SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

80 milionów złotych na rozwój humanistyki i prostsze zasady przyznawania grantów młodym naukowcom

Resort nauki przeznaczy w tym roku 80 mln zł na finansowanie projektów badawczych w ramach trzeciej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH).  Minister nauki i szkolnictwa wyższego ustanowił też nowe zasady dofinansowywnie badań, dzięki czemu ma być łatwiej młodym naukowcom.

 – Wydaliśmy już ponad 200 mln zł, teraz przeznaczamy około 80 mln na ten program – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Obecnie ogłaszamy trzy konkursy. Dwa adresowane do dojrzałych naukowców, jeden do młodych.

Konkursy skierowane są m.in. do uczonych podejmujący prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej; polskich i zagranicznych naukowców realizujących projekty naukowe we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej, a także młodych humanistów.

 – Do dojrzałych naukowców adresujemy pytanie, czy potrzebują dodatkowego wsparcia poza Narodowym Centrum Nauki na realizację oryginalnych, ciekawych badań w formie monografii lub w drugim konkursie – na realizację pewnych wydawnictw ciągłych. Natomiast do młodych naukowców, aby odróżnić się od Naukowego Centrum Nauki, adresujemy pytanie, czy na studiach doktoranckich mają jakieś ciekawe zainteresowania naukowe, które mogliby realizować dzięki finansowemu wsparciu i dzięki temu też powstałyby jakieś interesujące działa, monografie i artykuły – tłumaczy prof. Kudrycka.

W tegorocznej edycji programu resort nauki ustanowił też nowe zasady, dzięki którym ma być łatwiej młodym humanistom starać się o dofinansowanie badań. Mają one zachęcić ich do ubiegania się o granty.

– Każdy doktorant będzie mógł wystąpić o grant na sfinansowanie swojego autorskiego projektu naukowego realizowanego w ramach programu i zostać jego kierownikiem – tłumaczy minister.

Dotychczas większość środków adresowana była do dyscyplin biologicznych, informatycznych i technologicznych. Minister nauki przyznaje, że często spotyka się z zarzutem, że humaniści są niedoceniani, ale podkreśla, że ten program przeczy obiegowym opiniom.

 – Żadna dyscyplina naukowa, żadna dziedzina nauki nie ma specjalnego programu, który zaprojektował minister, oczywiście za pomocą rady naukowej tego programu. Przyznam, że właśnie ze względu na to, ogromną wagę przywiązujemy do nauk humanistycznych, szczególnie ważnych dla rozwoju kultury i dziedzictwa naukowego. Chcemy, aby rozwój nauk humanistycznych nie następował za rozwojem nauk technicznych czy ścisłych, a nawet go wyprzedzał – podkreśla.

Zakłada również, że to właśnie Narodowy Program Rozwoju Humanistyki pozwoli naukowcom z innych dziedzin poznawać wyniki badań humanistycznych i lepiej rozumieć pod tym względem miejsce Polski w świecie. Resort nauki zapowiedział bowiem, że niebawem w ramach tego programu ogłosi konkurs w module upowszechniającym wyniki polskich badań humanistycznych w świecie.

Ustanowiony w 2010 r. Narodowy Program Rozwoju Humanistyki to nie jedyne wsparcie dla badaczy z obszaru nauk humanistycznych. Badania prowadzone przez humanistów oraz staże podoktorskie dofinansowuje także Narodowe Centrum Nauki (NCN), które w 2012 r. przyznało 147 mln zł projektom w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce.

 

Dołącz do dyskusji: 80 milionów złotych na rozwój humanistyki i prostsze zasady przyznawania grantów młodym naukowcom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl