SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Burda żegna się z prawie 50 pracownikami. Będzie także obniżka pensji

Burda Media Polska zwolniła mailowo ok. 50 osób - pracę straciło m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorzy, kilka osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". To jednak nie koniec - jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl - planowane jest też obniżenie wynagrodzeń.

Article

Jak informowaliśmy jako pierwsi, w piątek 17 kwietnia ok. 50 osób z wydawnictwa Burda Media Polska mailowo otrzymało wiadomość o ich zwolnieniu. Spółka nie komentuje tej informacji, nie odpowiedziała od tego czasu na nasze pytania, ale nieoficjalnie wiadomo, że powodem tej decyzji jest epidemia koronawirusa i w efekcie tego - kryzys na rynku medialnym.

Wypowiedzenia otrzymali zarówno dziennikarze z redakcji magazynów Burdy, jak i pracownicy innych działów. Pracę straciło m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorzy, kilka osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour".

Anna Zejdler odchodzi z „Gali”, p.o. Alicja Szewczyk

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach redukcji pracowników, zwolniona została także Anna Zejdler, redaktor naczelna „Gali”. Pełniącą obowiązki tymczasowo będzie teraz wicenaczelna Alicja Szewczyk.

Zejdler od 2014 roku była związana z Burdą jako content director i od tego czasu kierowała magazynem „Gala”, wcześniej była też redaktor naczelną „InStyle”. Karierę zaczynała w dwutygodniku „Viva!” (Edipresse Polska), następnie była redaktor naczelną miesięczników ” Voyage”, „Shape” oraz „Joy” wydawanych przez Marquard Media Polska.
Obecnie w Radiu Złote Przeboje wspólnie z Odetą Moro prowadzi „O tym się mówi”.

Od 9 lutego pokazywana jest już druga seria "Na czasie" w której Anna Zejdler pojawia się z kamerą w ciekawych miejscach, na wydarzeniach i premierach. Drugą serię prowadzi z nią Małgorzata Rozenek-Majdan.

Burda Media Polska zdecydowała także o zwolnieniu Luizy Arament, która od stycznia 2020 roku była PR-owcem grupy. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Prokopowicz. Wielu pracowników skrytykowało ten fakt, ponieważ w obliczu kryzysu na razie nie wiadomo, kto będzie zajmować się komunikacją firmy.

Zwolnienia mają nie być jednak jedynym skutkiem koronawirusa. Z niektórymi pracownikami firma pożegnała się za porozumieniem stron. Z naszych informacji wynika, że planowana jest także obniżka wynagrodzeń dla tych, którzy pozostali w firmie.

Wydawnictwo Burda Media Polska w 2018 roku zanotowało spadek wpływów sprzedażowych o 8,2 proc. do 145 mln zł, a jego zysk netto zmalał z 2,65 mln zł do 679 tys. zł, do czego przyczyniły się odpisy zapasów i należności. Mocno zmniejszyły się przychody ze sprzedaży magazynów i książek, a minimalnie wzrosły wpływy reklamowe.

W 2018 roku w firmie pracowały średnio 252 osoby na etacie: 106 w redakcjach, 71 w zespołach reklamy, 28 w działach finansów i kadr, 19 w pionach kolportażu i prenumeraty, a 8 w dziale produkcyjnym. Do tego dochodziło 20 innych pracowników umysłowych. W ciągu roku zatrudnienie zmniejszyło się o 19 pracowników.

Zwolnienia i obniżki pensji w firmach medialnych

W minionym tygodniu Agora poinformowała, że uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Jednocześnie zapowiedział zwolnienia grupowe w swojej spółce zależnej Goldenline, nie uzgodniono jeszcze ich warunków.

Pod koniec ubiegłego tygodnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Obniżki w firmie wynoszą 20 proc.

Grupa ZPR Media zrezygnowała z wydawania miesięczników „Podróże” i „Żagle”, zwalniając ich dziennikarzy. Ponadto pożegnała się z prawie wszystkimi pracownikami swojej spółki zależnej Murator Expo organizującej targi. - Jest to związane z oszczędnościami, które musimy wprowadzić - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media.

Z kolei Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

W czwartek zarządu Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.

Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.

Dołącz do dyskusji: Burda żegna się z prawie 50 pracownikami. Będzie także obniżka pensji

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bibi
Od zawsze tam był syf
odpowiedź
User
Paweł
Ta firma jest w jakimś megakryzysie, biznesowo gorzej ma się tylko Vogue.
odpowiedź
User
Janek
Ta firma jest w jakimś megakryzysie, biznesowo gorzej ma się tylko Vogue.
Vogue to nikt pod tym względem nie przebije :D
odpowiedź