SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmieni się system emisji telewizji naziemnej. Trzeba sprawdzić, czy nowe telewizory są dostosowane do DVB-T2

Do 30 czerwca 2022 roku ma w Polsce zmienić się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony DVB-T2, który jest oceniany jako bardziej nowoczesny. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomina, aby przy kupnie nowego telewizora sprawdzić czy jest on przystosowany do nowego systemu.

fot. Shutterstock.comArticle

Zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania zostaną podjęte w sprawie udostępnienia pasma 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na potrzeby bezprzewodowych usług łączności elektronicznej, co łączy się bezpośrednio z rozwojem sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest zwolnienie pasma 700 MHz, które zajmowane jest przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej.

Zwolnienie pasma 700 MHz ma natomiast istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz.

Według Krajowego Planu Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce – dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji - migracja z tej częstotliwości i zmiana części kanałów w czterech multipleksach "nie spowoduje znaczących kosztów i tym samym nie wymusi konieczności dokonania ewentualnych rekompensat". Koszty po stronie nadawców mają pojawić się natomiast dopiero po zmianie standardu na DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.).

Po stronie nadawców koszty zmiany technologii na DVB-T2

Po zwolnieniu pasma 700 MHz nadawanie programów w ramach funkcjonujących obecnie czterech multipleksów (MUX 1-4) będzie mogło być kontynuowane bez zmiany standardu transmisji. Będzie wymagało to od odbiorców tylko uruchomienia automatycznego dostrojenia odbiorników do nowych częstotliwości. O planowanych zmianach częstotliwości widzowie zostaną natomiast poinformowani przez nadawców poprzez np. informacje na paskach.  

Dopiero po wdrożeniu standardu DVB-T2 niezbędna będzie wymiana odbiorników telewizyjnych, które nie spełnią wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie (z systemem odbioru DVB-T2/HEVC, inaczej H.265 lub MPEG-H część 2).

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej przypominają w związku z tym, aby kupujący nowe odbiorniki telewizyjne sprawdzali, czy będą one przystosowane do systemu kodowania obrazu DVB-T2, który zastąpi obecnie działający DVB-T. Stanie się to do 30 czerwca 2022 roku, a właściciele telewizorów, które nie będą spełniać tych wymagań (nie będą działały telewizory wyposażone w kodek MPEG-4 (H.264/MPEG-4 AVC) będą musieli kupić zewnętrzny dekoder, by móc odbierać telewizję naziemną.

Jednak według danych Związku Cyfrowa Polska z lipca 2019 roku prawie 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2). Według szacunków potrzebny sprzęt będzie znajdować się już w 90 proc. gospodarstw domowych.

Korzyści z DVB-T2

W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Jak wskazują eksperci standard DVB-T2 może istotnie wpłynąć na rynek telewizyjny w Polsce.

Marek Sowa, w przeszłości m.in. prezes Agory i UPC Polska, obecnie związany z Golf Channel Polska stwierdził, że wprowadzenie standardu DVB-T2 wzmocni ofertę cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce, zarówno poprzez zwiększenie ilości dostępnych kanałów telewizyjnych, jak i poprzez polepszenie jakości nadawanego sygnału. - W porównaniu do oferty operatorów kablowych, satelitarnych, oraz rosnących w siłę platform streamingowych, multipleksy naziemne pozostaną jednak propozycją raczej dla mniej wymagających widzów, przyzwyczajonych do tradycyjnego modelu konsumpcji treści programowych. Przejście na bardziej zaawansowany standard DVB-T2 nie powinno rodzić problemów natury technicznej - zdecydowana większość sprzedawanych w Polsce telewizorów jest przystosowana do obsługi nowego standardu - oceniał Sowa.

Proces cyfryzacji transmisji telewizji naziemnej został zakończony w Polsce 23 lipca 2013 roku. Widzowie korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej mogą korzystać z 28 bezpłatnych programów o zasięgu ogólnopolskim. Przejście na nadawanie w systemie DVB-T2 będzie umożliwiać także skłonienie nadawców do rozwoju w kierunku emisji programów w HD.

W Unii Europejskiej sygnał o jakości DVB-T2 jest już nadawany w Niemczech, Czechach, Austrii oraz we Francji (tam planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach - DVB-T i DVB-T2 - prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału o standardzie DVB-T. W przyszłym roku zmiany standardu na DVB-T2 dokonają Węgry.

Dołącz do dyskusji: Zmieni się system emisji telewizji naziemnej. Trzeba sprawdzić, czy nowe telewizory są dostosowane do DVB-T2

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Henr
Cudownie, lobby producentów telewizorów działa prężnie. Może lepiej co dwa lata robić zmianę standardu, akurat zgra się z końcem gwarancji.
odpowiedź
User
K.
z telewizją nie ma protestów, zmiana i nie ma wyjścia wszyscy wymieniamy telewizory i nie ma problemu.
Radio przechodzi na DAB+ 7 lat, nadawcy protestują, odbiorcy też jakoś nie widać aby byli zadowoleni mało kto ma odbiornik a i nie widać aby było zainteresowanie
odpowiedź
User
poPO
Jak potężne musi być lobby 5G, że rządy państw 100-krotnie podwyższają normy emisji fal, kasują częstotliwości TV naziemnych na rzecz 5G? Wprowadzają technologię, o nie zbadanym wpływie na organizm człowieka. ... i to wszystko dla naszego dobra.
odpowiedź