SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmowa Orange, T-Mobile, Plusa i Play. UOKiK nałożył ogromną karę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ukarał łącznie 113 mln zł kary czterech największych operatorów telefonii mobilnej za zmowę w sprawie rozmów dotyczących wprowadzenia telewizji mobilnej, poinformowała wczoraj prezes urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

PTK Centertel z grupy TPSA (operator sieci Orange) został ukarany 35,0 mln zł kary, Polkomtel (Plus) - 33,4 mln zł, PTC (T-Mobile, dawniej Era) - 34,0 mln zł a P4 (Play) - karą w wysokości 10,7 mln zł.

"Uznaliśmy, że najwięksi operatorzy, po przegranym przetargu na częstotliwości zawarli nielegalne porozumienie" - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel na konferencji prasowej. Wyjaśniła, że polegało ono zarówno na uzgadnianiu wspólnej polityki wobec Info-TV-FM (które wygrało przetarg z Mobile TV - spółką, w której udziały mieli wszyscy czterej operatorzy), jak też wymianie tajnych informacji, a nawet współpracy w zakresie public relations i kwestionowaniu oferty wygranego. Polityka informacyjna "czwórki" miała obejmować też "czarny PR" dotyczący nie tylko oferty Info-TV-FM, ale też technologii w jakiej miała oferować swoje usługi.

W 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozstrzygnął konkurs na rezerwację częstotliwości umożliwiających m.in. odbiór telewizji w telefonie komórkowym w technologii cyfrowej (DVB-H). Startowały w nim dwa podmioty - spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV, zawiązane specjalnie w tym celu przez czterech operatorów komórkowych- Polkomtel, Polską Telefonię Cyfrową, PTK Centertel i P4. Rezerwację częstotliwości otrzymał Info-TV-FM, który miał być hurtowym operatorem bez prawa świadczenia własnej usługi detalicznej.

"Świadczenie usług odbiorcom indywidualnym na szeroką skalę wymagało podpisania umów z operatorami telefonii komórkowej. Wątpliwości urzędu wzbudziły niepokojące sygnały docierające z rynku dotyczące zachowania operatorów po przegraniu konkursu. We wrześniu ubiegłego roku prezes urzędu wszczęła postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem zawarcia nielegalnego porozumienia pomiędzy czterema operatorami komórkowymi" - poinformował UOKiK w komunikacie.

>> TPSA: odwołamy się od kary w sprawie kartelu

W trakcie postępowania UOKiK dokonał między innymi przeszukań w siedzibie spółek związanych ze sprawą (z wyjątkiem Centertela) i ukarał Polkomtela oraz PTC za utrudnianie tego dochodzenia. Co ciekawe, tamte kary były wyższe niż nałożone dziś. Kara dla Polkomtela wyniosła ok. 130,7 mln zł, a dla PTC - ponad 123 mln zł.

Urząd ocenił, że zachowania konkurentów doprowadziły do zaburzenia mechanizmu skutecznej konkurencji. Ograniczyły wzajemną niepewność operatorów, co do oceny oferty Info-TV-FM przez każdego z nich i możliwości podjęcia indywidualnej współpracy.

"Trwające ponad dwa i pół roku nielegalne porozumienie wstrzymało rozwój rynku hurtowego telewizji DVB-H, a konsumenci zostali pozbawieni możliwości korzystania z usług telewizji mobilnej przez telefon" - podkreślono w komunikacie.

>>> Polkomtel protestuje, odwoła się od kary nałożonej przez UOKiK

Krasnodębska-Tomkiel podkreśliła, że z ustaleń urzędu wynika, iż uczestnicy porozumienia zdawali sobie sprawę z tego, że łamią prawo (przed ryzykiem ostrzegać mieli np. reprezentanci P4). "Świadczy o tym np. wymiana wewnętrznej korespondencji elektronicznej, w której pracownicy jednego z operatorów informowali się wzajemnie, że pozostali zmawiający zdają sobie sprawę z ryzyka antymonopolowego" - deklaruje UOKiK. Równocześnie urząd poinformował, że "ustaleń dokonywano na licznych spotkaniach na wysokim szczeblu, głównie w gronie przedstawicieli operatorów w zarządzie i radzie nadzorczej konsorcjum, również z udziałem prezesów".

Decyzja UOKiK nie jest prawomocna.

Dołącz do dyskusji: Zmowa Orange, T-Mobile, Plusa i Play. UOKiK nałożył ogromną karę

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stoczniowiec z tv mobilnej
Taa i może jakiś 'INfo-TV-FM' ma kasę na rozruch tv mobilnej
Chyba ,że to inwestor z Kataru. Tak więc i za 10 lat tej telewizji nie będzie.
odpowiedź
User
nick
Info tv fm kupił niedawno Solorz wiec kasa bedzie. A rozwój tv mobilnej to jego pomysł na przyszłe zyski
odpowiedź
User
dvb-h
No socjalizm pełną gębą.
Urzędnik teraz decyduje o tym, czy prywatny podmiot chce lub nie chce skorzystać z usług innej firmy. Przecież to granda i zaprzeczenie wolnej konkurencji. Pogonić tę babę!
odpowiedź