SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sporo dziennikarzy na listach wyborczych do Sejmu i Senatu. Startują z wszystkich partii

W najbliższych wyborach parlamentarnych wystartuje prawie 60 osób pracujących obecnie lub wcześniej w mediach. Wśród nich są znane wszystkim nazwiska, jak Bogusław Wołoszański, autor słynnych "Sensacji XX wieku" czy Tomasz Zimoch, były dziennikarz sportowy Polskiego Radia. Na listach znaleźć też można publicystów, m.in. Agatę Diduszko-Zyglewską, Jacka Dehnela czy Piotra Gadzinowskiego.

Od lewej od góry: Piotr Gadzinowski, Bogusław Wołoszański, Ewa Zajączkowska-Hernik, Adam Rudawski, Tomasz Zimoch, Natalia ŻytoOd lewej od góry: Piotr Gadzinowski, Bogusław Wołoszański, Ewa Zajączkowska-Hernik, Adam Rudawski, Tomasz Zimoch, Natalia Żyto

W środę, 6 września o godz. 16 minął termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatorów. Ci pierwsi pod swoim nazwiskiem musieli zebrać co najmniej 5 tys. podpisów od wyborców stale zamieszkałych w okręgu wyborczym, z którego będą startować. W przypadku kandydatów do Senatu wymagano przedstawienia 2 tys. podpisów.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie pełną listę kandydatów w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Do urn pójdziemy 15 października. W gronie osób, na które można oddać swój głos do Sejmu i Senatu, sporo jest osób, które pracują w mediach bądź są lub były z nimi związane.

Były prezes Radia Szczecin i autor "Sensacji XX wieku"

Wstukując hasło "dziennikarz" na stronie PKW, wyskakuje 47 nazwisk. Do tego trzeba doliczyć sześć dziennikarek, czterech publicystów, jedną publicystkę i jedną osobę, która wpisała w rubrykę "zawód" spikera radiowego. Poza tym do tego grona można też zaliczyć osoby, które były związane z mediami, ale dziś ich główna aktywność zawodowa jest inna.

To np. Adam Rudawski, były prezes Radia Szczecin, który pełnił tę funkcję w latach 2011-2016. Jest doktorem nauk ekonomicznych i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Szczecińskim. Do Sejmu kandyduje z list Trzeciej Drogi. Jest popierany przez Polskę 2050, choć nie należy do partii Szymona Hołowni.

Wymienić tu można jeszcze Jacka Dehnela, kandydata Nowej Lewicy do Sejmu, który jest pisarzem, poetą i publicystą. W 2006 r. został nagrodzony Paszportem "Polityki". Był felietonistą m.in. Wirtualnej Polski i "Gazety Wyborczej". Przez trzy lata tworzył program "ŁOSssKOT" w telewizyjnej Jedynce razem z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem.

Od miesiąca wiemy, że z list Koalicji Obywatelskiej do Sejmu kandydować będzie Bogusław Wołoszański. Popularność zyskał pracując przez wiele lat w Telewizji Polskiej. Najbardziej znany jest jako autor "Sensacji XX wieku", programu historycznego nadawanego w latach 1983-2005. Później współpracował m.in. z Radiem ZET, Polsat Play i National Geographic Polska. Napisał ponad 20 książek o historii XX wieku oraz scenariusz do serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" na podstawie swojej powieści. Pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego i okręgu obejmującym m.in. to miasto będzie startować. Jego rywalem z list Prawa i Sprawiedliwości ma być Antoni Macierewicz. - Jego zadaniem jest zdekonspirować lidera tej listy, z którą walczymy. Antoniego Macierewicza. Naprawdę nie mogę się doczekać - mówił w sierpniu Donald Tusk, ogłaszając decyzję o wystawieniu Wołoszańskiego z list KO.

Dziennikarze sportowi też idą do Sejmu

Jak już informowaliśmy, Koalicję Obywatelską na Podlasiu będzie reprezentować Jerzy Kułakowski, dziennikarz sportowy Polskiego Radia Białystok. Ze stacją jest związany od ponad 25 lat. W sierpniu zniknął z anteny. Oprócz komentowania meczów piłkarskich Jagiellonii Białystok prowadził też serwisy sportowe oraz niedzielną audycję "Sportowy wieczór". - Do 17 października jestem na bezpłatnym urlopie. Dałem sobie dwa dni po wyborach na otarcie łez ze szczęścia albo rozpaczy. Jeśli nie dostanę się do Sejmu, to 18 października wracam do radia - zapowiedział w rozmowie z nami Jerzy Kułakowski.

Ponownie do Sejmu kandyduje inny dziennikarz sportowy - Tomasz Zimoch. Z Polskim Radiem rozstał się w 2016 r. Przez 40 lat na antenie Programu Pierwszego relacjonował najważniejsze wydarzenia sportowe. Zimoch cztery lata temu dostał się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Teraz zmienił barwy polityczne, choć nie należy do żadnej partii. W tych wyborach otworzy wrocławską listę Trzeciej Drogi jako kandydat popierany przez Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Pracowali w TVP, Radiu ZET, a teraz startują do Sejmu

Do Sejmu z Olsztyna wybiera się Maciej Wróbel, członek Platformy Obywatelskiej i były dziennikarz Telewizji Polskiej. Pracował tam w latach 2006-2016. Był w tym czasie wydawcą, prezenterem i reporterem "Wiadomości". Prowadził także magazyn turystyczny "Okno na Polskę" i "To jest temat" w TVP Info. Był także szefem programu informacyjnego. Po odejściu z TVP został szefem lokalnej telewizji ReTV i prezenterem w Telewizji NOWA TV. Obecnie jest wiceburmistrzem Kętrzyna.

Na liście Koalicji Obywatelskiej w Szczecinie znajdzie się Natalia Żyto, która od 2021 r. jest rzeczniczką prasową Agrounii. Wcześniej przez cztery lata była reporterką Radia ZET. Doświadczenie w mediach zdobywała także w lokalnych i studenckich gazetach i telewizji TVN24. Była również dziennikarką Polskiego Radia RDC i Informacyjnej Agencji Radiowej.

Za to z list Konfederacji w okręgu radomskim do Sejmu startuje Ewa Zajączkowska-Hernik. Pod koniec lipca ogłosił to w swoich mediach społecznościowych Sławomir Mentzen, publikując zdjęcie z kandydatką. Zajączkowska-Hernik w ostatnich latach jako dziennikarka była związana z serwisami wSensie.tv i SwiatRolnika.info. Prowadziła tam przede wszystkim programy publicystyczne. Zajączkowska-Hernik tworzyła też swój kanał youtube'owy. Publicystka już raz - w 2015 r. - startowała do Sejmu z listy partii KORWiN w okręgu kaliskim. Nie uzyskała wtedy mandatu.

21-latek od Hołowni i lewicowi publicyści

Do Sejmu z list Lewicy w tym samym okręgu (Warszawa) startują też Agata Diduszko-Zyglewska (związana z "Krytyką Polityczną", komentatorka m.in. "Gazety Wyborczej" i TOK FM), Piotr Gadzinowski (były redaktor naczelny "Dziennika Trybuna", wcześniej dziennikarz "Nie") oraz Paweł Kasprzak (jeden z liderów Obywateli RP, publicysta i filmowiec). W sąsiednim okręgu Lewicę reprezentować będzie m.in. Andrzej Rozenek, były zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Nie" (w latach 2006-2011 i 2015-2019), związany z tym tytułem od 1997 r.

"Spikerem radiowym", który wybiera się do Sejmu, jest 21-letni Szymon Folp. Pracuje w lokalnym Radiu Vanessa jako prezenter i lektor. Należy do Polski 2050 Szymona Hołowni. Będzie startował z listy Trzeciej Drogi w Opolu. O sobie pisze: "człowiek mediów, walczący o prawa mniejszości narodowych i etnicznych oraz na rzecz społeczności śląskiej".

Z listy PiS startuje tylko dwoje byłych dziennikarzy, którzy dawno temu zakończyli swoje kariery w mediach. To Halina Molka, była dziennikarka TVP Łódź i "Super Expressu". W 1999 r. została właścicielką lokalnej stacji telewizyjnej. Dziesięć lat później była dyrektorem biura administracyjnego Polskiego Radia. Na liście PiS jest też Wojciech Skurkiewicz, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej. W latach 1994-2004 był dziennikarzem katolickiego radia AVE w Radomiu, później pracował także w Radiu Plus jako koordynator programowy i szef redakcji lokalnej. Był również rzecznikiem prasowym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Dołącz do dyskusji: Sporo dziennikarzy na listach wyborczych do Sejmu i Senatu. Startują z wszystkich partii

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Opo
Aktywiści ( albo Aktywiszcze :) ) a nie dziennikarze , Proszę poprawić tytuł
odpowiedź
User
Teleman
Dehnel napluł na Polskę i wyjechał za granice , ale szybciutko wrócił z podkulonym ogonkiem . Kariery nie zrobił a tak dobrze się zapowiadał hahahaha
odpowiedź
User
Xxx
Dziennikarz i polityk jednocześnie to propagandzista
odpowiedź