SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest pierwszy związek zawodowy w Bauerze. Szefową Anita Zuchora

Dziennikarka miesięcznika „Pani” Anita Zuchora została szefową Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, który zawiązał się kilka dni temu w Wydawnictwie Bauer. To pierwszy związek w tym firmie. - I bardzo potrzebny: od chwili, gdy stało się jasne, że działamy, mam mnóstwo telefonów i deklaracji przystąpienia - mówi Anita Zuchora portalowi Wirtualnemedia.pl.

Anita Zuchora, szefowa Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer, fot. archiwum prywatneAnita Zuchora, szefowa Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer, fot. archiwum prywatne

„Po 30 latach nareszcie powstał tu związek” - podkreśla w rozmowie z nami Anita Zuchora. Zarząd Bauera został już poinformowany o powstaniu struktur związkowych.

Ile osób liczy nowa organizacja? - Tego wolałabym nie zdradzać, mogę tylko powiedzieć, że dla założenia go wymaganych jest co najmniej 10 osób i taki wymóg został spełniony. Wciąż jednak zapisują się lub deklarują chęć zapisu coraz to nowe osoby, widać więc, że potrzeba była duża - mówi nam Anita Zuchora.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W cywilizowanym świecie funkcjonujące przy firmach związki zawodowe nie są postrzegane jako zagrożenie dla pracodawcy, lecz jako normalny i potrzebny element funkcjonowania firmy. W naszej działalności zależy nam na dobrej komunikacji w firmie i dobrych warunkach pracy - dodaje.

Tymczasowo, na trzy miesiące

Czym chcą zajmować się związkowcy w Wydawnictwie Bauer? Jak mówi nam przewodnicząca, organizacja ma już konkretny plan działania, obejmujący kilka niezwykle istotnych (z punktu widzenia pracowników) spraw. – Nie byłoby dobrze, gdyby pracodawca o naszych planach rozmów z nim dowiadywał się z mediów, więc poczekajmy z ujawnieniem tematów aż ustalimy agendę spotkań – mówi szefowa związkowców.

Komitet, który powstał przy Bauerze, jest tymczasowy: to oznacza, że w ciągu trzech miesięcy musi odbyć się walne zebranie, na którym zostaną wybrane władze na pełną kadencję. Wówczas związek zmieni nazwę: zniknie określenie „Komisja Tymczasowa”. Wtedy zapewne związkowcy opowiedzą więcej o swoich celach.

W listopadzie 2022 roku Wydawnictwo Bauer zdecydowało o zamknięciu pięciu tytułów prasowych: „Naj”, „Przepis na zdrowie”, „Bliżej Ciebie”, "Takie jest życie” i "Cuda i objawienia” oraz szeregu wydań specjalnych. Decyzja ta oznaczała rozstanie firmy z dziewięcioma pracownikami.

W 2021 r. przychody Wydawnictwa Bauer zmalały o 2 proc. do 353,55 mln zł, a zysk netto - ze 107,82 do 98,93 mln zł. Na koniec ub.r. spółka miała 506 pracowników.

Do czego przydają się związki w spółkach?

Związki powstają także w innych medialnych firmach, zaś w tych, w których istnieją od dawna, odgrywają ważną rolę choćby przy zwolnieniach grupowych. I tak: w grudniu 2021 roku w TVN powstał pierwszy związek zawodowy w tej firmie. Założyli go przedstawiciele Związkowej Alternatywy, liderem został Tomasz Ozimkiewicz. - Podobne organizacje mają też powstać w TVP i Polsacie, a na ich bazie – związkowy trust branży telewizyjnej – mówił wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Szumlewicz, szef Związkowej Alternatywy. Z tych planów jednak do dzisiaj nic nie wyszło. 

Z kolei w grudniu 2022 roku związki zawodowe działające przy Ringier Axel Springer Polska porozumiały się z zarządem spółki co do wypłaty jednorazowych tzw. dodatków inflacyjnych dla pracowników. O tych dodatkach rozmawiano od września ub. roku. Firma przyznała każdemu pracownikowi – w zależności od zarobków – od 700 zł do 3,5 tys. zł. Wypłaty ruszyły w styczniu br. Związkowcy czynnie uczestniczyli także w rozmowach o świadczeniach wypłacanych pracownikom podczas przeprowadzonych w listopadzie zwolnień.

Dodatki inflacyjne wywalczyli także latem ub. roku związkowcy Agory. A w listopadzie 2022 zawarli z zarządem spółki porozumienie, w myśl którego odchodzący z firmy (w ramach zwolnień grupowych) otrzymywać mieli od 7,2 tys. zł do ponad 23 tys. zł (poza ustawowymi odprawami). - To bezprecedensowe wsparcie dla odchodzących w zwolnieniach grupowych, bo bezprecedensowa jest także sytuacja – mówiła wówczas Adriana Rozwadowska, szefowa NSZZ "Solidarność" w Agorze i Inforadio.

Dołącz do dyskusji: Jest pierwszy związek zawodowy w Bauerze. Szefową Anita Zuchora

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Za późno.
odpowiedź
User
Roma
Gratulacje, dobra robota, choć oczywiście późno. Ale fakt, że tak późno, pokazuje, czym jest i był Bauer.
odpowiedź
User
wniosek
Szkoda życia na Bauera. Wyzysk i tyle.
odpowiedź