SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kuwejt zakazuje emisji "Barbie", by chronić "tradycje społeczne"

Rząd Kuwejtu zakazał w czwartek wyświetlania filmu Grety Gerwing “Barbie”. Powodem jest ochrona "etyki publicznej i tradycji społecznej" - poinformowała państwowa agencja prasowa. W środę władze Libanu również zasygnalizowały zamiar wprowadzenia zakazu publicznych pokazów tego obrazu.

Film „Barbie”, reż. Greta GerwigFilm „Barbie”, reż. Greta Gerwig

“Barbie” rzekomo "promuje idee i przekonania, które są obce kuwejckiemu społeczeństwu i porządkowi publicznemu" - przekazał rzecznik ministerstwa informacji. Władze tego kraju zakazały również, z podobnych powodów, projekcji australijskiego horroru "Talk to Me".

Liban myśli o zakazie dla “Barbie

W Libanie minister kultury Mohammad Mortada ogłosił w środę, że zwrócił się do ministerstwa spraw wewnętrznych o "podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu zakazania pokazywania +Barbie+" w kraju.

Film "promuje homoseksualizm i transseksualizm (...) popiera odrzucanie opieki ojca, podważa i wyśmiewa rolę matki oraz kwestionuje konieczność małżeństwa i posiadania rodziny" - powiedział Mortada. Film miał być wyświetlany w libańskich kinach od 31 sierpnia.

"Barbie" zarobił w ciągu trzech tygodni ponad miliard dolarów. Film nadal utrzymuje się na pierwszym miejscu listy obrazów najchętniej oglądanych w kinach - poinformowała agencja AP, a studio Warner Bros, które jest dystrybutorem filmu Grety Gerwig zaczęło nazywać swój produkt "Barbilion". Dotychczas tylko 53 obrazy zarobiły ponad miliard dolarów. "Barbie" jest ponadto najbardziej kasowym filmem wyreżyserowanym przez kobietę.

Film Grety Gerwig trafił do kin 21 lipca. Opowiada losy Barbie, która jako lalka, na przestrzeni ponad 60 lat, przeszła ogromną przemianę, stając się ważną postacią kultury popularnej. Została zaprojektowana w 1958 roku, a do sprzedaży trafiła 9 marca 1959 podczas nowojorskich targów zabawek. Autorką projektu była Ruth Handler. Twórczyni niedługo później – wraz z mężem Elliottem Handlerem – rozwinie istniejącą od 1945 do dzisiaj, firmę Mattel, czyli producenta słynnej lalki.

"Barbie" zdobyła sobie szeroką publiczność nawet w Chinach, mimo że w ostatnich latach decydują się one na coraz większą izolację - zauważa portal CNN. Profesor Michael Berry, dyrektor Centrum Studiów Chińskich z Uniwersytetu Kalifornijskiego, podkreśla, że w Państwie Środka, podobnie jak w innych krajach dzieci dorastały z lalkami "Barbie", a film wykorzystuje to inteligentnie, zachęcając zarówno miłośników jak i zaprzysięgłych wrogów "Barbie".

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Kuwejt zakazuje emisji "Barbie", by chronić "tradycje społeczne"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl