SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

W październiku Polskie Radio miało znacząco poszerzyć zasięg w standardzie DAB+. Nastąpi to dopiero w przyszłym roku. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl o przyczynach opóźnienia, a także cyfryzacji radia w Polsce mówi Tomasz Berezowski, dyrektor biura technologii nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Inżynier
A ja zadam prastare inżynierskie pytanie: a po wuj?
Mamy początwk trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku, internet jest wszechobecny, tani i ogólnodostępny, a oni zawracają głowę przestarzałą technologią. DAB+ nowoczesny był 20 lat temu, w tej branży to bardzo dawno. Coś jakby w czasach odrzutowców pasażerskich promować dieslowskie transatlantyki jako lepsze od parowych...
odpowiedź
User
funk
kaminska zacheca pieszych do sluchania radia kierowcow. lepszego kabaretu juz dawno nie slyszalem, polecam wiadomosci w trojce
odpowiedź
User
fm-dab+
Sprawa jest prosta jak zawsze chodzi o pieniądze! Nadawcy komercyjni nie chcą dab-u bo pojawienie się większej ilości komercyjnych programów (różnych nadawców / firm) oznacza dla nich podział tzw.

1. Komercyjni nie chcą DAB+, bo nie znamy daty swichoff, czyli poniosą dodatkowe koszty nadawania, a tort reklamowy się nie zwiększy, więc spadnie rentowność, a to przecież to prywatne biznesy
2. Publiczne radio dostało na to ekstra kasę więc ma to gdzieś
3. Publiczne radio od kilku lat buduje słuchalność na Dabie i nie zdobyła jakiegoś wielkiego audytorium - np Czwórki na Dabie słucha 15 tys osób dziennie (Badanie RadioTrack)
4. Na dziś cały proces cyfryzacji to transfer pieniędzy podatników z Krajowej Rady, poprzez Polskie Radio do Emitela
5. Tomek zmienił zdanie jak znalazł się w PR, jak był w Zetce mówił co innego i wiem to bo sam słyszałem)))


ad1. więc jednak ten tort reklamowy i jednak chodzi o pieniądze ;)
ad2. PRAWDA! radio publiczne ma dotacje wiec może sobie pozwolić na takie "zabawy' w końcu m/n też taka jest ich rola testować /wdrażać nowości technologiczne bo mają publiczną kasę. Ale tez wątpie by którykolwiek komercyjny nadawca chciał to zrobić - i znów chodzi pieniądze :) ups!
ad3. Czwórka to akurat zły przykład bo adresowana do młodych, którzy prędzej wybiorą radio z netu (swoją droga powinna być w FM a jakiś czas temu zastąpiło ją PR24) Przypominam, że w dab są też radio chopin czy radio kierowców a to już trochę inny odbiorca.
ad4. patrz powyżej ad2 - tylko nadawca publiczny może sobie na to pozwolić nikt z komercyjnych tego sam z własnej woli nie zrobi. No i musi być jakis podmiot, który to ogarnie technologicznie od strony nadawczej (tak wiem, że jest jeszcze BCAST i działa i im też powinno się na to dać kasę by była różnorodnośc by był wybór ale trzeba to dobrze ustawić a od tego jest ta rada)
ad5. Tomek? What Tomek? Who that? (jak mówią emigranci z Puerto Rico u USA) Ja nie z mediów nawet nie z warszawy jestem :)
odpowiedź