SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zygmunt Solorz-Żak drugim z najbogatszych Polaków, dużo zyskali Ruta i Walter

Zygmunt Solorz-Żak pozostaje drugim na liście stu najbogatszych Polaków według magazynu „Forbes”, z majątkiem oszacowanym na 11,9 mld zł. W zestawieniu branżę mediów reprezentują jeszcze Heronim Ruta, Aldona Wejchert, Mariusz Walter i Łukasz Wejchert.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Majątek Zygmunta Solorza-Żaka został oszacowany przez „Forbes” na 11,9 mld zł, o 11,2 proc. więcej niż rok wcześniej. W ostatnim roku najważniejszymi wydarzeniami dla biznesmena były połączenie jego dwóch największych firm - przejęcie w maju ub.r. Polkomtela przez Cyfrowy Polsat (więcej o tym) - oraz odejście jesienią wieloletniego prezesa Cyfrowego Polsatu Dominika Libickiego (więcej na ten temat). Spory wpływ na majątek osobisty Solorza-Żaka miał sfinalizowany wiosną ub.r. rozwód z Małgorzatą Żak. Oprócz sektora mediów i telekomunikacji biznesmen kontroluje też podmioty z branży energetycznej (m.in. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) oraz finansowej (m.in. Plus Bank).

Na 17. miejscu rankingu „Forbesa” znalazł się Heronim Ruta będący od wielu lat bliskim współpracownikiem Solorza-Żaka (dzięki temu zasiada w kierownictwach i ma udziały w jego niektórych spółkach). Majątek Ruty wyceniono na 1,35 mld zł, aż o 62,7 proc. więcej niż rok wcześniej, co pozwoliło mu awansować o siedem pozycji.

W zestawieniu jest również dwoje dzieci Jana Wejcherta, zmarłego w 2009 roku współzałożyciela Grupy ITI. Majątek Aldony Wejchert z dziećmi oszacowano na 800 mln zł (co dało jej 28. miejsce; rok wcześniej nie znalazła się w rankingu), a Łukasza Wejcherta - na 350 mln zł (tyle samo co przed rokiem, co spowodował spadek z 72. na 80. lokatę).

Na 55. pozycji uplasował się Mariusz Walter, honorowy prezydent Grupy ITI, z rodziną. Jego stan posiadania wyceniono na 550 mln zł, o 37,5 proc. więcej niż rok temu, dzięki czemu awansował o 10 pozycji.

Liderem rankingu „Forbesa” niezmiennie jest Jan Kulczyk z majątkiem oszacowanym na 15,1 mld zł (o 33,6 proc. więcej niż przed rokiem). Na trzecie miejsce z czwartego awansował Michał Sołowow, a w przeciwnym kierunku przesunął się Leszek Czarnecki.

TOP10 najbogatszych Polaków w 2015 roku wg "Forbesa"

lp.

lp. w 2014

imię i nazwisko

majątek (mln zł)

zmiana (proc.)

branża

1

1

Jan Kulczyk

15100

33,6

infrastruktura, surowce

2

2

Zygmunt Solorz-Żak 

11900

11,2

finanse, media, telekomunikacja

3

4

Michał Sołowow  

7700

11,6

budownictwo i architektura, przemysł chemiczny

4

3

Leszek Czarnecki   

5000

-29,6

finanse, nieruchomości

5

6

Dariusz Miłek   

3860

24,5

nieruchomości, przemysł obuwniczy

6

-

Wiaczesław Smołokowski

3700

-

surowce

6

-

Grzegorz Jankilewicz

3700

-

surowce

8

5

German Efromovich   

3600

-2,7

transport i logistyka

9

7

Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak  

3300

8,2

branża spożywcza, farmacja

10

8

Roman Karkosik  

2150

-12,2

przemysł chemiczny, metalurgiczny, motoryzacja

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak drugim z najbogatszych Polaków, dużo zyskali Ruta i Walter

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obywatel
i oni wszyscy smia jeszcze dawać na antenie komunikaty o tym by wpłacać kasę na wymyślone przez nich fundacje. Choć sele niby szczytne, to Niech sami płacą, nie zbiednieją. Wolimy wspomagać innych potrzebujących
23 34
odpowiedź
User
Nick
Dobry rok dla Solorza-Żaka. Ale też CP miał dobry rok, bo w przeciwieństwie do innych platform/kablówek - nie stracił abonentów, tylko wręcz zyskał, co może świadczyć o tym, że ludzie z tej platformy są bardzo zadowoleni.
37 17
odpowiedź
User
Flintston
Piszesz, że to CP, ale jak CP, to także Plus, ostatnio wyróżniony jako operator roku, miał wielki wpływ na to, jak się drugi najbogatszy Polak wzbogaca. A jak Plus, to moim zdaniem trzeba ich pochwalić za zeszłoroczny pomysł na Plusha.
9 35
odpowiedź
User
ja
Zdecydowanie zgadzam się z komentarzem ,,Obywatela,, w telewizji aż roi się od reklam fundacji (tvn,polsat) ciekawi mnie ile pieniędzy dali ci biznesmeni na rzecz ich fundacji. Takie dochody co oni to marzenie wielu polaków.!
14 33
odpowiedź
User
j
Germán Efromovich wielki Polak faktycznie.
11 17
odpowiedź