SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest pierwszy związek zawodowy w Bauerze. Szefową Anita Zuchora

Dziennikarka miesięcznika „Pani” Anita Zuchora została szefową Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, który zawiązał się kilka dni temu w Wydawnictwie Bauer. To pierwszy związek w tym firmie. - I bardzo potrzebny: od chwili, gdy stało się jasne, że działamy, mam mnóstwo telefonów i deklaracji przystąpienia - mówi Anita Zuchora portalowi Wirtualnemedia.pl.

Anita Zuchora, szefowa Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer, fot. archiwum prywatneArticle

„Po 30 latach nareszcie powstał tu związek” - podkreśla w rozmowie z nami Anita Zuchora. Zarząd Bauera został już poinformowany o powstaniu struktur związkowych.

Ile osób liczy nowa organizacja? - Tego wolałabym nie zdradzać, mogę tylko powiedzieć, że dla założenia go wymaganych jest co najmniej 10 osób i taki wymóg został spełniony. Wciąż jednak zapisują się lub deklarują chęć zapisu coraz to nowe osoby, widać więc, że potrzeba była duża - mówi nam Anita Zuchora.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W cywilizowanym świecie funkcjonujące przy firmach związki zawodowe nie są postrzegane jako zagrożenie dla pracodawcy, lecz jako normalny i potrzebny element funkcjonowania firmy. W naszej działalności zależy nam na dobrej komunikacji w firmie i dobrych warunkach pracy - dodaje.

Tymczasowo, na trzy miesiące

Czym chcą zajmować się związkowcy w Wydawnictwie Bauer? Jak mówi nam przewodnicząca, organizacja ma już konkretny plan działania, obejmujący kilka niezwykle istotnych (z punktu widzenia pracowników) spraw. – Nie byłoby dobrze, gdyby pracodawca o naszych planach rozmów z nim dowiadywał się z mediów, więc poczekajmy z ujawnieniem tematów aż ustalimy agendę spotkań – mówi szefowa związkowców.

Komitet, który powstał przy Bauerze, jest tymczasowy: to oznacza, że w ciągu trzech miesięcy musi odbyć się walne zebranie, na którym zostaną wybrane władze na pełną kadencję. Wówczas związek zmieni nazwę: zniknie określenie „Komisja Tymczasowa”. Wtedy zapewne związkowcy opowiedzą więcej o swoich celach.

W listopadzie 2022 roku Wydawnictwo Bauer zdecydowało o zamknięciu pięciu tytułów prasowych: „Naj”, „Przepis na zdrowie”, „Bliżej Ciebie”, "Takie jest życie” i "Cuda i objawienia” oraz szeregu wydań specjalnych. Decyzja ta oznaczała rozstanie firmy z dziewięcioma pracownikami.

W 2021 r. przychody Wydawnictwa Bauer zmalały o 2 proc. do 353,55 mln zł, a zysk netto - ze 107,82 do 98,93 mln zł. Na koniec ub.r. spółka miała 506 pracowników.

Do czego przydają się związki w spółkach?

Związki powstają także w innych medialnych firmach, zaś w tych, w których istnieją od dawna, odgrywają ważną rolę choćby przy zwolnieniach grupowych. I tak: w grudniu 2021 roku w TVN powstał pierwszy związek zawodowy w tej firmie. Założyli go przedstawiciele Związkowej Alternatywy, liderem został Tomasz Ozimkiewicz. - Podobne organizacje mają też powstać w TVP i Polsacie, a na ich bazie – związkowy trust branży telewizyjnej – mówił wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Szumlewicz, szef Związkowej Alternatywy. Z tych planów jednak do dzisiaj nic nie wyszło. 

Z kolei w grudniu 2022 roku związki zawodowe działające przy Ringier Axel Springer Polska porozumiały się z zarządem spółki co do wypłaty jednorazowych tzw. dodatków inflacyjnych dla pracowników. O tych dodatkach rozmawiano od września ub. roku. Firma przyznała każdemu pracownikowi – w zależności od zarobków – od 700 zł do 3,5 tys. zł. Wypłaty ruszyły w styczniu br. Związkowcy czynnie uczestniczyli także w rozmowach o świadczeniach wypłacanych pracownikom podczas przeprowadzonych w listopadzie zwolnień.

Dodatki inflacyjne wywalczyli także latem ub. roku związkowcy Agory. A w listopadzie 2022 zawarli z zarządem spółki porozumienie, w myśl którego odchodzący z firmy (w ramach zwolnień grupowych) otrzymywać mieli od 7,2 tys. zł do ponad 23 tys. zł (poza ustawowymi odprawami). - To bezprecedensowe wsparcie dla odchodzących w zwolnieniach grupowych, bo bezprecedensowa jest także sytuacja – mówiła wówczas Adriana Rozwadowska, szefowa NSZZ "Solidarność" w Agorze i Inforadio.

Dołącz do dyskusji: Jest pierwszy związek zawodowy w Bauerze. Szefową Anita Zuchora

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Za późno.
odpowiedź
User
Roma
Gratulacje, dobra robota, choć oczywiście późno. Ale fakt, że tak późno, pokazuje, czym jest i był Bauer.
odpowiedź
User
YKK
Zaraz będzie po Bauerze w Polsce, więc to związek zawodowy imienia ostatniego, który gasi światło.
odpowiedź