SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy standard emisji DVB-T2 zbliża się wielkimi krokami. "Więcej kanałów, lepsza jakość sygnału"

Prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2) trwają w całej Europie. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało aktualizację Krajowego Planu Działań w sprawie zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce. Zmiana standardu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC planowana jest do 30 czerwca 2022 roku.

Dołącz do dyskusji: Nowy standard emisji DVB-T2 zbliża się wielkimi krokami. "Więcej kanałów, lepsza jakość sygnału"

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iksiński
Dużo tu uproszczeń i informacji na skróty. DVB-T2 rzeczywiście jest wprowadzane w wielu krajach gdzie dosyć pośpiesznie wprowadzane kiedyś DVB-T ze słabą kompresją MPEG2 i realnie słabymi możliwościami wprowadzenia satysfakcjonującej liczby stacji. Polska była zapuźniona w cyfryzacji więc od razu DVB-T wprowadzono z wyższą kompresją MPEG4. Przejście na DVB-T2 nie będzie więc miało takiego efektu jakościowo czy ilościowego.
Dodać jednak należy że wciąż w Polsce nie było woli /potrzeb zagospodarowania efektywnego całego widma w tym odpalenia MUX6 i MUX7 czy zmiany zagospodarowania kodowanego MUX4 który służy tylko i wyłącznie ochronie CP przed zbyt dużą ilością ogólnodostępnych stacji.
0 0
odpowiedź
User
x
No to w 2022 komuś PIK spadnie . Ja rencista , mam kupować nowy tv bo wam się 5G zachciało . Wolne żarty . Mam lepszy pomysł , oddajcie analogowe tv .
0 0
odpowiedź
User
iksiński
Poza tym marginalnie bierze się pod uwagę że upowszechnianie nowych odbiorników z DVB-T2 najwolniej postępuje wśród odbiorców naziemnej TV (zazwyczaj starszych, mniej zamożnych, często na granicy wykluczenia cyfrowego). Kompletnie bez znaczenia pozostaje tu nasycenie nowego typu odbiorników w Polsce ogółem bo kluczowy jest tylko i wyłącznie poziom nasycenia wśród dzisiejszych odbiorców naziemnej TV. Jeżeli w tym segmencie zbliżymy się do 90% to rzeczywiście nie będzie aż takiego problemu ale do tego nam bardzo daleko.
0 0
odpowiedź