SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Otwarty Dialog wycofuje się z prowadzenia fanpage’a „Soku z Buraka"

Po siedmiu miesiącach Fundacja Otwarty Dialog wycofała się z prowadzenia profili „Soku z Buraka” w mediach społecznościowych. Powodem jest to, że założyciele profilu mają nie wywiązywać się z umowy i wciąż umieszczania na koncie „Soku…” treści niezgodne z nową linią redakcyjną. Chodzi o promowanie polityków opozycji, głównie Platformy Obywatelskiej - wyjaśniają członkowie ODF.

Article

Konta „Soku z Buraka” w mediach społecznościowych przeszły pod kuratelę Fundacji Otwarty Dialog w kwietniu br. w wyniku „porozumienia z całym, dotychczasowym zespołem redakcyjnym” - jak podkreślono wówczas w oficjalnym komunikacie. „Sok…” miał zmienić profil w kierunku „wsparcia różnego rodzaju inicjatyw obywatelskich związanych zarówno z piętnowaniem patologii w życiu publicznym w naszym kraju, jak również obroną demokracji, praworządności, szeroko rozumianej wolności i praw człowieka - głównie w Polsce, ale również w UE i na świecie” - zapowiedziała Fundacja.

Czym miał być „Sok z Buraka”?

Główny kierunek działań w mediach miał obejmować – promocję manifestacji, petycji i zbiórek „w słusznych sprawach”. - Będziemy starać się wspierać prześladowanych, szykanowanych, dyskryminowanych i marginalizowanych - zarówno całe społeczności, grupy zawodowe, jak i tych poszkodowanych i pokrzywdzonych bezpośrednio, indywidualnie (jak niezależni sędziowie i prokuratorzy stawiający się Zbigniewowi ”Zero” Ziobrze, kobiety czy osoby i społeczności LGBT+) – zapowiedziano. 

Fundacja informowała wówczas, że do zespołu tworzącego "Sok z Buraka" wkrótce dołączą nowe osoby. - Do współpracy zaprosiliśmy szereg innych innych organizacji, ruchów, mediów i inicjatyw obywatelskich z wielu stron. Na starcie dołączają do nas m.in. Obywatele RP i Obywatele.news, Centrum Kapitalizmu, Ruch Ośmiu Gwiazd czy Spontaniczny Sztab Obywatelski. Liczymy, że grono to będzie się powiększać, o czym będziemy Was informowali - wyliczono.

„Brak realizacji porozumienia”

W piątek Fundacja poinformowała jednak, że wycofuje się z prowadzenia profili „Soku z Buraka”, a powodem tego ma być brak realizacji porozumienia zawartego z założycielami profilu. - Wbrew kolejnym ustaleniom nie wycofali się oni z aktywnego umieszczania na oficjalnym profilu „Soku..”  na Facebooku treści niezgodnych z nową linią redakcyjną - napisano.

- W ostatnich miesiącach promowaliśmy aktywność społeczną Polek i Polaków, zachęcaliśmy do udziału w protestach, nagłaśnialiśmy sprawy sądowe wytaczane niezależnym sędziom, prokuratorom oraz aktywistom, jak również piętnowaliśmy nadużycia władz. Zasięgi „Soku”, pozostającego jednym z największych profili społecznościowych w polskim internecie, wydatnie się do tego przyczyniały - zaznaczono.

„Niekontrolowana, samorzutna aktywność założycieli”

Jak zaznaczono w komunikacie - założyciele profilu wciąż jednak (mimo ustaleń) promowali opozycyjnych polityków, „w tym tych związanych z Platformą Obywatelską”. - Treści tego rodzaju, jako zespół redakcyjny, cenzurowaliśmy i usuwaliśmy, nie byliśmy natomiast w stanie całkowicie zapobiec ich cyklicznemu publikowaniu - wyjaśnia Fundacja Otwarty Dialog.

Wynikało to z „istniejących uprawnień administracyjnych oraz niekontrolowanej, samorzutnej aktywności redakcyjnej założycieli profilu, którym wydają się przyświecać inne cele” - napisano. - Nie mogliśmy pozbawić ich uprawnień edytorskich, a wobec ostatecznej odmowy przekazania nam tzw. “ownershipu" strony na Facebooku, poczuliśmy się zmuszeni do rezygnacji z dalszej odpowiedzialności za „Sok”.

 

Od piątku - jak podkreślono - Fundacja nie sprawuje już kontroli na profilami „Soku”, a w związku z tym nie ponosi też żadnej odpowiedzialności za publikowane na nich treści. - Faktycznym podmiotem kontrolującym Sok z Buraka pozostaje portal Crowd Media (crowdmedia.pl) należący do spółki Mediana.

Czym jest „Sok z Buraka”?

„Sok z Buraka” działa od kilku lat. To przede wszystkim fanpage facebookowy mający nieco ponad 1 mln fanów, dodatkowo jego profil twitterowy obserwuje 44,9 tys. internautów. Zamieszczane są tam głównie memy i linki do artykułów ostro krytykujące obóz rządzący i wspierające go media, a także chwalące opozycję, zwłaszcza Platformę Obywatelską.

Ze sprawozdania finansowego Platformy Obywatelskiej za 2020 rok, do którego dotarli dziennikarze Interii, wynika, że regularne przelewy od PO otrzymywał Mariusz Kozak-Zagozdza (twórca fanpage „Sok z Buraka”). Ich wysokości wynosiła od 149 do 8 048 tys. zł. Najwięcej zarobił od partii w lipcu (10,5 tys. zł), a przez cały rok było to łącznie 104,6 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Otwarty Dialog wycofuje się z prowadzenia fanpage’a „Soku z Buraka"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poly
Szambo utonęło w szambie ...
odpowiedź
User
Ida
Smród po tym ścieku jest nie do usunięcia. Szambo polskiego internetu.
odpowiedź
User
dramat
Samo to, że prowadzili jest skandalem. Jeśli to coś bierze jeszcze pieniądze z naszych podatków, to najazd KASu, CBA, ABW i to już.
odpowiedź