SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Wiesław Gołas

W wieku 90 lat zmarł Wiesław Gołas, wybitny aktor filmowy, teatralny i serialowy, odtwórca ponad 120 ról.

W ostatnich miesiącach media informowały o poważnych problemach zdrowotnych Wiesława Gołasa. Aktor we październiku ub.r. i wrześniu br. doznał udarów mózgu. Z kolei w 2008 roku przeszedł zawał serca.

Przed wybuchem II wojny światowej Wiesław Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec Teofil.

 

Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończył w 1954 roku, debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górz].

Przez 30 lat był jedną z najważniejszych osobowości aktorskich Teatru Dramatycznego, na którego deskach wystąpił m.in. w przedstawieniu „Parady” Jana Potockiego, które zdobyło międzynarodowy rozgłos dzięki pokazom w ramach Teatru Narodów w Paryżu. Następnie, do 1992 r., pracował w zespole Teatru Polskiego w Warszawie.

Wiesław Gołas był twórcą doskonałych kreacji komediowych, współtwórca Kabaretu Koń, członek Kabaretu Starszych Panów, członek Kabaretu Dudek, wykonawca piosenki „W Polskę idziemy” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie.

Dużą popularność zapewniły mu role w serialach (Wiesław Gołas zagrał m.in. w „Czterech pancernych i psu” jako Tomasz Czereśniak i „Alternatywy 4” jako Majewcki) oraz w kilku komediach Stanisława Barei.

Za osiągnięcia artystyczne Wiesław Gołas został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarł Wiesław Gołas

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Wielka szkoda Pana Wiesia.
Tomek Czereśniak z "Czterej pancerni i pies", znany z piosenki "W Polskę idziemy", którą przerobił Kazik.
1964: Wcielił się w wampira, do tego "Droga" i zakochany w tancerce PZLPiT "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego w filmie "Żona dla Australijczyka", kiedyś kabaret.
W ostatnich latach coraz rzadziej mówiono o mistrzu sceny. Szkoda, że odszedł, ale dożył naprawdę pięknego wieku.
Na zawsze pozostanie w Naszych sercach.
odpowiedź