SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Dzień Języka Ojczystego' w Polskim Radiu 

21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, by chronić dziedzictwo językowe. Ponad połowie z 6 tys. istniejących języków grozi bowiem zniknięcie. W „Sygnałach dnia” (godz. 6.00 – 9.00) o ginących językach dziennikarze rozmawiać będą ze specjalistą lingwistyki.

W „Czterech porach roku” (godz. 9.00 – 12.00) Paulina Michalik i Paweł Kostrzewa dyskutować będą o współczesnej polszczyźnie. Ich gościem będzie Bartek Chaciński – autor m.in. „Wyczesanego słownika najmłodszej polszczyzny”. Dodatkowo w „Potyczkach językowych” z filologiem Radosławem Pawelcem porozmawia Małgorzata Tułowiecka, która na spotkanie z językiem ojczystym zaprosi również do „Wieczoru z Jedynką” (godz. 20.00 – 21.00).

Piosenki z najpiękniejszymi tekstami w „Muzycznej Jedynce” (godz. 14.00 – 17.00). Swoje propozycje przedstawią m.in. Magda Umer, Magda Czapińska, Wojciech Młynarski, Marcin Wolski oraz słuchacze.

Tego dnia „Teatr Polskiego Radia” (godz. 21.30 – 22.00) przedstawi słuchowisko Zbigniewa Jerzyny pt. „Kto wyprowadzi psa”. Chociaż słuchowisko Jerzyny dotyka zagadnienia miłości, bardzo ważna jest w nim sztuka dialogu, czyli posługiwania się językiem.
Dwójka
W „Poranku Dwójki” prof. Radosław Pawelec w rozmowie z Małgorzatą Tułowiecką wyjaśni czym jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i dlaczego został powołany. Po godz. 13.50 Witold Malesa przybliży słuchaczom sztukę przekładu – tematem audycji będzie John Ashbury w tłumaczeniu Piotra Sommera. Natomiast w popołudniowym „Wybieram Dwójkę” Dorota Gacek zaprosi na cykl „Sto lat poezji polskiej”, czyli spotkanie z Julianem Kornhauserem, który czytać będzie swoje wiersze.

Trójka
Przez cały dzień w Trójce emitowane będą „pigułki poradnikowe”, w których Katarzyna Kłosińska opowie o najczęściej popełnianych błędach językowych i poradzi jak ich unikać. Najszerzej temat języka ojczystego przedstawią dziennikarze w porannej audycji „Zapraszamy do Trójki”.

Polskie Radio BIS
W porannym paśmie prowadzona będzie dyskusja na temat wzbogacania języka polskiego i nowych zapożyczeń – szczególnie z języka angielskiego. Czy słowa – głównie techniczne – typu ipod, które na stałe weszły do naszego słownictwa, powinny być tłumaczone.

Część pasma BIS-up (godz. 10.00 – 14.00) poświęcona będzie poprawności językowej wśród elit, natomiast o godz. 11.12 w cyklu „Temat dnia” usłyszymy przykłady najczęściej popełnianych błędów językowych, a słuchacze będą mieli okazję pochwalenia się znajomością polszczyzny – przeprowadzony zostanie specjalny konkurs.

W paśmie „Popołudnik” (godz. 14.00 – 18.00) dziennikarze przedstawią raport dotyczący stanu języka mediów. Zastanowią się jak media przedstawiają wydarzenia i jak język wpływa na interpretację wiadomości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Dzień Języka Ojczystego' w Polskim Radiu 

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl