SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fundusz Warburg Pincus inwestuje w sieć kablową Inea

Fundusz private equity Warburg Pincus został mniejszościowym udziałowcem wielkopolskiej sieci kablowej Inea. Inwestor ma wspomóc budowę przez operatora sieci nowej generacji NGA (Next Generation Access).

Fundusz Warburg Pincus inwestuje w sieć kablową Inea

- Od samego początku zaangażowania się w projekty realizujące powstawanie sieci NGA, poszukiwaliśmy partnerów, którzy pomogliby zrealizować projekt w jak największej skali. Jesteśmy pewni, iż zaangażowanie Warburg Pincus pomoże zapewnić sukces projektowi, który będzie udziałem wszystkich mieszkańców Wielkopolski, korzystających z dostępu do usług telekomunikacyjnych sieci szerokopasmowych nowej generacji - mówi Janusz Kosiński, prezes i współzałożyciel sieci Inea.

Warburg Pincus będzie wspierał spółkę w rozwijaniu sieci w technologii FTTH (ang. fibre-to-the-home), zapewniającej szerokopasmowy dostęp do internetu. Część inwestycji zostanie zrealizowana w ramach projektu wspieranego przez samorząd województwa - Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, który ma na celu budowę ponad 4 tys. km wysokiej jakości sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. Pokryć ma ona swoim zasięgiem 95 proc. gospodarstw domowych w Wielkopolsce w promieniu 4 km od najbliższego węzła dystrybucyjnego w technologii FTTH. Po zakończeniu tej inwestycji szerokopasmowy dostęp do internetu będzie mieć 500 tys. gospodarstw domowych w regionie. Dodatkowo wsparcie finansowe Warburg Pincus umożliwić ma operatorowi kolejne przejęcia operatorów telekomunikacyjnych w regionie.

Spółki nie ujawniają, jak dużo udziałów fundusz kupił w firmie Inea. - Udziały sprzedali drobni akcjonariusze mniejszościowi. Współzałożyciele Inea są dalej w posiadaniu pakietu większościowego - mówi nam Kinga Podraza, manager ds. PR wielkopolskiego operatora. Tajemnicą jest także kwota transakcji.

Warburg Pincus od lat inwestuje w sektor kablowy. Fundusz stworzył Ziggo, największego operatora kablowego w Holandii, w wyniku połączenia trzech mniejszych sieci - spółek Multikabel, Casema oraz @ Home. Warburg Pincus zainwestował również w operatorów kablowych w USA, Wielkiej Brytanii i na kilku rynkach Europy Środowo-Wschodniej. Od 1987 r. spółka przeznaczyła ponad 1 mld dolarów na inwestycje w 12 spółkach z Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie w Polsce fundusz jest inwestorem mniejszościowym w firmie AmRest, a w przeszłości jego inwestycje obejmowały udziały w spółkach Zentiva i Euromedic.

W zasięgu sieci Inea jest 360 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce, a z usług operatora korzysta 170 tys. z nich. Firma świadczy usługi telewizji cyfrowej, dostępu do internetu i telefonii stacjonarnej oraz usługi mobilne. Jej przychody w 2012 roku wyniosły 169 mln zł, a zysk netto - 8 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundusz Warburg Pincus inwestuje w sieć kablową Inea

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacuś 23
Bracia starsi w wierze nie wiedzieli jak ugryżć ostaniego nieopanowanego w swojej nowej koloni operatora jak widać sposób się znalazł.
8 8
odpowiedź