SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czterech chętnych do ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej

Telewizja Polska, Grupa Time, Polski Operator Telewizyjny i Emitel to cztery spółki, które złożyły oferty w ogłoszonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej konkursie na operatora ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

fot. shuttlerstockArticle

Przyjmowanie zgłoszeń w postępowaniu zakończyło się w środę 29 kwietnia o godz. 15.00. UKE podał, że jako pierwsza wpłynęła oferta od Telewizji Polskiej. O tym, że TVP wystartuje w konkursie, prezes spółki Juliusz Braun mówił już pod koniec marca br. (więcej na ten temat).

Do konkursu zgłosiła się też spółka Emitel, która jest operatorem technicznym pozostałych trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Trzecim chętnym na funkcję operatora MUX-8 jest Polski Operator Telewizyjny, spółka stworzona przez Telewizję Polsat i Grupę TVN. Jako ostatnia swoją ofertę złożyła firma Time, należąca do Grupy ZPR Media, która naziemnie nadaje trzy kanały: Polo TV, Eska TV i Fokus TV.

- Bycie operatorem MUX-8 dałoby nam możliwość aktywnego oddziaływania na przepływność multipleksu - mówił w marcu Juliusz Braun, sugerując, że w takim przypadku TVP mogłaby np. zwiększyć liczbę swoich kanałów na tym multipleksie, optymalizując ich przepływność.

Faktem jest jednak, że wybrany w konkursie operator nie będzie miał wpływu na kształt oferty programowej MUX-8. Zdecydowano bowiem już, że trzy sloty na nim otrzyma Telewizja Polska (na trzy kanały SD lub jeden SD i jeden HD). Publiczny nadawca deklaruje, że chce na tym multipleksie nadawać stacje TVP Kultura HD oraz TVP Dokument.

Pozostałe cztery miejsca mają przypaść kanałom w standardowej rozdzielczości wybranym w konkursie, który zorganizuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Na razie trwają konsultacje dotyczącego jego warunków.

Kiedy UKE rozstrzygnie konkurs na operatora MUX-8?  - Trudno spekulować, nie ma sztywnych terminów, ale chcemy działać szybko - mówi nam Dawid Piekarz, rzecznik prasowy Urzędu.

Dołącz do dyskusji: Czterech chętnych do ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ex
Tylko Emitel moze zagwarantowac szybkie i sprawne uruchomienie MUX8 jak w przypadku pozostalych multipleksow. Oczywiscie fajnie by bylo gdyby na MUX8 weszlo 8 stacji a nie tylko te 7...
odpowiedź
User
omega
Jedyną firmą, która jest gotowa na szybkie uruchomienie multipleksu 8 jest Emitel. Firma sprawnie operuje 3 multipleksami. UKE chce działać szybko. Między chceniem, a robieniem jest masakryczna różnica. Dlaczego nie można ogłosić konkursu na operatora równolegle z konkursem na pozostałe miejsca w multipleksie 8? To proste. Duet Gaj i Dworak chcą opóźnić w nieskończoność start multipleksu 8. Wystarczy, że wyłonienie zwycięzcy konkursu na operatora multipleksu 8 potrwa kilka miesięcy, potem po "niby" zastanowieniu przez KRRiT zostanie dopiero ogłoszony konkurs na 4 miejsca w multipleksie 8. Ocena zajmie kolejne miesiące i nastąpi wybór. Wybór jest taki: UKE wybiera Emitel, bo zależy na szybkim starcie multipleksu 8 albo UKE wybiera jedną z pozostałych firm kompletnie do tego nie przygotowaną, bo zależy na opóźnianiu startu multipleksu 8. Mam nadzieję, że UKE pójdzie pierwszą drogą, bo druga nie nadaje się do poruszania się po niej.
odpowiedź
User
stansfield
Porażką w dzisiejszych czasach jest uruchomienie kolejnego multipleksu w SD...
odpowiedź