SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BP sprzeda udziały Rosnieftu, norweski fundusz emerytalny pozbędzie się wszystkich rosyjskich aktywów

Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych 19,75 proc. udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft. Natomiast Norges Bank Investment Management zamierza sprzedać wszystkie rosyjskie aktywa, które posiada.

Dyrektor generalny BP Bernard Looney, który ustąpi z zarządu Rosnieftu, poinformował, że inwazja Rosji na Ukrainę "spowodowała, że musieliśmy gruntownie przemyśleć stosunek BP do Rosnieftu".

"Atak Rosji na Ukrainę to akt agresji, który ma tragiczne konsekwencje w całym regionie" - dodał Looney.

Drugi dyrektor Rosnieftu, nominowany przez BP Bob Dudley, również rezygnuje z członkostwa w zarządzie. Dudley jest członkiem rady nadzorczej Rosnieftu od 2013 roku.

Brytyjska spółka, oprócz wycofania swoich przedstawicieli we władzach Rosnieftu, przestanie pobierać dywidendę z posiadanych udziałów.

BP zaznacza, że jest jeszcze za wcześnie, by określić w jaki sposób BP pozbędzie się swoich udziałów w Rosniefcie.

BP w Rosji od ponad 30 lat

Brytyjski gigant naftowy posiada 19,75 proc. udziałów w Rosniefcie, których wartość pod koniec 2021 roku wynosiła około 14 mld USD.

Zgodnie z raportem finansowym za 2021 rok, udziały BP w Rosnieft przyniosły brytyjskiej spółki 2,7 mld USD zysku, co stanowi około 20 proc. całorocznego wyniku BP.

Rosnieft jest spółką należącą w 40 proc. do państwa rosyjskiego i kierowaną przez Igora Sieczyna, byłego wicepremiera i jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina.

Norges Bank Investment Management nie chce już norweskich inwestycji

Norges Bank Investment Management (NBIM), który zarządza największym na świecie funduszem emerytalnym z aktywami o wartości 1,3 bln euro, wycofa się z rosyjskich aktywów z powodu inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował premier Norwegii.

Rosyjskie aktywa należące do norweskiego funduszu składają się z akcji 47 spółek, a także z obligacji rządowych. Ich łączna wartość na koniec 2021 roku wynosiła 25 mld koron norweskich (2,83 mld euro). Rok wcześniej wartość rosyjskich aktywów sięgała 30 mld koron.

"Zdecydowaliśmy się zamrozić inwestycje funduszy i rozpocząć proces ich sprzedaży" - powiedział premier Jonas Gahr Stoere podczas konferencji prasowej.

Szczegółowe dane o aktywach NBIM dostępne są z końca 2020 roku. W tym czasie największą wartość miały udziały funduszu w Sberbanku, w którym miał on 0,83 proc. udziałów wartych 6 mld koron.

Kolejne miejsca w zestawieniu najbardziej wartościowych udziałów NBIM zajmowały na koniec 2020 roku Gazprom i Lukoil.

Rosja z ratingiem obniżonym do poziomu śmieciowego

Agencja S&P Global Ratings obniżyła rating Rosji do poziomu śmieciowego, a także obniżyła swój rating dla Ukrainy. Swoje decyzje agencja tłumaczy ryzykiem spowodowanym inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Rating zadłużenia Rosji w walucie obcej został obniżony do "BB+" z "BBB-", co oznacza, że znalazł się poniżej poziomu inwestycyjnego. Obniżka ratingu do poziomu śmieciowego może zmusić część funduszy, które nie mogą inwestować w obligacje śmieciowe, do wycofania się z posiadania rosyjskich aktywów.

Rating Ukrainy został obniżony przez S&P do "B-" z "B". W opinii analityków S&P zapowiadane i wprowadzane sankcje przeciwko Rosji mogą oznaczać znaczące negatywne skutki dla rosyjskiego sektora bankowego i utrudnienia w prowadzeniu handlu międzynarodowego. W ostatnich dniach sankcje m.in. na sektor bankowy w Rosji wprowadziły m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska, której decyzje mogą odciąć 70 proc. rosyjskiego sektora bankowego od międzynarodowych rynków finansowych.

Analitycy uważają też, że eskalancja konfliktu militarnego może prowadzić do kolejnych sankcji, a to w konsekwencji może spowodować, że Moskwa nie będzie w stanie lub nie będzie chciała obsługiwać zagranicznego zadłużenia.

##NEWS

Dla Ukrainy atak Rosji zwiększył ryzyko związane z perspektywami gospodarki. Może także oznaczać potencjalną zmianę rządu, a to może z kolei oznaczać problemy z regulowaniem zadłużenia.

Obniżka ratingów Rosji i Ukrainy nie jest jedyną decyzją podjętą przez światowe agencje ratingowe. Moody's umieścił ratingi Ukrainy i Rosji na liście obserwacyjnej z możliwością ich obniżenia. Fitch z kolei obniżył długoterminowy rating Ukrainy do "CCC" z "B".

Długoterminowy rating Moody's dla Rosji znajduje się obecnie na poziomie "Baa3", natomiast długoterminowe ratingi Ukrainy w walucie obcej i lokalnej wynoszą "B3". Po umieszczeniu ratingów na liście obserwacyjnej mogą one zostać przyszłości obniżone.

Decyzje Moody's i Fitcha to efekt inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę dwa dni temu. W ocenie analityków znacząco podniosło to ryzyko geopolityczne i gospodarcze.

Dołącz do dyskusji: BP sprzeda udziały Rosnieftu, norweski fundusz emerytalny pozbędzie się wszystkich rosyjskich aktywów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl