SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wiesław Podkański: Nie można mieszać kwestii wydawniczych z polityką

- W przeszłości mieliśmy przypadki kilkuset sporów pomiędzy wydawcami o prawa do tytułu, jednak nikt nie biegał w tego typu sytuacjach na skargę do polityków - mówi nam Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy.

Wiesław Podkański

Wiesław Podkański

Wypowiedź Wiesława Podkańskiego jest związana z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie, który na wniosek Gremi Media zakazał wydawania tygodnika „W Sieci”. Tytuł pisma miał naruszać prawa intelektualne Gremi Media, gdyż - zdaniem sądu - zbyt bezpośrednio nawiązuje do nazwy serwisu „W sieci opinii”, który funkcjonuje jako jedna z podstron „Rzeczpospolitej” (wsieci.rp.pl).

Redakcja magazynu „W Sieci” zwróciła się w tej sytuacji z prośbą o pomoc do grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, działających w parlamentarnym zespole ds. obrony demokratycznego państwa prawa. Efektem była m.in. wypowiedź posła PiS Adama Kwiatkowskiego, który stwierdził podczas konferencji prasowej, że cała sprawa nosi znamiona ataku ze strony Grzegorza Hajdarowicza, właściciela Gremi Media, na wolne media, które są nieprzychylne rządowi.

- W sprawie związanej z zakazaniem wydawania magazynu braci Karnowskich nie widzę nic nadzwyczajnego. Od 1989 roku mieliśmy w Polsce przypadki kilkuset sporów między wydawcami o prawa do tytułu, więc nie jest to absolutnie nic nowego. Problem polega na tym, że do tej pory w tego typu sporach wydawcy sięgali po argumenty prawne i zwracali się z prośbą o rozstrzygnięcie do sądu - tak, jak zresztą uczynił to Grzegorz Hajdarowicz. Dotychczas nikt nie biegał w tego typu sytuacjach na skargę do polityków, w tym przypadku jest to ewidentnie nowość. Muszę mocno podkreślić, że nie podoba mi się mieszanie kwestii wydawniczych i polityki. Siłą mediów powinna być niezależność polityczna, a nie skargi kierowane do polityków - skomentował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy.

Podkański podkreślił, że nie przyjmuje do wiadomości argumentu, iż zakazanie wydawania magazynu pod tytułem „W Sieci” to zamach na wolność słowa w Polsce. - Przecież nikt nie zakazuje wydawania czasopisma jako takiego, nie dochodzi do jego likwidacji. Mamy do czynienia tylko ze zwykłym sporem o tytuł - mówi Podkański.

- Jeśli chodzi o kwestie etyczne, to mamy tutaj do czynienia z zupełnie innym problemem. To Michał Karnowski, pracując dla magazynu „Uważam Rze” wydawanego przez Presspublikę jednocześnie po cichu, „na boku” pracował nad konkurencyjnym projektem, używając do tego sprzętu Presspubliki i biorąc sowite wynagrodzenie od Grzegorza Hajdarowicza. Tak przynajmniej twierdzi zarząd Presspubliki (obecnie Gremi Media - przyp. red.), nie mogę też na pewno stwierdzić, że robił to w godzinach pracy. To, że ludzie przechodzą z redakcji do redakcji, to nic nowego. Ale już to, że w godzinach pracy przygotowują konkurencyjny projekt do projektu, w którym sami funkcjonują, biorąc za to jednocześnie dużą pensję, to jest już rzadkie wydarzenie. Tak więc rozmawiając o kwestiach etycznych zwróciłbym uwagę bardziej na ten aspekt sprawy - powiedział nam Wiesław Podkański.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiesław Podkański: Nie można mieszać kwestii wydawniczych z polityką

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pyszałkowate kpy wciąż próbują nas okpić
Dosyć mam Karnowskich, Pospieszalskich, in. i ich "polityków". Znaleźli sobie sposób na zarabianie pieniędzy metodą "na Polskę".
21 42
odpowiedź
User
fuj
Festiwal kpów trwa.
20 10
odpowiedź
User
tutti
A spotykali się z politykami pod śmietnikami? Może w tej sprawie wypowie się prezes Podkański?
42 10
odpowiedź
User
p
Panie prezesie z całym szacunkiem. Mówi pan ze nikt im nie zabrania wydawania tygodnika tylko małe ale z dnia na dzień nie mogą go tytułować. No to pozwólmy wyborczej wydawać dziennik ale od jutra nie mogą używać tytułu gazeta wyborcza. Wg pana to jest ok? Niech od jutra, pomijam problemy wydawnicze, nazywa się np. NEWSY i ciekawe kto ja kupi i rozpozna swój tytuł?
29 12
odpowiedź
User
Tow.WIESŁAW
Jaki prezes, taka wypowiedź.
32 12
odpowiedź