SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusz Warburg Pincus inwestuje w sieć kablową Inea

Fundusz private equity Warburg Pincus został mniejszościowym udziałowcem wielkopolskiej sieci kablowej Inea. Inwestor ma wspomóc budowę przez operatora sieci nowej generacji NGA (Next Generation Access).

- Od samego początku zaangażowania się w projekty realizujące powstawanie sieci NGA, poszukiwaliśmy partnerów, którzy pomogliby zrealizować projekt w jak największej skali. Jesteśmy pewni, iż zaangażowanie Warburg Pincus pomoże zapewnić sukces projektowi, który będzie udziałem wszystkich mieszkańców Wielkopolski, korzystających z dostępu do usług telekomunikacyjnych sieci szerokopasmowych nowej generacji - mówi Janusz Kosiński, prezes i współzałożyciel sieci Inea.

Warburg Pincus będzie wspierał spółkę w rozwijaniu sieci w technologii FTTH (ang. fibre-to-the-home), zapewniającej szerokopasmowy dostęp do internetu. Część inwestycji zostanie zrealizowana w ramach projektu wspieranego przez samorząd województwa - Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, który ma na celu budowę ponad 4 tys. km wysokiej jakości sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. Pokryć ma ona swoim zasięgiem 95 proc. gospodarstw domowych w Wielkopolsce w promieniu 4 km od najbliższego węzła dystrybucyjnego w technologii FTTH. Po zakończeniu tej inwestycji szerokopasmowy dostęp do internetu będzie mieć 500 tys. gospodarstw domowych w regionie. Dodatkowo wsparcie finansowe Warburg Pincus umożliwić ma operatorowi kolejne przejęcia operatorów telekomunikacyjnych w regionie.

Spółki nie ujawniają, jak dużo udziałów fundusz kupił w firmie Inea. - Udziały sprzedali drobni akcjonariusze mniejszościowi. Współzałożyciele Inea są dalej w posiadaniu pakietu większościowego - mówi nam Kinga Podraza, manager ds. PR wielkopolskiego operatora. Tajemnicą jest także kwota transakcji.

Warburg Pincus od lat inwestuje w sektor kablowy. Fundusz stworzył Ziggo, największego operatora kablowego w Holandii, w wyniku połączenia trzech mniejszych sieci - spółek Multikabel, Casema oraz @ Home. Warburg Pincus zainwestował również w operatorów kablowych w USA, Wielkiej Brytanii i na kilku rynkach Europy Środowo-Wschodniej. Od 1987 r. spółka przeznaczyła ponad 1 mld dolarów na inwestycje w 12 spółkach z Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie w Polsce fundusz jest inwestorem mniejszościowym w firmie AmRest, a w przeszłości jego inwestycje obejmowały udziały w spółkach Zentiva i Euromedic.

W zasięgu sieci Inea jest 360 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce, a z usług operatora korzysta 170 tys. z nich. Firma świadczy usługi telewizji cyfrowej, dostępu do internetu i telefonii stacjonarnej oraz usługi mobilne. Jej przychody w 2012 roku wyniosły 169 mln zł, a zysk netto - 8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Fundusz Warburg Pincus inwestuje w sieć kablową Inea

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacuś 23
Bracia starsi w wierze nie wiedzieli jak ugryżć ostaniego nieopanowanego w swojej nowej koloni operatora jak widać sposób się znalazł.
odpowiedź