w czasie rzeczywistym, jak wspinamy się na najwyższy szczyt Europy.
 
Trend roku
Wideo big data / machine learning - słowa wytrychy, o których słyszymy od lat. Niemniej widać, że rynek zaczyna coraz mocniej przechodzić od teorii z pokazowych slajdów do implementacji praktycznych rozwiązań. Serwisy VOD zaczynają personalizować elementy graficzne pod historię użytkowników, adserwery dopasowują reklamy do naszych indywidualnych upodobań konsumenckich, a platformy edycji wideo on-the-fly są w stanie automatycznie ciąć, montować i podpisywać klipy z wydarzeń sportowych. Efekt to coraz więcej coraz lepiej dopasowanych treści. I tylko czasu na ich konsumpcję nie przybywa (czekam na popularyzację „inteligentnych” przyspieszaczy treści wideo).
 
Prognoza na 2018 rok
Więcej. Więcej. Więcej. Więcej udostępnianego wideo. Więcej reklam wideo instream. Więcej czasu przeznaczonego na konsumpcję treści. Wyższe bitrate. Wraz spadkiem cen transferu danych mobilnych nieustannie zwiększa się czas przeznaczany na konsumpcję treści multimedialnych „w drodze”. W samochodzie, w autobusie, w tramwaju, wszędzie i w coraz lepszej jakości.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Korei Południowej (Pjongczang) mają być pierwszym wydarzeniem sportowym, do którego relacjonowania będzie wykorzystywana technologia 5G. Wybrańcy będą mogli cieszyć swoje oczy widokiem 360 stopni z kasku narciarskiego skoczka czy możliwością zmian kamer podczas meczu hokejowego. Czy równie rewolucyjne zmiany przyniosą mistrzostwa świata w piłce nożnej? Nie przypuszczam, ale z przyjemnością dam się zaskoczyć. A przy okazji zapowiem, że i nasi użytkownicy mogą oczekiwać ciekawych rozwiązań wokół sportowych atrakcji w Ipli.

Posiadacze większych ekranów dowiedzą się, że 4K już jest przestarzałe i powinni zainwestować w monitory i Smart TV wspierające standard 8K. Ci, którzy to zrobią, mogą przeżyć smutne zaskoczenie - będą mieli urządzenia, ale nie będą mieli co na nich oglądać. Tutaj nadal będzie widać, jak potrzeby producentów sprzętu rozchodzą się z realiami rynku.

Zaś, niezależnie od platformy, na której będziemy konsumować nasze wideo, powinniśmy spodziewać się, że będzie ono coraz lepiej dopasowane do naszej historii i oczekiwań. Zupełnie tak, jakby te urządzenia zbierały i wykorzystywały wiedzę na nasz temat…

 


Wojciech Kowalczyk, zastępca dyrektora Biura Reklamy Telewizji Polskiej

Wydarzenie roku w Polsce
Ekspansja serwisów VoD
Serwisy VOD przeżywają drugą młodość. Udany relaunch przeszedł serwis TVP VOD (co znakomicie oddają rosnące statystyki serwisu). Pierwszych abonentów pozyskują Showmax i Netfilix. Start nowych serwisów subskrypcyjnych uruchomił oczekiwany od dawna ruch użytkowników od „zapłacę za obejrzenie” (T-VOD) do „wykupię abonament”. Do takiej zmiany niezbędna była dobra biblioteka kontentu, którą pierwszy z tych graczy dysponuje.

Sukces roku w Polsce
Dynamiczny wzrost rynku reklamy wideo w sieci.
Wartość wzrostu (z uwagi na brak standardu monitoringu wydatków reklamowych w internecie) jest dla wszystkich zagadką, choć jest konsensus, że wzrost liczony w procentach był dwucyfrowy. Reklama wideo w sieci wciąż udowadnia swoją skuteczność, dzięki czemu reklamodawcy chętnie korzystają z tej formy reklamy. Widząc dynamiczny wzrost rynku wideo widać niesłabnące inwestycje nadawców (TV) i wydawców (internetowych) w swoje oferty wideo w sieci. Z tej perspektywy bardzo cieszy, że odświeżona platforma TVP VOD  jest najszybciej rosnącą pod względem liczby użytkowników platformą wideo polskich nadawców.

Porażka / rozczarowanie roku
W tym wypadku śmiało można mówić wspólnie o Polsce i świecie. Negatywnym bohaterem 2017 roku było brand safety. Afery związane z kontekstem emitowanych reklam - które najmocniej dotykają YouTube’a - kazały reklamodawcom patrzeć z ostrożnością na serwisy z treściami tworzonymi przez użytkowników. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się polskie serwisy VOD tworzone przez dużych nadawców telewizyjnych, w tym TVP VOD. Obok otoczenia reklamowego przez media i w rozmowach branżowych nieustannie wracały tematy powiązane, jak problem niewidocznych reklam (viewabilty), płacenia za nieistniejące wyświetlenia reklam (fraud), czy reklamy na serwisach z nielegalnymi treściami wideo.

Człowiek roku w Polsce
Przemysław Budkowski, CEO Allegro. Wiele lat sukcesywnego budowania produktu i jego funkcjonalności wspieranych intensywną, ale przemyślaną promocją skutkowało stworzeniem jednego z największych europejskich retailerów online. Silna ekspansja na polskim rynku skutecznie zablokowała plany wejścia do Polski potentatów takich jak eBay czy Amazon. Droga Allegro powinna inspirować innych markaterów. Allegro kilkukrotnie dokonywało zmian w wyglądzie i funkcjonalnościach, po których użytkownicy byli „oburzeni”, które jednak w efekcie skutkowały lepszym „brand experience” i wyższą konwersją sprzedaży.

Serwis / kampania / projekt roku w Polsce
Netflix ściga się na polskim rynku z Showmax. Nikt nie ujawnia danych o subskrybentach, ale z nieoficjalnych przecieków wynika, że Netflix skuteczniej pozyskuje subskrybentów, mimo znacznie niższych wydatków na promocję. Fakt, że Polska jest ważnym rynkiem, udowadnia zapowiedź produkcji przez Netflix serialu, w który zaangażowane są Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik.

Premiera, nowość roku w Polsce
Odłączenie płatnej telewizji od operatora kablowego - HBO GO. Wielu już wieszczyło cord-cutting i zrywanie umów z operatorami płatnej telewizji. To się nie wydarzyło (podobnie jak pakiety à la carte). Ale jest pierwszy wyłom w tym murze - HBO GO można kupić bez posiadania abonamentu płatnej telewizji. Wyczekiwany przez widzów ruch zapewne zachęci kolejnych nadawców telewizji do oferowania swoich usług także poza ofertami operatorów kablowych i satelitarnych.

Trend roku w Polsce
Trendów jest wiele, ale ten, który warto wyróżnić to sukces VOD. Mam tutaj zarówno na myśli S-VOD, jak i serwisy wspierane głównie lub wyłącznie reklamami. W przypadku tych ostatnich rośnie liczba użytkowników i wzrasta czas spędzany na oglądaniu treści wideo. Podążają za tym wydatki reklamowe. Warto dodać, że widać rosnące zainteresowanie treściami profesjonalnymi (w odróżnieniu od treści kreowanych przez użytkowników) - czy to ze względu na ich efektywność, czy ze względu na wspomniane wcześniej „brand safety” promowanych marek.

Prognoza na 2018 rok
Dwucyfrowy wzrost rynku reklamy wideo, wzrost popularności S-VOD. Wzrost rynku trudno przewidzieć nie znając prawdziwej bazy. Opierając się jednak na własnych prognozach w 2018 roku ciągle powinniśmy notować dwucyfrowy wzrost wydatków na reklamę wideo online.

Ciągle będziemy obserwowali wzrost czasu spędzanego na wideo, zarówno w treściach bezpłatnych (profesjonalnych) jak i płatnych, subskrybcyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: VoD i wideo w internecie według portali, nadawców i mediowców: jaki był 2017 rok, co zdarzy się w 2018?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl