SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

W październiku Polskie Radio miało znacząco poszerzyć zasięg w standardzie DAB+. Nastąpi to dopiero w przyszłym roku. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl o przyczynach opóźnienia, a także cyfryzacji radia w Polsce mówi Tomasz Berezowski, dyrektor biura technologii nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fm-dab+
Sprawa jest prosta jak zawsze chodzi o pieniądze! Nadawcy komercyjni nie chcą dab-u bo pojawienie się większej ilości komercyjnych programów (różnych nadawców / firm) oznacza dla nich podział tzw. 'tortu reklamowego' na jeszcze większą ilość graczy na rynku i mniejsze wpływy dla każdego z nich. Teraz rynek reklam jest ustawiony / podzielony i nikt z nich nie chce dopuścić nowych by stracić! ( swoją drogą chyba nie ma sansu dodawanie kolejnych takich samych 'radyjek na sms-y" bo tych jest już dość ale warto by postawić na różnorodność np: radia tematyczne czy choćby te ostatnio powstałe po byłym pr3 )
Steczy czy niestety dab+ prędzej czy później zastąpi FM bo wszystko idzie w cyfrę a z biegiem czasu analog stanie się nie opłacalny ekonomicznie. (europa już idzie w tym kierunku) Polskie radio może testować dab+ bo mają na to publiczne pieniądze. Jednak patrząc na to z innej strony gdy w końcu komercyjni 'wejda w dab+' (a na pewno wejdą albo będa do tego odgórnie zmuszeni) wtedy radio publiczne będzie tam już miało zbudowana słuchalność / rozpoznawalność (w końcu m/n o to też chodzi w mediach publiczny). Z osobistego doświadczenia wiem, że zasięg dab+ zwiekszył się ostatnio odczuwalnie i pojawiły się też odbiorniki w opcji 'mini wieża - wszystko w jednym FM / DAB+ / Net' dość dobre i w przystenej cenie. Mam taki testuje / słucham / używam. Rynek dostwców /producentów też będzie chcał na tym zarobić :)
odpowiedź
User
Julian
jestem za cyfryzacją, odbiorniki dab+ i internetowe są coraz bardziej dostępne, poza tym oswajanie słuchaczy z technologiami cyfrowymi sprzyja takim stacjom jak 357 i Nowy Świat, którym bardzo kibicuję, nawet jeżeli Polskie Radio będzie promowało radio cyfrowe to jego słuchalność od tego nie wzrośnie, bo w ramach stacji cyfrowych internetowych jest jeszcze większa konkurencja niż w fm. Kibicuję temu projektowi
odpowiedź
User
Analityk
Sprawa jest prosta jak zawsze chodzi o pieniądze! Nadawcy komercyjni nie chcą dab-u bo pojawienie się większej ilości komercyjnych programów (różnych nadawców / firm) oznacza dla nich podział tzw.

1. Komercyjni nie chcą DAB+, bo nie znamy daty swichoff, czyli poniosą dodatkowe koszty nadawania, a tort reklamowy się nie zwiększy, więc spadnie rentowność, a to przecież to prywatne biznesy
2. Publiczne radio dostało na to ekstra kasę więc ma to gdzieś
3. Publiczne radio od kilku lat buduje słuchalność na Dabie i nie zdobyła jakiegoś wielkiego audytorium - np Czwórki na Dabie słucha 15 tys osób dziennie (Badanie RadioTrack)
4. Na dziś cały proces cyfryzacji to transfer pieniędzy podatników z Krajowej Rady, poprzez Polskie Radio do Emitela
5. Tomek zmienił zdanie jak znalazł się w PR, jak był w Zetce mówił co innego i wiem to bo sam słyszałem)))
odpowiedź