SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blik zyskuje na popularności. Ponad 56 mln transakcji w trzecim kwartale 2019 roku

W III kwartale 2019 roku użytkownicy wykonali 56,6 mln transakcji Blikiem. Od początku roku było ich razem 146 mln. Blik jest najpopularniejszy w e-commerce, rośnie jednak także liczba operacji w tradycyjnych terminalach płatniczych. 

Article

Jak wynika z danych podanych przez właściciela, Polski Standard Płatności, w 2019 r.  Blik osiągnął 35 proc. udziału w płatnościach w internecie. Dostępny jest już także w 2/3 terminali płatniczych oraz w 95 proc. bankomatów. Banki udostępniające Blika mają blisko 13 mln użytkowników aplikacji mobilnych, którzy przynajmniej raz w miesiącu się do nich logują.  Blik zamyka III kwartał 2019 r. ze wzrostami we wszystkich kanałach. Blisko 40 mln transakcji odnotowano w e-commerce - rok to roku to wzrost o 126 proc. Płatności za zakupy w internecie stanowiły w tym okresie 70 proc. wszystkich transakcji Blikiem.

- Blik jest najchętniej wybieraną metodą płatności w sieci. Zgodnie z danymi NBP jest wykorzystywany częściej niż karty płatnicze - zaznacza w komunikacie Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. - Badania Mobile Institute pokazują także, że jest dla Polaków preferowaną i najwygodniejszą metodą płatności w e-commerce. Ta popularność przekłada się także na zainteresowanie udostępnianiem BLIKA przez zagranicznych operatorów płatności. W tym kwartale pozyskaliśmy pierwszego globalnego partnera w e=commerce - brytyjską firmę PPRO. Dzięki tej współpracy użytkownicy BLIKA będą mogli płacić nim w wielu globalnych platformach e-commerce - dodaje Mazurkiewicz.

W trzecim kwartale br. o 212 proc. rok do roku wzrosła liczba przelewów na numer telefonu. Było ich 4,3 mln. Łącznie w 2019 r. użytkownicy zrealizowali 10,5 mln natychmiastowych przelewów, przy których nie trzeba znać numeru rachunku bankowego odbiorcy.

Takie rozwiązanie udostępnia obecnie 8 banków: Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, a także Getin Bank.

– W najbliższym czasie przekazywanie pieniędzy Blikiem stanie się jeszcze bardziej funkcjonalne i użyteczne. Pracujemy nad rozwiązaniami, które zmienią sposób, w jaki ludzie będą natychmiastowo oddawać sobie pieniądze – zaznacza Dariusz Mazurkiewicz.

Blik zaznacza że dostępnych jest już w ponad 500 tys. terminali płatniczych. Według zapowiedzi w 2020 r. Blikiem można będzie płacić zbliżeniowo i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Ponad 6,8 mln razy w trzecim kwartale użytkownicy wypłacali Blikiem pieniądze z bankomatów. Rok do roku to wzrost o 66 proc. Klienci mogą obecnie skorzystać z platformy w ponad 20 tys. bankomatów w całej Polsce – to 95 proc. wszystkich bankomatów w Polsce.

W III kwartale br. klienci korzystali z Blika średnio 615 tys. razy dziennie, a w rekordowym dniu 841 tys. razy. Średnia kwota transakcji to 136 zł. Od początku 2019 r. użytkownicy zrealizowali 146 mln transakcji. To o 11 mln więcej niż łącznie w pierwszych 4 latach funkcjonowania systemu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Blik zyskuje na popularności. Ponad 56 mln transakcji w trzecim kwartale 2019 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl