SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Interia.pl i Deutsche Welle szukają dzieci zrabowanych w czasie II wojny światowej. „Odkryć prawdę o ich pochodzeniu”

Portal Interia.pl wraz z telewizją Deutsche Welle zaczynają wspólną akcję poszukiwania polskich dzieci, uprowadzonych w czasie II wojny światowej i poddanych germanizacji. Akcja nosi nazwę „Zrabowane dzieci / Geraubte Kinder”. Startuje w piątek, 1 września. Ma zasięg międzynarodowy.

Article

To pierwsze takie polsko-niemieckie poszukiwania. Chodzi o niemal 200 tys. dzieci z Polski, uprowadzonych i zgermanizowanych w czasie wojny. Wiele z nich do dziś nie wie, kim są, gdzie się urodzili i jakie były ich prawdziwe nazwiska.

Dziennikarze obu mediów, we współpracy z instytucjami, archiwami i fundacjami, będą poszukiwać poszkodowanych, a następnie towarzyszyć ofiarom germanizacji w docieraniu do krewnych i odkrywaniu ich prawdziwej tożsamości. Akcji będą towarzyszyć publikacje - historie ofiar germanizacji, do których już udało się dotrzeć, materiały wideo, reportaże, wywiady.

Wszystko ukazuje się na specjalnie utworzonym serwisie internetowym. Trafiają tam historie rozbitych w trakcie wojny rodzin, skradzionych dzieci, poszukiwań powojennych itp.

- Instytucje, które zajmowały się grabieżą dzieci, zmieniały im imiona, nazwiska i daty urodzenia. Skutecznie zacierano ślady, wymazywano tożsamość. Historie osób, do których już udało się dotrzeć dziennikarzom Interii i Deutsche Welle, są wstrząsające - mówi Ewelina Karpińska-Morek, kierownik serwisu Fakty w portalu Interia.pl.

Uprowadzone osoby szukane są zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, czy w Austrii. - Przede wszystkim chcemy włączyć się w poszukiwania ich żyjących krewnych i wszelkich śladów, które pomogą zrabowanym dzieciom odkryć prawdę o swoim pochodzeniu – podsumowuje Ewelina Karpińska-Morek.

Róża Romaniec, kierownik działu Europy Środkowo-Wschodniej w Deutsche Welle mówi, że dzięki medialnej współpracy – jak się spodziewa - uda się pomóc ofiarom w poszukiwaniu własnej tożsamości. - Chcemy się przyczynić do ocalenia pamięci o tych ludzkich tragediach w obydwu krajach.

W czerwcu br. Interia.pl notowała 12 729 463 realnych użytkowników i 690 971 700 odsłon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Interia.pl i Deutsche Welle szukają dzieci zrabowanych w czasie II wojny światowej. „Odkryć prawdę o ich pochodzeniu”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Rychło w czas, państwo Deutsche Welle, w 78 lat po rozpoczęciu przez Niemcy II wojny.
Tak na marginesie, to najwięcej dzieci, które znalazły się pod wpływem państwa niemieckiego w latach 1939-1945 trafiło do Auschwitz, Treblinki, Bełżca, Sobiboru i obozu przy ulicy Janowskiej we Lwowie.
Także za śmierć tych dzieci należy się Polsce odszkodowanie.
9 8
odpowiedź