SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN24 za opłatą w WP Pilot. TVN chce zachować prawo do zablokowania reemisji

Spółka Netwizor, właściciel WP Pilot należącej do Wirtualnej Polski zakończyła trwające kilkanaście miesięcy negocjacje w sprawie emisji TVN24 i TVN24 BiS na tej platformie. W ramach podpisanego w tym tygodniu porozumienia TVN Discovery Polska chce zachować prawo do tzw. blackoutów, czyli prawo do blokowania dowolnej reemisji w programach, co nie podoba się WP - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl.

fot. materiały prasoweArticle

WP Pilot to internetowa platforma służąca do odtwarzania kanałów telewizji naziemnej w internecie. Bezpłatnie można oglądać do 30 kanałów, powyżej – w zależności od pakietu i jego ceny – można oglądać także kanały z ofert nadawców kablowych i satelitarnych. W 2017 roku Wirtualna Polska kupiła spółkę Netwizor, do której należy serwis.

Od tamtego czasu WP toczy regularne spory z nadawcami, którym nie podoba się fakt retransmitowania ich kanałów w usłudze internetowej. Niewiele mogą z tym jednak zrobić. Ostatnie stanowisko, jakie zajęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (a raczej stanowiska, pod uwagę bierzemy jednak to ostatnie) dotyczące stosowania must carry, must offer na polskim rynku (art. 43 Ustawy o radiofonii i telewizji) pochodzi z maja 2018 roku. Zakłada ono, że operator rozprowadzający programy telewizyjne musi włączać do swojej oferty kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP (must carry), a nadawcy tych telewizji nie mogą odmówić zgody na udostępnienie sygnału ani uzależniać jej "od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania" (must offer).

Interpretacja tej zasady wywołuje wiele kontrowersji, ponieważ umożliwia ona reemisję sygnału nadawców przez takie usługi jak WP Pilot, co swego czasu publicznie krytykował były już prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski (obecnie doradca zarządu). Problemem jest także monetyzacja reklam, emitowanych za pośrednictwem platformy z których inni nadawcy (m.in. Polsat, TVN, Puls itd.) nie otrzymują pieniędzy.

Długie negocjacje pełne zwrotów akcji

Jakiś czas temu „Puls Biznesu” opisywał spór między spółką Netwizor a TVN Discovery Polska. Już w lutym 2018 roku WP Pilot zwracał się do Grupy TVN z prośbą o przedstawienie oferty na dystrybucję TVN24 i TVN24 BiS (w tej chwili nie ma ich w ofercie, jest tylko główny kanał TVN). Przy przejęciu kontroli nad Scripps Network (i pośrednio nad Grupą TVN) przez Discovery, spółka miała się zobowiązać się do udostępniania dwóch polskich kanałów informacyjnych „obecnym i przyszłym dystrybutorom telewizyjnym w Polsce za rozsądną cenę, ustalaną poprzez odniesienie do porównywalnych umów”. Discovery miało zgodzić się na oferowanie swoich kanałów tym operatorom, którzy dostarczająca usługę linearnej telewizji (również operatorom OTT – Over The Top).

Najpierw TVN miał informować spółkę Netwizor o finalizacji usługi po przejęciu Scrippsa przez Discovery, ale od kwietnia 2018 roku nie przedstawił oferty. Rok później po przypomnieniu o tym fakcie firma miała jednak odmówić WP Pilotowi ze względu na trwający spór sądowy między nimi. W odpowiedzi Netwizor skierował pismo w tej sprawie bezpośrednio do Discovery, kilka miesięcy później - w październiku 2019 roku - ustalono szczegóły pojawienia się TVN24 i TVN24 BiS w WP Pilocie. Od tamtego czasu miały rozpocząć się negocjacje, które utknęły w martwym punkcie.

Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, jeszcze w grudniu 2019 roku odbyło się ostatnie spotkanie negocjacyjne między TVN a spółką Netwizor. Przez miesiąc TVN milczał, mniej więcej w połowie marca właściciel WP Pilota przesłał ostateczne uwagi do umowy. Miał zgodzić się m.in. na prawo TVN do zablokowania reemisji dowolnej audycji w programach (tzw. blackout). Dodatkowo TVN chciał zachować prawo do rozpowszechniania obu programów w internecie bez jakichkolwiek ograniczeń. Mniej więcej od połowy marca TVN miał również milczeć w sprawie dalszych negocjacji, natomiast pod koniec marca poinformował rynek, że od 1 kwietnia TVN24 będzie dostępny we wszystkich pakietach platformie należącej do Player.pl (która jest konkurencją dla WP Pilota). Negocjacji i sporu sądowego nie chciały wtedy komentować obie strony – ani TVN, ani Wirtualna Polska.

TVN24 będzie w WP Pilocie

Jak wynika teraz z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, ostatecznie TVN Discovery Polska udało się porozumieć z Netwizorem i Wirtualną Polską. Strony miały podpisać umowę w sprawie emisji kanału TVN24 w WP Pilocie w tym tygodniu.

Ma to być efekt decyzji Komisji Europejskiej z 6 lutego 2018 roku, która była związana z przejęciem przez Discovery Inc. (poprzednio: Discovery Communications Inc. - przyp.red.) kontroli nad Scripps Networks Interactive Inc. - właścicielem TVN SA. Discovery miał się wtedy zobowiązać, że będzie udostępniać program TVN24 i związany z nim program TVN24 BiS obecnym i przyszłym dystrybutorom telewizyjnym w Polsce „za rozsądną cenę ustalaną poprzez odniesienie do porównywalnych umów”.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że Netwizor zgodził się na wszystkie warunki zaproponowane przez TVN, w tym również na możliwość tzw. czasowych black outów, czyli prawo do zablokowania reemisji dowolnej audycji w programach. Jednocześnie TVN zachowa prawo do rozpowszechniania obu programów, także w internecie bez jakichkolwiek ograniczeń. Umowa ma obowiązywać na określony czas, a Netwizor ma kwestionować zapis dotyczący black outów. Prawdopodobnie zwróci się z tą kwestią do Komisji Europejskiej. Formalnie od jutra może już nadawać TVN24 i TVN24 BiS w WP Pilocie. Spółka nie komentuje naszych ustaleń, TVN również powstrzymuje się od komentarzy.

Miesięczny dostęp do TVN 24 i TVN 24 BiS kosztuje w WP Pilocie 9,90 zł przy płatności odnawialnejlub 11,90 zł jednorazowo. Kanały dostępne są też w nowym pakiecie Rozszerzonym Maxi od 41,90 zł miesięcznie (pakiet Rozszerzony bez nich kosztuje od 34,90 zł).

Historia lubi się powtarzać

Przypomnijmy, że identyczna sytuacja miała miejsce kiedy rozgrywały się ostatnie piłkarskie Mistrzostwa Świata. Na co dzień publiczna telewizja zdaje się już nie mieć pretensji do Wirtualnej Polski za transmitowanie jej kanałów. W okresie wielkich rozgrywek chodzi jednak o prawa do transmisji za które płaci duże pieniądze. TVP w czasie ostatniego Mundialu nie chciała, aby jej kanały były rozpowszechniane na platformie WP Pilot, argumentując, że poniosła wysokie koszty za prawa do transmisji.

Spór obfitował w kilka zwrotów akcji - na czas rozmów - do 16 lipca 2018 roku stacje publicznego nadawcy miały nie być dostępne w usłudze oferowanej przez WP, jednak krótko po starcie Mistrzostw Świata w piłce nożnej Wirtualna Polska przywróciła kanały Telewizji Polskiej na WP Pilot - tyle że z wyłączeniem transmisji meczów i programów meczowych stacji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajęła wtedy stanowisko, że należy respektować zasadę must carry, must offer.

Wirtualna Polska kupiła Netwizor pod koniec 2016 roku, wyceniając firmę na 2,27 mln zł. W połowie 2018 roku platforma, działająca wcześniej pod nazwą VideoStar, została przekształcona w WP Pilot. Obecnie z usługi można korzystać w całej Unii Europejskiej, po wejściu w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie transgranicznego przenoszenie usług internetowych.

Na WP Pilot dostępny jest streaming prawie 100 kanałów, z czego 30 za darmo. Pozostałe są oferowane w kilku odpłatnych pakietach, kosztujących miesięcznie od 6,90 zł (pakiet Starter Plus) do 34,90 zł (pakiet Rozszerzony).

W ub.r. Wirtualna Polska Holding zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 24,9 proc. do 708,7 mln zł oraz spadek zysku netto z 76 do 71,1 mln zł. W segmencie internetowym miała 688,38 mln zł przychodów i 223,28 mln zł skorygowanego zysku EBITDA według nowego standardu rachunkowego MSSF 16, a Telewizja WP zanotowała 20,32 mln wpływów i 4,34 mln zł skorygowanej straty EBITDA wg MSSF 16.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN24 za opłatą w WP Pilot. TVN chce zachować prawo do zablokowania reemisji

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Płatna kodowana telewizja, w której jest więcej reklam, niż w jakiejkolwiek otwartej komercji.
odpowiedź
User
Marek Pańko
Brawo Pilot. Długo na to czekaliśmy
odpowiedź
User
Iron
Kanał informacyjny kodowany tylko w Polsce tak może byc
odpowiedź