SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

30 proc. agencji public relations systemowo działa dla dobra publicznego

Obecnie aktywną, stałą działalność pro bono prowadzi 30 proc. zrzeszonych agencji, zaś w znacznej większości podmiotów eksperci angażują się także indywidualnie. Agencje PR wspierają najczęściej projekty i organizacje działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pacjenckich i prozdrowotnych, projektów charytatywnych czy ochrony praw dzieci - wynika z raportu Związku Firm Public Relations.

Przykładowe działania wspierane przez poszczególne agencje

Godne Dzieciństwo – kampania Polskiego Czerwonego Krzyża we współpracy z agencją 24/7 Communication w okresie wrzesień-październik 2018. W rezultacie trzymiesięcznych działań zebrano pieniądze na 7,5 tysiąca ciepłych posiłków dla dzieci cierpiących w Polsce z głodu lub niedożywienia. W akcję zaangażowało się 13 ambasadorów, generując ponad 68 wpisy w social media, zaś jej zasięg wyniósł ponad 30 mln.


Światowy Dzień Cukrzycy – cykliczna akcja Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prowadzona od 2013 roku we współpracy z agencją Be Communications. Światowy Dzień Cukrzycy to największe wydarzenie dla społeczności osób z cukrzycą. W 2018 roku liczba grantodawców wzrosła z 16 do 24 firm, zaś na potrzeby wydarzenia wynajęto teatr (600+ uczestników vs. 240 w roku 2017 r.).


Znak Floriana (kampania antyczadowa) – kampania Krajowej Izby Kominiarzy prowadzona we współpracy z agencją Cohn & Wolfe. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia czadem w sezonie grzewczym. W działania zaangażowano przedstawicieli religii prawosławnej, katolickiej i muzułmańskiej, którzy w ciągu dwóch edycji rozdali w czasie kolędy 30 mln instrukcji z wizerunkiem św. Floriana, informującej,
w jaki sposób uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla.


V Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej – wydarzenie zorganizowane przez „Nadzieję na mundial” przy wsparciu komunikacyjnym agencji FleishmanHillard. Dzięki prowadzonym działaniom finałowe mistrzostwa obejrzało 38 000 osób (8 000 na stadionie, 30 000 online), zaś w mediach pojawiło się ponad 1100 publikacji o łącznym zasięgu sięgającym prawie 45 mln.


Leadership Academy for Poland – stała współpraca agencji Greyling dla Center for Leadership, oparta m.in. o wsparcie medialne procesu rekrutacji i pozycjonowanie ekspertów Akademii. W ramach III edycji LAP o jedno miejsce starało się aż 15 kandydatów.  


Jeden dzień wart całe życie – kampania „Zobacz… JESTEM!” przy wsparciu komunikacyjnym agencji Havas PR, której celem było zwrócenie uwagi na rosnącą skalę samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce. W ciągu 1,5 miesiąca działań pozyskano do współpracy 17 znanych osób, głównie aktorów, którzy opublikowali w sumie 60 postów w mediach społecznościowych. Informacja o kampanii pojawiła się między innymi w Faktach TVN oraz Pytaniu na Śniadanie TVP2, zaś jej mediowa wartość wyniosła 2 mln zł.


Masz głos – największa polska akcja profrekwencyjna prowadzona przez Fundację Batorego przy wsparciu Hill + Knowlton Strategies, polegającym na przeprowadzeniu przez agencję szkoleń medialnych dla koordynatorów programu, dotyczących modelu współpracy z mediami lokalnymi.


Wrocław Business Run – największy charytatywny bieg w Polsce, odbywający się w 9 miastach jednocześnie, organizowany przez Fundację Poland Business Run przy współpracy z agencją Komunikacja Plus. W ciągu dwóch edycji biegu zebrano w sumie ponad 300 tys. zł na pomoc dla osób po amputacjach i z chorobami układu ruchu. Liczba firm, które zgłosiły swoją drużynę w 2018 r. wzrosła o 138% w stosunku do roku 2016.


Circular Week 2018 – pierwsza polska edycja Circular Week zorganizowana przez Instytut INNOWO przy wsparciu On Board Think Kong. W wydarzeniu w 11 miastach wzięło udział ponad 700 uczestników, zaś w czasie 1,5 miesiąca współpracy w mediach pojawiło się blisko 60 publikacji.


Razem spełniamy marzenia – kampania Fundacji Mam Marzenie przy współpracy z agencją Partner of Promotion. W ramach prowadzonego programu na przestrzeni lat wsparto już ponad 8 000 marzeń nieuleczalnie chorych dzieci. W promocję zaangażowanych było blisko 100 celebrytów, zaś w latach 2016-2018 pojawiło się prawie 8350 publikacji mediowych.


Razem pokonamy rdzeniowy zanik mięśni – kampania fundacji SMA przy wsparciu merytorycznym, organizacyjnym i komunikacyjnym agencji Vision Group. Celem kampanii było zwiększenie świadomości społecznej rdzeniowego zaniku mięśni. Dzięki podjętym działaniom przedstawiciele fundacji wzięli udział w licznych konferencjach prasowych, zaś patronat honorowy nad wydarzeniami objęła Pierwsza Dama oraz Ministerstwo Zdrowia.


Niewidzialni – akcja grupy Walk we współpracy z Fundacją Kapucyńską, której celem było zwrócenie uwagi na problem bezdomności w Polsce. Dzięki podjętym działaniom wydano zbiór tekstów trzech bezdomnych literatów, wykonany m.in. z tektury odpadkowej, przy wykorzystaniu druku farbą termoaktywną, która umożliwia przeczytanie tekstu tylko w odpowiednio niskiej temperaturze. Akcja osiągnęła prawie 12 mln zasięgu i zaangażowała wielu ludzi kultury: krytyków literackich z GW, TVP Kultura, Polityki oraz portalu Dwutygodnik.com.


Coś Do Nich Mam (Rak’n’roll przy współpracy z Big Picture) to pierwsza kampania, która nie mówiąc nic o raku, zachęciła tysiące kobiet do zbadania piersi. Zamiast nieskutecznego straszenia chorobą, postawiono w niej na pozytywny przekaz, przedstawiający USG jako część kobiecej rutyny dbania o siebie. Dzięki zmianie narracji i zaszyciu całego przekazu w premierze rewolucyjnego kosmetyku, który okazał się żelem USG, udało się pozyskać zainteresowanie mediów i zwiększyć świadomość kobiet nt. konieczności regularnego badania piersi. Ponad 80% kobiet, które zapisały się na badanie diagnostyczne i blisko 50%, które w okresie kampanii takie badanie wykonały, twierdzi, że zrobiły to pod jej wpływem.


Najsłodsi / Fundacja Michała Figurskiegokampania prowadzona przez Hill+Knowlton Strategies. Cukrzyca, ze względu na ogrom zachorowań, nabiera dziś cech epidemii społecznej. Szacuje się, że tylko w Polsce jest 2,5-3 miliony osób chorych i co najmniej 500 tysięcy ludzi, którzy posiadają predyspozycję do zachorowania lub nie są świadomi występującyh symptomów. Wśród nich jest wielu młodych ludzi. Celem Fundacji "Najsłodsi" jest przekonanie nastoletnich diabetyków, że życie z chorobą, choć obarczone szeregiem restrykcji i ryzyka, może być szczęśliwe, twórcze i pełnowartościowe. Natomiast ukrywanie cukrzycy oraz bunt prowadzą wyłącznie do pogorszenia stanu zdrowia uniemożliwiając wdrożenie skutecznej terapii. Najsłodsi" zorganizują kampanie społeczne i zaangażują się w kwesty na rzecz organizacji terapeutycznych czy placówek medycznych, aby finalnie powstał pierwszy w Polsce Instytut Diabetologii.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: 30 proc. agencji public relations systemowo działa dla dobra publicznego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl