SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Edipresse Polska zwalnia 31 osób, obniżka pensji i czasu pracy o 20 proc. na 6-8 miesięcy

Wydawnictwo Edipresse Polska rozwiązało umowy z 31 osobami. Z początkiem maja obniży pracownikom i współpracownikom wynagrodzenia i czas pracy o 20 proc. na okres od 6 do 8 miesięcy.

Alicja Modzelewska, dyrektor generalna Edipresse PolskaAlicja Modzelewska, dyrektor generalna Edipresse Polska

W komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl Edipresse Polska uzasadniło, że na zwolnienia i obniżkę zdecydowało się „w związku z negatywnymi trendami na rynku reklamowym, które są skutkiem epidemii koronawirusa i związanymi z nimi ograniczeniami administracyjnymi”.

Firma zaznaczyła, że obniżka wynagrodzenia i czasu pracy o 20 proc. obejmuje wszystkie stanowiska w firmie, w tym kadrę menedżerską z całym zarządem. Nie dotyczy natomiast osób zarabiających poniżej 4 tys. zł brutto miesięcznie.

- Podjęliśmy przez ostatnie tygodnie wiele działań oszczędnościowych w naszych spółkach, ograniczyliśmy wydatki promocyjne i inwestycyjne oraz renegocjowaliśmy szereg umów z dostawcami. Kolejnym koniecznym  krokiem jest decyzja o redukcji zatrudnienia oraz o przejściowym obniżeniu czasu pracy i wynagrodzeń wszystkich naszych pracowników - opisuje Alicja Modzelewska-Warec dyrektor generalna Edipresse Polska.

- Te działania mają na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji epidemii i są konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia naszej firmy przez czas kryzysu w branży mediowej - podkreśla.

Edipresse z ponad 20 magazynami i przeszło 200 pracownikami

W 2018 roku grupa kapitałowa Edipresse Polska zanotowała 175,04 mln zł przychodów (po spadku o 5,9 proc. w skali roku) i 9,91 mln zł straty netto.

W samej spółce Edipresse Polska było zatrudnionych na etacie 210 pracowników: 133 w pionach administracji i 77 w redakcjach. W skali roku liczba pracowników zmalała o 12, przy czym o ile przybyły cztery osoby w administracji, o tyle ubyło 16 osób w redakcjach.

Firma wydaje ponad 20 tytułów prasowych z pięciu kategorii tematycznych: people („Party” i „Flesz”), luksusowe („Viva!”, „Uroda Życia”, „Viva! Moda”), true story (m.in. „Prawdziwe Życie”, „Cienie i Blaski”, „Uczucia i Tęsknoty”, „Zawsze Miłość”, „Okruchy Życia”), dla rodziców („Mamo To Ja”, „Będę Mamą”, „Twoje Dziecko”, „Przedszkolak”) oraz hobbystyczne („Wędkarstwo 360”, „Joga”).

Do Edipresse Polska należą serwisy internetowe - oprócz witryn magazynów drukowanych także m.in. Polki.pl, Wizaz.pl, Gotujmy.pl, Niania.pl, Remontuj.pl i PomoceDomowe.pl. Według badania Gemius/PBI w styczniu br. witryny internetowe firmy zanotowały 8,07 mln użytkowników i 83,98 mln odsłon.

Obniżki i zwolnienia w prasie, internecie i radiu

Pod koniec zeszłego tygodnia Burda Media Polska zwolniła mailowo ok. 50 osób, m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorów oraz parę osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Ponadto w firmie planowane jest obniżenie wynagrodzeń pozostałych pracowników.

Agora uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Ponadto zapowiedziała zwolnienia grupowe w swojej spółce zależnej Goldenline, nie uzgodniono jeszcze ich warunków.

W połowie kwietnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Pod koniec zeszłego tygodnia szefostwo firmy wycofało się z tych ustaleń. Zdecydowało, że część pracowników będzie miała obniżone pensje o 20 procent, część szefostwo skieruje na tzw. przestój ekonomiczny objęty 50-procentową obniżką pensji.

Wydawnictwo Bauer w tym tygodniu zdecydowało o obniżce pensji dla współpracowników "Chwili dla Ciebie". Prezes firmy Tomasz Namysł w zeszłym tygodniu zapewnił pracowników, że nie są planowane żadne zwolnienia.

Grupa ZPR Media zrezygnowała z wydawania miesięczników „Podróże” i „Żagle”, zwalniając ich dziennikarzy. Ponadto pożegnała się z prawie wszystkimi pracownikami swojej spółki zależnej Murator Expo organizującej targi. - Jest to związane z oszczędnościami, które musimy wprowadzić - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media.

Z kolei Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

W zeszłym tygodniu zarząd Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.

Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Edipresse Polska zwalnia 31 osób, obniżka pensji i czasu pracy o 20 proc. na 6-8 miesięcy

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Media jak widać mają narodowość,, zwalniają sługusów polaków. Nieliczne już polskie tytuły nie zwalniają polaków, tak trzymać, Polityka i inne.
odpowiedź
User
marta
najlepiej niech zdejmą te swoje pisemka z rynku Party i Flesz
odpowiedź
User
maryna
Czy orzeł AgaK poleciała czy sie może uchowała?
odpowiedź